Průmyslový palác navrhl český architekt Bedřich Münzberger, byl postaven v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Z území stromovky bylo vyňato území, na kterém vznikly výstavní pavilony.
Minidokument ESTAV.cz: Zdeněk Lukeš o Průmyslovém paláci
Stavba byla zhotovena během pěti měsíců, prokázalo se tak i u nás, že ocelové konstrukce umožňují velkou rychlost výstavby. Paralelně s Průmyslovým palácem byla stavěna i Petřínská rozhledna.
Dnešní podoba Průmyslového paláce je změněná, nejzásadnější změnou zvenku je vstupní průčelí. Původní hlavní vstup měl být od Křižíkovy fontány, v hlavním centrálním prostoru paláce se nacházely dva rovnocenné, prakticky stejné portály. Dochoval se jen jeden. Směrem od Holešovic byla po změně paláce na sjezdový vystavěna vstupní hala a portál byl odstraněn.
Další významnou změnou je přestavba interiéru ze stejné doby. Pro účely sjezdu byla boční křídla zateplena, dodány podhledy a opláštění sloupů. Autorem úprav je Pavel Smetana, přestavba probíhala v letech 1952 až 1954.
Výrazným šrámem byl požár v roce 2008, kdy shořelo celé levé křídlo. Právě to je nyní po dvou architektonických soutěžích znovu stavěno. Záměrem obnovy tohoto křídla je zachovat vnější vzhled a zároveň ukázat původní interiéry s odhalenými kovovými konstrukcemi, zatímco levé křídlo bude v interiéru ponecháno z padesátých let.
Podívejte se na minidokument ESTAV.cz s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Dozvíte se mnoho dalších zajímavostí o této mimořádně významné stavbě a dominantě Prahy.
Sdílet / hodnotit tento článek