REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce podlahy: Kdy se do ní pustit a jakou krytinu vybrat

Při rekonstrukci podlahy vás čeká několik rozhodnutí, které ovlivní vaše bydlení na další léta. Poradíme vám, jak při rekonstrukci podlahy postupovat, kdy se do ní pustit, jakou podlahovou krytinu vybrat a jestli měnit všechny podlahy nebo jen některé.
Zdroj: Koberce Breno, spol. s r.o.
Zdroj: Koberce Breno, spol. s r.o.

Kdy se vrhnout do rekonstrukce podlahy

Podlaha tvoří podstatnou část domácnosti a pokud už je na ní znát zub času, pak přichází na řadu rekonstrukce. Jestli jste se rozhodli vdechnout svému domovu nový život právě skrze výměnu podlahy, ujasněte si, kdy se do rekonstrukce pustit.

„Vezměte to od podlahy“ přesně vystihuje proces rekonstrukce. Pokud plánujete větší změny v interiéru, jako pořízení nového nábytku, nebo třeba nové kuchyňské linky, zaměřte se na podlahu co nejdříve. Jakmile už totiž postavíte nový nábytek, to poslední, co budete chtít řešit je nová podlaha.

Připravte podlahu na novou krytinu

Nejdřív vás čeká kompletní odstranění původní podlahy. Ať už máte doma staré lino/PVC, metrážový koberec nebo plovoucí podlahu, všechno musí pryč.

Před pokládkou nové podlahy odstraňte starou podlahu. Někde to půjde snadno, jinde vás tenhle krok trošku potrápí. Rozhodně se ale nedoporučuje pokládat novou podlahu na starou krytinu. Riskujete zbytečně vyboulení, zvlnění i poškození nové podlahy.

Ošetřete podlahu penetrací a vyrovnejte stěrkou

Jakmile odstraníte všechny zbytky staré podlahy a případné nečistoty, přichází na řadu ošetření podlahy. Zvolte vhodnou penetraci, která povrch podlahy zpevní a zvýší přilnavost. Pokládka nové podlahy tak bude snazší. Pokud je podlaha nesouměrná, můžete ji vyrovnat třeba samonivelační stěrkou.

Pozor na to, že stěrku musíte nechat schnout minimálně 24 hodin.

Jakou krytinu pro novou podlahu vybrat

Při výběru nové podlahy zvažte několik faktorů, které vám pomohou zorientovat se v široké nabídce krytin. Mezi ty nejzásadnější patří, do jaké místnosti podlahu vybíráte, co od ní očekáváte a v neposlední řadě také jaký rozpočet si na pořízení krytiny vyhradíte.

Do jaké místnosti podlahu vybíráte

V každé místnosti čekají na podlahu jiné výzvy. V ložnici je méně namáhaná než v kuchyni nebo třeba obýváku. Právě odolnost podlahy patří mezi základní kritéria při výběru. Moderní podlahové krytiny se rozdělují do tříd podle zátěže, kterou zvládnou.

Podle toho, jestli máte malé děti nebo domácí mazlíčky pak můžete podlahu také vybírat. Může pro vás být stěžejní odolnost vůči vlhkosti nebo třeba mechanickému poškození. Třeba na psí drápky jsou náchylnější laminátové plovoucí podlahy. Naopak vinylová nebo PVC podlaha nabízí vysokou odolnost proti oděru.

Co od nové podlahy očekáváte

Od nové podlahy můžete očekávat dlouhou životnost, zvukovou izolaci, snadnou údržbu i příjemný došlap.

Nároky na krytinu vás proto mohou provést pestrou nabídkou. Například koberce zajistí tepelnou izolaci, sníží kročejový hluk a nabízí příjemný měkký došlap. Vyžadují ale pravidelnou péči a údržbu v podobě častého vysávání.

Moderní PVC/lino je prakticky bezúdržbové, nabízí dlouhou životnost a vysokou odolnost. Na podobné vlastnosti pak lákají také oblíbené vinylové podlahy. Obzvlášť lepený vinyl je ale náročnější na pokládku.

Jaký rozpočet máte k dispozici

Mezi nejlevnější podlahové krytiny patří metrážové koberce. Ty se dají sehnat už kolem 200 Kč za m2. 

Nabízí několik výhod jako je větší tepelná a hluková izolace. Díky tomu se hodí třeba do dětských pokojů, kde zajistí dětem příjemný prostor na hraní. Příznivou cenovku nabízí i PVC/Lino, které seženete v mnoha dekorech od imitace dřeva v různých stylech a odstínech až po napodobeninu dlažby nebo betonu.

Bohaté dekory nabízí i vinylová podlaha. Ta už má ale vyšší cenovku, takže výměna všech podlah za vinyl se prodraží více. Zase nabízí vysokou odolnost, snadnou údržbu a nejvěrněji imituje dřevo.

K ceně nové podlahy také nezapomeňte připočítat náklady na lišty. Místnosti dodají sjednocený a čistý vzhled. Elegantně zakryjí přechod mezi podlahou a stěnou. Do soklových lišt pak můžete schovat i kabely od elektroniky.

Vyměnit všechny podlahy najednou nebo postupně

Výměna všech podlah za nové víc zatíží vaši peněženku a je také časově náročnější. Na druhou stranu si rekonstrukci podlah odbydete najednou a na dalších několik let máte klid. Navíc si vyberete nové podlahy v jednotném stylu a sladíte si celý interiér přesně podle svých představ.

Pokud jste ale nespokojení například jen s podlahou v jedné místnosti, pak se do celkové výměny nemusíte vrhat. Obzvlášť výměna všech podlah například ve větším rodinném domě může vyjít dost draho. Pak se vyplatí rekonstruovat jen poškozené nebo hodně staré krytiny, které už neplní svou funkci. Mají například více viditelných rýh, šmouh, skvrn nebo vyboulenin.

Pokud vám ale rozpočet umožní, je výměna všech podlah za nové ideální řešení. Budete mít totiž klid na několik dalších let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype?…

Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci. V  předchozím článku jsme se zaměřili převážně na stavební úpravy, nyní…

REKLAMA