V době epidemie koronaviru se změnil pohled na interiér
"Lidé se začali více o interiér zajímat a s prací doma se i měnily požadavky na zařízení interiéru. V době pandemie šlo o rychlá, a ne příliš promyšlená řešení akutní situace. Nejčastěji šlo o pracovní stoly a pracovní židle," říká Iva Bastlová, interiérová designérka a popisuje situaci, která nastala v další fázi:
Nyní, kdy je poptávka po interiérových designérech stále velká, více se řeší koupelny, jako dlouhodobě plánovaná změna, pak ale také kuchyně, protože řada lidí začala více vařit. Také se často mění úložné prostory, protože během lockdownu lidé uklízeli a potřebují věci nějak uspořádat. S uvědoměním, jak důležité je potřeba si pořádně odpočinout, jsou předmětem změn často lůžka a matrace.
Obecně se preference moc nezměnily, jen je více poptávka po pěkném a funkční zařízení. Prostředí nás formuje více, než jsme byli ochotni si dříve připustit. Přemýšlíme o tom, a to mě jako interiérovou designérku samozřejmě těší.
Často upřednostňujeme vzhled před praktickým a ergonomickým hlediskem
Pokud takto postupujeme, vznikne interiér pro instagramovou fotku, ale nebude asi funkční. Druhou opačnou variantou je přílišné zaměření na funkčnost a ergonomii, kdy se neřeší vzhled a vzniká tak interiér, kde jsou jednotlivé prvky úplně bez souvislosti a ačkoliv jsou pěkné a funkční, netvoří harmonický celek.
Podcenění úložných prostor jako příklad špatné koncepce
Nejčastěji se tento příklad dotýká předsíní, kde není kam dát boty a pak také třeba prostor pro uložení potravin. Celek pak působí neuklizeně, protože věci prostě není kam dát.
Jak začít? Konceptem
Pro začátek je to idea, vzpomínka na dovolenou, nějaká myšlenka, obrázky stylů, které se nám líbí. Dále pak prvky, materiály, struktury, barvy bychom měli vybírat v souvislostech a hlavně dodržet koncept až do konce. Neslevovat a neodbíhat od té původní vize. To bývá často problém v novostavbách, kde do procesu vstupuje řada řemeslníků a každý se k tomu nějak postaví a chce uplatnit to, co zná a umí a v tu chvíli tlačí klienta třeba někam úplně jinam.
A rada zásadní?
- Nekupujte dekorace a drobnosti dopředu! Šetřete na kvalitní zásadní kusy jako židle, pohovky a matrace, ostatní lze pořídit postupně. Zaměřte se na kvalitu a zařaďte třeba potřebné kusy i mezi seznam dárků.
- Interiér si zařiďte podle svého vkusu nebo podle svých potřeb. Budete v něm bydlet vy. Kdo má rád barvy, nechť se do nich pustí. Kdo má rád barvy, tomu se neokoukají, okouká se mu šedá a béžová.
Pozvánka na FOR INTERIOR - to nejnovější ze světa interiérového a zahradního designu,kde se můžete inspirovat na přednáškách i v expozicích
Sdílet / hodnotit tento článek