Vánoce se blíží, veselá světla poblikávají v ulicích, lidé se kupí před vyzdobenými obchody a odchází z nich obtěžkáni balíčky. Svátkům se prostě utéct nedá, a plastové dekorace sněžných vloček shlížejí z každého okna. Dárky dostáváte všude, dokonce i v práci, jako by vám měla čokoláda nebo dárkový koš od nadřízených měla přinést více vánoční pohody. Návrháři z Hello Wood ale koukají dál, než za pozlátko uměle vytvořené pohody. Aby dodali svátkům skutečnou příchuť Vánoc, rozhodli se dát vánočnímu stromu originálnější kontext. Postavili proto celý strom z netradičního a přesto pro zimu symbolického materiálu, dřevěných sáněk. Ty pak dva týdny po velké prosincové noci (s pomocí společnosti Hungarian Telekom) rozdali dětem z dětských domovů a SOS vesniček.
"Chtěli jsme vytvořit dočasnou instalaci, která nebude jen spektakulární, ale bude především užitečná," říká Andras Huszar, architect z Hello Wood. "Něco, co může být využito a udělá radost ne jen na pohled. Pro nás je ten projekt symbolem jistého sociálního uvědomění. Nechceme jen ukazovat něco, chceme to dát. Spousta lidí nemá z vánoční pohody nic, protože se jim všeho nedostává, a my jim chtěli tedy něco nadělit. V tom je náš projekt unikátní."
"Hodně jsme přemýšleli o tom, jaké je tajemství původní práce vánoční dekorace," říká David Rady, kreativec z Hello Wood jež je podepsán pod celým konceptem. "Sáňky jsou bezpochyby dobrá volba, protože lidé je mají se zimou a svátky neodlučitelně spjaty. Zároveň nám to umožnilo odbourat často kopírovaná sváteční klišé."
Zdroj: Daniel Domolky
A jak se budoval 10,5 metru vysoký stromek ze sáněk? Samotná konstrukce se na břehu Dunaje rodila jeden týden. Stavebně prvním krokem bylo vytvořený nosné ocelové konstrukce, jež vážila 4,5 tuny. Na ni byly přistaveny čtyři mohutné otesané kmeny (každý vážil 325 kilogramů), které sloužily jako opora pro tesařské práce. Dřevěné rošty k zasazení sáněk se vytvářeli zevnitř, ale na samotné osazení už bylo zapotřebí jiný typ specializace. Ke stromku, jež zatím připomínal podivnou dřevěnou pyramidu, najel jeřáb. Z něj se na laně spustil jištěný horolezec, který do ohrádek zasazoval a přimontovával jednotlivé sáňky. Zatímco hrubá konstrukce vznikala v průběhu dvou dnů, osazení sáněk trvalo čtyři dny. A pak přišly Vánoce.
Ačkoliv je celá stavba těžká a fyzicky mohutná, působí navenek velmi lehkým dojmem. Z dálky vidíte "jen" další vánoční stromek, ale při bližším pohledu před vámi rozrůstá celý "sáňkový" detail. Celá struktura je navíc přístupná zevnitř, kde se nabízí ten nejúchvatnější pohled vzhůru. Madla sáněk totiž vevnitř vytvořily design dokonalé sněhové vločky.
Projekt sáňkového stromku se dočkal ještě několika repríz. Loni, byť v trochu pozměněné podobě, vznikl na stejném místě strom vyrobený z dřevěných kulatin. 5000 koláčů ve struktuře vážící 15 000 kilogramů posloužilo jako malá uzavřená kaple ve vánočním shonu, a použité dřevo bylo po skončení akce rozdáno "potřebným". Letos je zase projekt sáňkového stromu Hello Wood oživen v Londýně, ve spolupráci s městskými dekoratéry a osvětlovači.
Hello Wood není ani tak studio, jako spíše ucelený mezinárodní program vzniklý v Budapešti, který se na poli umění, vědy, designu a architektury volně rozšířil po Evropě. Klade důraz na senzitivitu, vnímání událostí celospolečenského charakteru a zprostředkování bezprostředních dojmů a zkušeností. Lidé sdružení kolem Hello Wood si zakládají na inovativnosti, vývoji nových přístupů a myšlenek a otevřenosti.
Prohlédněte si i panoramatické snímky denní, nebo panoramatické snímky noční.
Parametrizace
Název projektu: | Hello Wood Christmas instalation/ Christmas Tree |
Architektonický plán: | Andras Huszar, Peter Pozsar, Adam Fogarassy |
Design: | Benjamin Szilagyi |
Statika: | Gabor Csefalvay |
Realizace: | studio Hello Wood |
Osvětlení: | Tamas Kiraly, Gabor Agocs (Philips Hungary) |
Partner projektu: | Gabor Zoboki |
Sdílet / hodnotit tento článek