Výhody sprchových koutů bez vaničky
Důvodů, proč dát sprchovému koutu bez vaničky přednost před tím klasickým, je celá řada.
- Estetika a prostorová optika: Kout bez vaničky dodává koupelně na eleganci a i malou místnost dokáže opticky zvětšit.
- Vizuální kontinuita: Absence různých úrovní podlahy v kombinaci s obklady a dlažbou ve stylu zbytku koupelny vytváří dojem celistvosti a vzdušnějšího prostoru.
- Bezpečnost: Do sprchového koutu bez vaničky se snadněji vstupuje, snižuje se riziko zakopnutí i uklouznutí na mokrém povrchu.
- Jednoduchá údržba: Podlaha vyložená dlažbou je odolná, má dlouhou životnost a čistí se snadněji než vanička, v jejichž rozích se mohou usazovat nečistoty, bakterie a plísně.
Realizace sprchového koutu bez vaničky – Keraservis. Zdroj: Keraservis
Jak na realizaci sprchového koutu bez vaničky
Ať už se pustíte do stavby sprchového koutu bez vaničky vlastními silami, nebo si k ní přizvete odborníky, vyplatí se řídit se několika základními pravidly.
1. Příprava sprchové koutu: měřte raději dvakrát
Sprchový kout bez vaničky bohužel není možné realizovat ve všech koupelnách: abyste do něj mohli zabudovat žlab a voda z něj správně odtékala, je třeba výřez do podlahy, výstavba schodů, nebo dokonce zvednutí podlahy v celé koupelně, které zajistí dostatečný, ideálně 2% spád. V každém případě bude nutné dodržet minimální výšku stropu (či minimální stavební či světlou výšku), s jejichž určením pomůže statik nebo stavební technik. Než se pustíte do bourání, nechte si raději připravit 3D návrh a vizualizaci koupelny, předejdete tak zbytečným zklamáním i nákladům navíc.
2. Odtokový žlab: pozor na kvalitu i umístění
Zatímco umístění odtokového žlabu u stěny bude vyžadovat vyspádování podlahy jen z jedné strany, žlab v rohu bude třeba spádovat ze dvou a ten v prostoru ze všech stran. Co se týče designu, vybírat můžete ze žlabů opravdu výrazných až po ty téměř neviditelné, materiálově pak třeba z plastových nebo dražších, ale odolnějších nerezových. Nezapomeňte na kapacitu průtoku, která by měla odpovídat kapacitě sprchové hlavice, a zápachovou uzávěrku.
Realizace sprchového koutu bez vaničky – Keraservis. Zdroj: Keraservis
3. Hydroizolace: nešetřete na penetraci
Dobrá hydroizolace je klíčová pro zabránění prosakování vody do podlahy a stěn. Platí to pro všechny sprchové kouty, dvojnásob pak ale pro kouty bez vaničky. Jen kvalitním hydroizolačním nátěrem a izolačními pásky do rohů koupelny (a jejich správnou instalací) zajistíte konstrukci dlouhodobou ochranu před poškozením.
4. Obklady a dlažba: vsaďte na velké formáty a protiskluzový povrch
Aby byl sprchový kout bez vaničky skutečně bezpečný, musí být vyložen dlažbou s protiskluzovým povrchem. Stále oblíbenější jsou velkoformátové obklady a dlažba, které ve sprše bez vaničky krásně vypadají a díky minimu spár jsou i velmi praktické. Nebojte se experimentovat s rozměry, odstíny a dekory, nabídka nezná mezí.
Realizace sprchového koutu bez vaničky – Keraservis. Zdroj: Keraservis
5. Sprchová zástěna: rozhodněte se podle svých preferencí
Z klasického sprchového koutu s dveřmi vám nebude voda stříkat do zbytku koupelny, což z něj dělá vhodné řešení hlavně pro rodiny s dětmi. Walk-in sprcha s pevnou skleněnou zástěnou bez dveří je ale vzdušnější, elegantnější a dokáže opticky nádherně zvětšit prostor. Ani jedna varianta není špatná, záleží pouze a jen na vašich preferencích.
Sprchový kout bez vaničky má své místo v každé moderní koupelně. Plánujete-li jeho stavbu také u vás doma, přijďte se poradit se specialisty koupelnového studia Keraservis a inspirovat se nabídkou sprchových zástěn, žlabů i obkladů a dlažeb do showroomů v Brně, Praze nebo Ostravě.
Sdílet / hodnotit tento článek