Nejlepším řešením jsou konstrukční změny ve strojích a technologiích, které vedou ke snížení hladiny dozvuku. Moderní stroje jsou naštěstí automaticky osazeny materiály, které snižují dobu dozvuku. K těmto materiálům se řadí i moderní akustické izolace, které se vyrábějí ze zpěněného polyuretanu v různých tloušťkách i provedeních.
„Pokud zákazník potřebuje řešit hluk či zvukovou izolaci, je důležité nejdříve zjistit, jaký je frekvenční rozsah neboli spektrum, které je třeba tlumit. Na základě toho pak můžeme vybrat konkrétní protihlukovou desku, která materiálem nebo designem odpovídá danému typu zvuků, a vyřezat ji na míru,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti GUMEX, která se zabývá výrobou průmyslových těsnění či hadic a dodává mimo jiné i akustické izolace.
Při výběru konkrétní zvukové izolace vstupují do hry i další faktory, například estetické nároky, tvar, do něhož je potřeba protihlukovou desku nařezat na digitálním plotru, nebo zda se panely dostanou do kontaktu s olejem či kapalinami.
„Polyuretanové protihlukové desky dodáváme v různých tloušťkách a typech bosáže, což ovlivňuje jejich výkon při izolaci zvuků. V zásadě platí, že čím silnější základna a tlustší bosáž, tím lepšího odhlučnění docílíme. Vedle variability je velkou výhodou ‚protihlukovek‘ velmi jednoduchá instalace, neboť na ně nanášíme samolepicí vrstvu. Zákazníci oceňují i snadnou údržbu, izolaci stačí vysávat, případně očistit vodou s trochou saponátu,“ doplňuje Všetula.
Sdílet / hodnotit tento článek