REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Při renovaci vily nechtěli kopírovat historii. Přesto ji dokázali uchovat

Budova, která pamatuje hezkou řádku staletí. A byť má za sebou velkou minulost, v přítomnosti už pro ni zdá se není místa. Naštěstí tu s pomocí architektů a osvíceného investora došlo k vítané změně, a starý dům velikosti paláce se dokázal aktualizovat tak, aby změnil svůj účel a přitom neztratil krásu.
Foto: José Hevia

Středomořské až tropické klima, velký přístav, Baleáry, letiště Son Sant Joan, katedrály, nejstarší olivovník v Evropě a současně jedna z velmi populárních destinací cestovního ruchu. Ano, Palma de Mallorca je v bedekrech dobře zapsaná. Ovšem ne každá část této půlmilionové ostrovní metropole si stojí dobře. Například sousedství Plaça de Ca'n Tagamanent stojí poněkud stranou zájmu veřejnosti, a na fasádě zdejších budov to jde znát. Kromě Casa Berga, budovy banky a El Gran Hotel jsou tu historické klenoty v dost zanedbaném stavu. Jedním z nich je i Can Santacilia.

Nejméně 400 let nazpět

Dům - tedy spíše dvojdům - s neskromnými parametry mallorského paláce, jež kdysi disponoval skvostným nádvořím. Spojený je s minulostí slovutného španělského matematika a mořeplavce z 18. století, Jorge Juana Santacilii, ale odkazy na jeho existenci sahají vlastně mnohem dál. Podle místních kronik i průzkumu archeologů sahají základy budovy ke 12. či 13. století. Svou dvojitou podobu pak získala v roce 1576, kdy byla výrazně rozšířena. A dalších přístaveb a modernizací se dočkala znovu v 17. a 18. století. Z této doby také pochází vizuálně nejvýraznější část domu, její průčelí ústící na náměstí Ca'n Tagamanent.

Ovšem počátek 20. století se u k působivé Can Santacilia hezky nezachoval. Necitlivé stavební úpravy jí doslova přeťali na půl, a obě části byly odsouzeny ubírat se každá jiným směrem. Postupně ale chátraly obě. Takže když sem v roce 2017 poprvé na obhlídku nastoupili architekti ze studia OHLAB (Oliver Hernaiz architecture lab), museli smutně konstatovat, že z odrazu posledních čtyř století tu mnoho nezůstalo. „Našly jsme je značně proměněné a narušené,“ uvádí k celkovému stavu Paloma Hernaiz, jeden z šéfarchitektů.

Ne palác, ale byty k pronájmu

A proč že o tento postižený objekt jevili takový zájem? Inu, došlo ke změně vlastnických práv, a objevil se klient, nový majitel, který v téhle uviděl ruině velkou příležitost. Ani na moment přitom nepomyslel na to, že by si tu zřídil svůj vlastní, modernizovaný palác. Jeho vizí byla rekonstrukce, která by na dostupné užitné ploše 3300 metrů čtverečních Can Santacilia vykreslila nájemní bydlení. Do paláce, opraveného a rozčleněného na jednotlivé apartmány, by se mohlo vejít víc než tucet domácností. Což je ve své podstatě fascinující nápad.

Budovy s mnohasetletou historií totiž většinou v současné době nepřináší - kromě své nesporné estetické hodnoty – nějaký praktický užitek. Jsou to, upřímně řečeno, černé díry, v nichž mizí peníze. Ale koncept nájemního bydlení umožňuje objektu vydělat si alespoň částečně sám na sebe, zaplatit svou rekonstrukci a především získat nový smysl, důvod existence. Proto se také architekti z OHLAB pustili s nadšením. A obyvatelé Palma de Mallorca tento záměr kvitovali s povděkem, protože vedl k opravě budovy, jež byla do tkaniva celého města a především náměstí Tagamanent neodlučně vpravená. A její žalostný stav prostě nepůsobil dobře.

Kompletní výčet neduhů tak velkého objektu bohužel nemáme, a nejspíš by se sem ani pro svou délku nevešel. Architekti vypíchli především stav centrálního nádvoří uvnitř budovy: „které nebylo v dobrém stavu, ale mělo strukturu, která si zasloužila obnovu“.

Foto: José Hevia

Změny k historické budově patří

Architekti, kteří do práce nastoupili spolu s týmem statiků, stavby-znalců a restaurátorů, museli nejprve vyhodnotit jakousi historickou závažnost jednotlivých částí.  „Začali jsme zkoumáním různých zásahů, tak jak za sebou následovaly v průběhu času s cílem objevit, obnovit a zhodnotit hlavní architektonické prvky a prostory,“ popisuje Jaime Oliver. „Nesnažili jsme se vymazat a skrýt změny, k nimž v průběhu historie došlo, neměli jsme tendence k obnově ideální minulost.“ Proč ne? „Protože ji ve skutečnosti neznáme…

Místo toho se snažili objevit navazující různé etapy a zásahy, a v každém z nich rozpoznat ty dobově příslušné a hodnotné prvky. Což je poměrně netradiční, ale podnětný přístup. Dvoj-dům totiž za dlouhá staletí ovlivnila spousta změn a zásahů, a všechny byly součástí jeho historie. Takže jim těžko upírat své místo pod jednou střechou Can Santacilia. Pochopitelně přitom měli před očima jasné zadání. Cílem bylo budovu opět začlenit do města, ne jako památkový objekt, ale plnocennou funkční a využívanou stavbu. A proto dumali nad tím, které z nabízejících se prostor byly nejlépe adaptovatelné.

Foto: José Hevia

Na jedné straně byla požadována moderní, komfortní obytná budova se všemi službami a vybavením potřebným pro současný životní styl,“ vysvětluje Hernaiz. „Na druhé straně jsme se setkali se složitou a členitou strukturou, kterou bylo obtížné integrovat s chráněnou fasádou a původním objemem z 16. století.“ Nakonec si samozřejmě poradili, Can Santacilia patří k budovám, které si dobré konce zaslouží. Projekt renovace navržený OHLAB využívá složitosti stávajících budov nikoliv jako negativa, ale jako potenciálu pro vytvoření nečekaných prostor.

Ze dvou částí jednu, společnou

Zásah řeší každý dům z propojené dvojice s rozdělením a individualizovaným řešením, v kombinaci s novými společnými prostory a propojením, jež vzájemnou vazbu utužují. Konečným výsledkem je v podstatě jednotná (byť nekompaktní) budova, která zakládá svou jedinečnost na obnově historické podstaty a na závazcích k soudobosti. Navzdory konstrukčním omezením, která historická reforma v památkově chráněném objektu znamená, byl projekt od počátku navržen s ohledem na parametry udržitelnosti, aby se maximalizovala jeho energetická účinnost, zvýšila se tepelná izolace, ošetřily se tepelné mosty a použil se účinný centralizovaný systém klimatizace.

Projekt obnovuje vstupní nádvoří, které bylo změněno při reformách v minulém století, a navrací tomuto prostoru jeho starou krásu, včetně maleb a zdobení. Nádvoří se stává hlavním vstupem do srdce budovy, komunikuje s upravenými terasami směrem nahoru. A také s nově vytvořenými společenskými/sdílenými prostory, malou tělocvičnou a krytým bazénem s lázněmi. Druhé, menší vnitřní nádvoří, bylo rovněž obnoveno jako zahrada pro jedno z obydlí, a jako součást zeleně pro pět dalších domácností.

Pro úspěch – a renovace/rekonstrukce Can Santacilia úspěch rozhodně je – byl klíčový výběr přírodních, ušlechtilých, materiálů, zdůrazňujících středomořskou podstatu budovy. Jednoduchá paleta přírodních materiálů prostupuje celý projekt, a kombinuje různé přístupy k obnově historických prvků. To, co působilo dojmem nešťastně opuštěné historické budovy, která už nemá v 21. století místo, se změnilo na fascinující příběh obnovy. Dvoj-dům velikosti paláce, Can Santacilia, dnes slouží jako obydlí pro 15 domácností. A byť se tu žije komfortně, moderně, budova ze své původní nádhery neztratila nic.

Foto: José Hevia

Název projektu: Can Santacilia renovation
Typ projektu: renovace/rekonstrukce historické budovy
Architektonické studio: OHLAB / oliver hernaiz architecture lab
Lokalizace: Palma de Mallorca, Mallorka, Španělsko
Vedoucí projektu: Paloma Hernaiz, Jaime Oliver
Projektový tým: Rebeca Lavín, Robin Harloff, Maria Bruna Pisciotta, Mercé Solar, Luis Quiles, Silvia Morais, Ángela Suárez, Wiktoria Ginter, Camila Ospina, Pedro Rodríguez, Laura Colomer, Eusebiu Spac, Agustín Verdejo
Dodavatel stavby: AMM Technical group
Inženýring stavby: Jorge Ramón
Design interiérů: Espacio Home Design
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2019
Užitná plocha: 3300 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Salva López

Dům majitelce splnil sen o životě ve slunné Itálii

Pro formální stránce je to vlastně klasická rekonstrukce postaršího obydlí, spojená se zajištěním statiky, opravami a nezbytnými úpravami vnitřních prostor. Směřujícími k proměně uživatelského programu, posunu stávajících dispozic, modernizaci – prostě klasika. Jinak je ale projekt Casolare Scarani příběhem o důvěře…

Foto: Ottavio Tomasini

Radikální rekonstrukce dvou bytů v historickém paláci

Chcete vidět prolnutí nového interiéru do původních konstrukcí stropů i stěn. Vše s obrovským citem pro věc a s ohledem na výsledek. To je radikální rekonstrukce historického paláce v italské Brescii, která dala za vznik nebývalému projektu dvou bytů. Studio Alessandro Preda to umí dokonale.

Foto: Petr Polák

Vilu z roku 1906 citlivě přestavěli. Původní detaily i moderní design vás ohromí

Intuitivně dokončovat za druhého nedopovězené věty je v partnerském vztahu považováno za známku hlubokého porozumění milované osobě, anebo taky rutiny dvacetiletého spolužití. Ale v architektuře? Tam je tahle empatie a návaznost dialogu signálem mimořádného nadání. Zvlášť, když ticho mezi větami trvalo desetiletí,…

Foto: Enric Duch

Villa Heike: rekonstrukce hezké budovy s nehezkou minulostí

Současné hyperkorektní tendence našich německých sousedů k lepšímu uchopení architektonického dědictví let nedávno minulých zrovna neprospívají. Tvářit se neutrálně, jako že ve 30. letech minulého století všichni vyrazili někam na dovolenou a vrátili se až se vstupem do Evropské unie, totiž mimo jiné znamená…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA