Mobilní aplikace VozejkMap a webový portál vozejkmap.cz tvoří jednotnou databázi sdílených otevřených dat bezbariérových míst v České republice. Je ke stažení zdarma na webu projektu jak pro systém iPhone či Android. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována především samotnými uživateli (nejčastěji vozíčkáři, ale také např. rodiči s dětmi v kočárku). Vstupní data jsou ale také manuálně ověřována administrátorem portálu, který je sám vozíčkář.
Do aplikace může vkládat data kdokoli, kdo ví o objektu s bezbariérovým přístupem (bez schodu nebo se zařízením, překonávajícím bariéru) a s toaletou pro vozíčkáře. Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidávání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního místa je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení. Vložená místa mohou uživatelé komentovat, doplňovat o fotografie či hodnocení.
Od svého založení v roce 2013 si mobilní aplikace VozejkMap získala již 1200 uživatelů, kteří mají možnost využívat informace o více než sedmi tisíci místech, které je možno filtrovat podle různých kategorií. Databáze byla obohacena také o informace vozíčkářům za volantem, a to o bezbariérové čerpací stanice, parkoviště, prodejní a servisní místa ŠKODA na hlavních silničních tazích v České republice, a také o kategorie banka - bankomaty a obchody.
Mobilní aplikaci Vozejkmap je možné stáhnout jak z iTunes, tak z Google Play
„Architektonické bariéry psychicky paralyzují vozíčkáře v každém městě, je pro ně frustrující hledání nových zařízení a zkoušení (bez)bariérovosti,“
Je alarmující, že mnoho let po legislativní úpravě dostupnosti veřejně přístupných budov a prostor, je aplikace VozejkMap a ověřování bezbariérové přístupnosti staveb třeba. Budeme rádi, když i Vaši stavbu po úspěšném zkolaudování doporučíte vozíčkářům, a vložíte ji na vozejkmap.cz. Provozovatelem portálu je Česká asociace paraplegiků – CZEPA, občanské sdružení pomáhající lidem po poškození míchy.
Věděli jste, že ...
Vozíčkářem se může stát opravdu každý? V České republice se podle statistik poranění páteře a míchy nevyhne čtyřem až pěti lidem týdně. Ne všichni mají to štěstí, že své poranění rozchodí...
Sdílet / hodnotit tento článek