REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Elektrokotel si najde místo i v současných novostavbách

Novela vyhlášky o energetické náročnosti budov nabyla účinnosti 1. září 2020, největšího zpřísnění se ale dočkala až od začátku letošního roku. Stavitelé a investoři se nově pro získání Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) musejí vejít do nízkoenergetického standardu.
Zdroj: Thermona
Elektrokotel Thermona si najde místo i v současných novostavbách Zdroj: Thermona

Zatímco do konce roku 2021 mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok, ty postavené od letošního roku se musí vejít do ročního limitu 75 kWh/m2, potažmo do 95 kWh/m2, pokud mají vytápěnou plochu menší než 120 m2. Tím ale novinky nekončí, kromě samotných tepelných ztrát budovy hraje roli také zdroj energie pro vytápění. Elektřina je v tomto případě vzhledem k její tuzemské neefektivní výrobě z fosilních paliv penalizována hodnotou 2,6, což toto médium ve většině letošních stavebních projektů diskvalifikuje z použití jako primární zdroj vytápění. A to přesto, že moderní elektrokotel pracuje s účinností vyšší než 99 %. I zde je však patrný progres, protože uvedený faktor primární energie z neobnovitelných zdrojů energie stanovený na zmíněnou hodnotu 2,6 se v minulosti pohyboval až na hodnotě 3,0.

Ideální sekundární zdroj

Vytápění elektřinou nabízí ale tolik výhod, že si najde cestu i do moderních ekologických novostaveb. Jen už nebude zdrojem jediným, ale bude se doplňovat s jiným zdrojem energie. Tím může být krbová vložka, tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely nebo třeba kotel na pelety. Jedním z aktuálních trendů, které jsou dány i změnou legislativy, je používání více typů vytápění, které se vzájemně doplňují, a kombinovat jejich výhody. V praxi to vypadá tak, že během přechodných období na jaře a na podzim nebo v době, kdy jsem doma, topím krbovými kamny a v tuhé zimě, kdy chci rovnoměrně vytopit celý objekt a cítit se komfortně, dotápím elektrokotlem. Další běžnou praxí je kombinace tepelného čerpadla vzduch-vzduch, které je s ohledem na pořizovací cenu nejdostupnější, a elektrokotle pro vytápění v tuhých mrazech a přípravu teplé vody v externím zásobníku.

Úspory díky dvoufázovému tarifu

Přestože má elektřina pověst drahého způsobu vytápění, v budovách s nízkou tepelnou ztrátou to už neplatí. Pokud je dům vhodně orientován vůči světovým stranám a kvalitně zateplen, jsou požadavky na vytápění zejména při současných mírných zimách minimální. Díky elektrokotli je také možné využít nízké tarifní sazby a tím zlevnit provoz ostatních spotřebičů. Vyřazení elektrokotlů jako primárního zdroje tak není dáno ekonomickými, ale ekologickými důvody, kdy Česká republika vyrábí zhruba polovinu elektrické energie z fosilních paliv. Elektrokotel navíc zajistí i celoroční ohřev teplé užitkové vody, což například tepelné čerpadlo nebo kotel na pelety tak dobře nezvládne. Oproti nim má mnohdy mnohonásobně nižší pořizovací a téměř nulové servisní náklady.

Rekonstrukce jsou bez problémů

V případě rekonstrukcí je situace výrazně jednodušší. Dokonce i pokud je rekonstruováno více než 25 % obálky budovy a je tedy vyžadováno zpracování PENB, tak k jeho získání stačí splnit pouze referenční účinnost tepelného zdroje. Ta musí dosahovat alespoň 92 %, což v případě elektrokotlů není problém. Pokud je tedy stávající objekt rodinného domu revitalizován do nízkoenergetického standardu, je elektrokotel ideální volbou. Pokud je navíc doplněn fotovoltaickými panely, jedná se o jednoduché a funkční řešení, které majiteli ušetří starosti a finance na desítky let. Elektrokotel se hravě totiž postará o vytápění i přípravu teplé užitkové vody.

Elektrokotel si rozumí s fotovoltaikou i tepelným čerpadlem

Jako doplňkový zdroj vytápění se elektrokotel uplatní díky rychlému dodání tepla, bezobslužnému provozu a možnosti přizpůsobovat topný výkon. V neposlední řadě pro jeho použití mluví i malé rozměry, tichý bezemisní a bezobslužný provoz, díky kterému může být instalován prakticky kdekoliv v nemovitosti. Získání PENB je posuzováno individuálně podle výpočtů z projektu konkrétní nemovitosti.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA