REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak skutečně funguje vytápění v bytovém domě? Má smysl otáčet termostatickými ventily?

Co určuje teplotu v jednotlivých místnostech bytu? Jak si správně nastavit termostatickou hlavici? A pomůže zavřít topení, když větráte? Dozvíte se v podcastu s Janem Blažíčkem, autorem blogu Peklo.net.

Více zajímavých podcastů na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Soustava vytápění v bytovém domě sestává ze stejných prvků, jako v domě rodinném – zdroje tepla, otopné soustavy, ekvitermní regulace, radiátorů (otopných ploch) a termostatických hlavic.

Přesto vytápění v obou typech domů funguje rozdílně. Sousedící byty na rozdíl od rodinných domů totiž nejsou izolované jednotky, ale prostupem tepla skrz zdi se teplota v nich vzájemně vyrovnává. A pokud se obyvatelé sousedících bytů rozhodnou vytápět na výrazně odlišnou teplotu, budou mít těžký život.

Ze stejných důvodů neplatí, že termostatická hlavice nastavuje teplotu v bytě. Právě proto, že konečná teplota je ovlivněna mnoha vnějšími faktory, které jsou mimo kontrolu obyvatel bytů.

Jak přesně fungují termostatické hlavice? Jak je nejlépe nastavit? Co se jimi vlastně reguluje? A jak se projevuje v bytových domech tzv. tepelné parazitování? Dozvíte se v podcastu s Janem Blažíčkem.

Ing. Jan Blažíček

Předseda výrobního družstva REKOM, které se specializuje zejména na oblast měření spotřeby tepla a rozúčtování nákladů na vytápění a ohřev teplé vody. Autor aktuálně nejpřesnější metody stanovení korekcí na polohu pro zohlednění různé energetické náročnosti jednotlivých vytápěných prostor v objektech s ústředním vytápěním. Provozovatel blogu zabývajícím se otázkami měření a rozúčtování tepla www.peklo.net.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA