REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Radikální přestavba. Půdní byt s černým boxem

Nové řešení je radikální rekonstrukcí půdní vestavby z 90. let minulého století, realizované v domě ze 30. let téhož století. V tomto případě tvoří těžiště bydlení „černý box“, jež jasně vymezuje funkce bydlení a fungování dispozice včetně spojené kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.
Foto: Tomáš Slavík
Jsme jediný druh, který musí platit za bydlení a jídlo, a my máme být nejinteligentnější?
Ralph Smart

Jednou z nevšedních možností bydlení je půdní byt

Půdní byt je jedno ze zajímavých řešení vašeho bydlení. Vlastně „našeho“ bydlení. Ve chvíli našeho povídání žiji v půdním bytě nějakých 25 let. Je to bydlení atraktivní, ale taky má spoustu neduhů.

Průhled hlavní místností. Foto: Tomáš Slavík

Pokud ovšem dáte veliký pozor při tvorbě takového typu bydlení, pak některé neduhy dokážete eliminovat. Pokud potom zůstane „kvalitně“ vyřešená a provedená půdní vestavba, pak vyhráváte v kole štěstí byt, který má ten první zmíněný atribut, kterým je jeho atraktivita. Vysněný prostor je složený ze stěn svislých, ale taky šikmých, které jsou pro jednoho neakceptovatelné, pro jiného krásné. Oba mají svoji pravdu. Mobiliář musí být často vyroben na míru takovým prostorám, ne každou skříň přirazíte ke stěně, pokud není svislá. Na šikmé stěny, jež většinově kopírují spád střechy taky nepověsíte moc obrazů.

Tedy pověsíte, ale potom jsou na pohled stejně nezvyklé, jako stěna pod nimi. Tudíž v řešení existují jistá omezení. Je to skutečně omezující? Majitelé vám řeknou, že je to pouze věc zvyku a asi by neměnili. Je to tak trochu životní styl. Dispozice protkaná trámy, pásky a stojinami vazeb střešních krovů na atraktivitě získává společně s nezvyklými stěnami a střešními okny. Je dobré nemít v dispozici všechna okna půdní, protože se pak díváte převážně do nebe a nemáte tak sepjetí s okolím. Tudíž pár svislých oken se hodí.

Obývací pokoj. Foto: Tomáš Slavík

Mezonetový byt s vloženým boxem

Pokud máte dostatečnou světlou výšku po vrcholovou vaznici krovu, pak je možné vytvořit třeba mezonetové bydlení. To je umocněním a bonusem půdní vestavby. Takový prostor ještě více zatraktivní a získáte taky pochopitelně další plochu, která se vždy hodí. Pokud máte v takovém bytě střešní terasu, pak jste získali další bonus. Potom už je pouze na architektech, jak vaše vysněné bydlení uchopí a převedou do života. Vašeho života. Zde se setkáváme s radikální rekonstrukcí půdní vestavby z 90. let minulého století, realizované v domě ze 30. let téhož století. V tomto případě tvoří těžiště bydlení „černý box“, jež jasně vymezuje funkce bydlení a fungování dispozice. Zajímavostí, která stojí za zmínku, je i spojení kuchyně, jídelny a obýváku v jeden sourodý celek, kde se odehrává převaha života v bytě. Je to hlavní místnost bytu. Obývák má krásně otevřenou dispozici přes obě podlaží mezonetu.

Řešení je tím otevřené, vzdušné, prostorné a zajímavé. Knihovna však musí mít speciální režim pro přístup do horních polic a stejně tak větrání, popřípadě umývání střešních oken je trochu oříšek. Otvírání lze vyřešit elektrickým pohonem na dálkové ovládání, umývání a případné opravy jsou věcí lehce svízelnou, ne však neřešitelnou.

Ze statických důvodů jsou sloupy plné vazby krovu vyztuženy ocelovými profily s přiznanou konstrukcí. Na můj vkus je řešení černá bílá velmi kontrastní, ale tato estetika je věcí vkusu každého z nás. Rozhodně je celá dispozice nápaditá, lehká, vyřešená do posledního detailu. Dostatek světla díky velké ploše střešních oken je členitému prostoru prospívá, nicméně v současných vedrech se tento bonus trochu vytrácí. Proč? Protože v letních měsících musíte i velmi kvalitní okna i tak stínit, a to jak vnitřními žaluziemi, tak vnějšími markýzami nebo roletkami. Což v hodinách s plným slunečním svitem uvede prosvětlené bydlení na byt s omezeným množstvím světla. Další nezbytností se pak stává klimatizace nebo rekuperace.

Méně výhodným postavením ploch oken proti slunečním paprskům se některé bonusy prostě mění v malusy. Má to svoje řešení a tento typ bydlení rozhodně neztrácí na kvalitě, jenom myslete na drobná úskalí. Není to invektiva, je to pouze konstatování, že tak to je. Pokud se podíváte na fotodokumentaci, uvidíte velmi krásné, prosvětlené a velmi atraktivní bydlení.

Pohled na sociální zázemí a schody. Foto: Tomáš Slavík

Základní popis

Půdní byt s černým boxem je radikální rekonstrukcí půdní vestavby z 90. let v Praze Libni.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Jsme na půdě bytového domu ze 30. let v Praze-Libni. V 90. letech do ní byl vestavěný mezonetový byt. Nabízel více užitné plochy a pokojů, než majitel potřeboval, ale chyběla v něm radost z půdního prostoru. Tu jsme dostali úkolem najít.

Využili jsme hlavní kvality podkroví, jeho výšky. Obývací pokoj s velkou knihovnou otevíráme přes dvě podlaží. Do těžiště prostoru vkládáme černý box, srdce bytu, které skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do patra a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zjednodušili jsme tím původní dispozici bez nutnosti velkých stavebních úprav.

Jídelna. Foto: Tomáš Slavík

Ve spodní úrovni mezonetového bytu je jeho společenská část. Obývací pokoj a kuchyně s ostrovem tvoří jeden otevřený prostor. Mezi nosné sloupy uprostřed dispozice jsme umístili promítací plátno. Kuchyně s ostrovem má úložné prostory skryté v černém boxu. Patro bytu je soukromé. Ložnice a koupelna jsou přes otevřený obytný prostor spojené černou lávkou. Z ložnice je francouzskými okny výstup na střešní terasu.

Materiály redukujeme na olejovanou dýhu černého boxu, dubovou lamelovou podlahu a teracový obklad kuchyně a koupelen. Ostatní nábytek je v bílém odstínu stejně jako malba stěn. Dřevěný krov i ocelovou konstrukci sloupů v obývacím pokoji odhalujeme v původní syrové podobě. Strohé linky osvětlení podtrhují geometrii prostoru a nechávají vyniknout skleněným lustrům v otevřeném prostoru.

V závěru realizace došlo ke změnám v osobním životě investora a s tím přišel požadavek na snížení nákladů. V dílčích detailech jsme hledali úsporná řešení tak, aby nenarušila dojem z celku. Odvážnou koncepci návrhu se podařilo zachovat.

Kuchyně s jídelnou. Foto: Tomáš Slavík

Doplňující informace

Studio Komon architekti
Autor Martin Gaberle
Spoluautor Bořek Peška
Lucie Roubalová
Jana Drtinová
Umístění projektu Praha 8 – Libeň
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2019
Rok dokončení 2021
Zastavěná plocha 141 m2
Hrubá podlahová plocha 109 m2
Užitná plocha 84 m2
Fotografie Tomáš Slavík
Spolupráce Truhlářské práce: Zlatý řez s.r.o.
Materiály
Značky Seznam použitých značek
Neverending Glory světlo – Lasvit
Klus LED pásky – Klus
Panton židle – Vitra
Shelf One White police – Master and Master
Tray Table konferenční stolek – Hay
Voxtorp kuchyně – IKEA
Soderhamn pohovka – IKEA
O studiu Bližší informace

Studio Komon architekti založili Lucie Roubalová a Martin Gaberle v roce 2017. Jsme partneři a spolužáci z FA ČVUT. S architekty Bořkem Peškou a Janou Drtinovou tvoříme tým, a to nám umožňuje věnovat se projektům autorsky a s péčí.

Navrhujeme rozmanité projekty od detailně provedených interiérů přes průmyslovou halu po veřejný park. I když jde o různá měřítka, způsob naší práce je stejný. S citem i racionální úvahou hledáme jednoduchá řešení. Jednoduchá ve smyslu jednoho ducha, jednoty, kdy vše se vším souvisí a působí skromně kultivovaným a klidným dojmem.

Důležitější než velikost nebo atraktivita zakázky je pro nás spolupráce s investorem. Nasloucháme požadavkům a respektujeme možnosti. Od investora naopak očekáváme respekt k našemu návrhu. Naším cílem je radost z výsledku. Proto spolupracujeme na projektech od první skici do dokončení posledního detailu.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – Tomáš Slavík
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO KOMON ARCHITEKTI a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA