Od listopadu se po nich sháníme, snažíme si z „živých“ vybrat ty nejhezčí. Udržujeme je hezky v chladu na balkoně, vyživujeme je a snažíme se, aby vydržely v co nejlepší formě. Než je nazdobíme na jejich velký večer a nasteleme pod ně dárky. Ale co pak? Když pominou svátky, začne to břímě nazdobeného jehličí překážet. Okouzlující moment je pryč, ze stromečku je přítěž. Strom, který splnil svou zdobnou úlohu, se stal odpadem.
Z těchto pesimistických úvah pak v roce 2017 vyrostl i projekt hongkongských kreativních architektů, AaaM. Ano, i v Hongkongu se po svátcích u kontejnerů vrší vyžilé stromky, čekající v lepším případě na štěpkování nebo zkompostování. A architekti se rozhodli, v jednom gestu, upozornit na problém nápojových obalů, neudržitelné „konzumace“ vánočních stromků i výhody recyklace.
Z 16 000 kusů nápojových obalů vytvořili šestatřicet vánočních stromků „v životní velikosti“. A tuhle školku vánočních stromků pak prezentovali veřejnosti, jako udržitelné řešení té krátkodobé poptávky. Dodali k tomu, že většina těch nápojových obalů – alespoň z jedné části svého tetrapakového jádra – ze dřeva stromů skutečně pochází. Takže ta materiálová variace není úplně nahodilá.
„Chtěli jsme, aby se v moderním městském životě vytvořilo trvalé povědomí o životním prostředí a zavedení recyklačních návyků,“ vysvětlují architekti. Papírové nápojové kartony byly zploštěny, složeny a znovu zrozeny jako vánoční stromky. Ze symbolu moderního svátečního konzumu se tak znovu stal symbol setkávání, sdílení a respektu k životnímu prostředí.
Sdílet / hodnotit tento článek