Odborníci z NIST se totiž jako první v průběhu devadesátých let pustili do mapování únikových tras ve výškových budovách, a na bázi dostupných technických a uživatelských údajů (například délka koridorů, velikost vstupních dveří, počet zaměstnanců na každém patře) se pustili do počítačové simulace optimálních evakuačních cest. Jak ale nyní sami připouštějí, samotné mapování modelové situace neodpovídá reálnému chování lidí uvnitř budovy stižené požárem či zemětřesením. „Není to jen o procesu zpracování dat, ale o psychologii lidí z masa kostí v kritické situaci,“ zaznívá z NIST. A například události související s teroristickými útoky dokládají, že model a realita se silně rozcházejí. Jaká jiná řešení se tedy nabízejí?
Podle NIST je v první řadě zapotřebí ustoupit od verze vertikálního úniku, kdy se lidé z nejvrchnějších pater pokouší dostat na úroveň ulice. Zajímavou variantou jsou „skybridges“, visuté mosty a průchody, propojující budovy na úrovni vyšších etáží. Jako příklad uvádí budovu Petronas Towers v Kuala Lumpur, které umožňují přechod na úrovni čtyřicátého patra. Určité východisko nabízí „bezpečnostní místnosti“, od okolní struktury izolované schránky, které umožní lidem uvnitř přežít hodiny, ačkoliv ve zbytku budovy zuří požár. Důraz se klade ale i na výcvik personálu uvnitř budovy. Lidé z NIST zmiňují, že ani pravidelná protipožární a evakuační cvičení nemají často za důsledek kratší reakční dobu lidí uvnitř budovy, spíše naopak. „Alarm často považují jen za další cvičení, a doba od signálu po okamžik, než se skutečně rozhodnou jednat, se pohybuje od 120 vteřin po desítky minut.“
I vysokopodlažní administrativní budovy, kde mají dobře proškolený personál, mají problém. Díky svému „open-office“ pojetí se zde požáry šíří neskutečně rychle. „Skutečnou výzvu pro evakuační plány pak představují nemocnice a zdravotní centra, kde se vyskytují lidé a pacienti se sníženou mobilitou,“ doplňuje NIST. Evakuační výtahy a protipožární schodiště tu, podobně jako u výškových budov, dlouho stačit nebudou.
Sdílet / hodnotit tento článek