Možná se to stalo i vám, jen jste o tom nevěděli. Sedíte doma u kávy a uslyšíte nezvyklou ránu, jako by vám někdo do okna hodil sněhovou kouli. Jenže je léto. Jdete se podívat a nikde nic neobvyklého nevidíte. Pomyslíte si, že byste okno už měli umýt, protože je dost špinavé.
S největší pravděpodobností vám do okna narazil pták, spadl nebo odlétl. Možná jste už nalezli na své terase či balkonu mrtvé zpěváčky. Proč se to děje, jak velký problém to je a co s tím? Co pomáhá a co ne? Téma probereme z pohledu ornitologa, odborníka České společnosti ornitologické Lukáše Viktory i z pohledu výrobce skel, se zástupcem firmy Saint Gobain Glass.
Proč ptáci naráží do skel?
Důvody jsou v zásadě dva: buď jej nevidí a snaží se ho proletět, nebo sklo zrcadlí okolní prostředí. Zobrazuje fikci, do které se ptáci snaží proniknout a sklo tak působí jako past.
Co způsobuje úbytek ptactva pro ekosystém jako celek?
Především nerovnováhu v ekosystému. Úbytek ptactva je problém a nárazy do skel jsou jedním ze třech hlavních důvodů.
Proč černá silueta nestačí?
Jednoduše proto, že ptáky nezastrašuje, jak si mnozí myslí. Pták vnímá siluetu, která mnohdy ani neodpovídá žádnému dravci, jen jako černý flek, tedy překážku které je nutné se vyhnout. Ale stane se, že narazí o deset centimetrů vedle.
Jaká řešení tedy fungují? Jak mohou architekti a projektanti pomoci omezit úhyn ptáků v okolí budov? A jakým způsobem může k omezení úhynu pomoci každý z nás? A jak se k problému staví velké firmy vyrábějící skleněné fasády? To všechno včetně zajímavostí například o tom, že ptáci vidí daleko lépe než lidé v podcastu estav.tv se dvěma odborníky ve studiu.
Sdílet / hodnotit tento článek