„Když jsem dřív nebyl pětkrát v roce v zahraničí, tak jsem měl pocit, že nežiju, teď si dokážu představit být půl roku na chalupě.“
Moderní celoročně obyvatelný rekreační objekt v Krkonoších
Moderní chalupa či dům v krajině Krkonoš nejsou na našich stránkách ojedinělé. Nedávno jsem psal o obdobné novostavbě, která vzhledem a provedením velmi podobná. Proč? Svým řešením, umístěním ve svažitém terénu, materiálovým pojetím, jednoduchostí a účelností nevypadá tuctově, ale přes to je krásnou integrální součástí okolní zástavby a přírodního prostředí zdejších hor.
Předešlá chalupa byla od studia mar.s architects a domnívám se, že byla velmi zdařilá. A zde vám nabízím chalupu HAJ od jiného ateliéru, nicméně však opět velmi zdařilou, a to právě svojí střídmostí a přepisem archetypální formy zdejší původní architektury do současné podoby.
Pohled jihozápadní. Foto: BoysPlayNice
Překvapí někoho, že tyto stavby jsou si v určitém ohledu podobné, ač jiného rukopisu v jiném místě Krkonoš? Vysvětlení je velmi prosté. Jde o nalezení křehké rovnováhy mezi původním a novým bez zbytečného plagiátorství toho předešlého.
Tedy „vyhmátnutí“ podstaty zdejší stávající architektury a následné práci s těmito prvky, kvalitním vyřešením dispozice, potažmo pak umístěním domu v horské krajině. Tyto základní „stavební kameny“, prověřené časem a místem, se pak stávají tou architekturou, která zdánlivě jednoduše srůstá s daným místem. To vše s využitím moderních materiálů, zdařile skloubených s materiály přírodními. Opět to zní prostě, vše je jasné a zřejmé. Ale trefte to. Pokud se to však zdaří, je vyhráno.
Zárukou výhry bývá zkušenost a kvalita těch, kdo dílo vymyslí, navrhnou a zrealizují. K tomu se přidává i osvícený investor.
Pohled jihozápadní. Foto: BoysPlayNice
Studio ADR patří dozajista k těm, co umí. Setkali jsme se s nimi na rekonstrukci Restaurace v jižním křídle barokního komplexu v areálu Broumovského kláštera. Ateliér se podílí na postupné revitalizaci tohoto areálu. Stejně tak studio Formafatal není u nás žádným nováčkem. Skvělá architektura na pobřeží Kostariky, zajímavý, hravý a unikátní koncept staveb. Je to architektura vzdušná, čistá, jednoduchá, moderní a zcela nevšední. Studio je podepsáno také, mimo jiných děl, pod architekturou prostoru vinného baru Autentista nebo interiérů Institutu přírodní medicíny Cellularim.
Celá stavba chalupy HAJ je jednopodlažní s obytným podkrovím. Dispozice má v přízemí velkou společenskou místnost s jídelnou, kuchyní a obývákem. Vše je doplněno třemi ložnicemi, hygienickými zařízeními, technickým zázemím včetně garáže a relaxační části. Interiéry esteticky výrazné, precizně a moderně zpracované. Vše s přihlédnutím na prolnutí s přírodními materiály. Fasády domu jsou obloženy převážně dřevěným modřínovým obkladem. Krytinu sedlové střechy tvoří hliníkový plech se stojatými drážkami. Podezdívka domu je kamenná, tak jak je ve zdejším kraji běžné. Okolní terén je ponechán v zásadě bez úprav a dům je tak přirozeně zasazen do horské louky. Krásná práce, s krásným výsledkem.
Pohled severozápadní. Foto: BoysPlayNice
Základní popis
Moderní chalupa v Krkonoších s jednoduchou archetypální formou a střídmou materiálovou skladbou. ADR navrhlo samotný dům, základní dispoziční uspořádání a koncepci rozmístění nábytku, studio Formafatal pak konkrétní řešení interiéru včetně vnitřních povrchů, nábytku a koncových prvků.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
ADR – Architektura
Zadáním rodiny s dětmi bylo vytvořit rekreační objekt pro trávení volného času v letním i zimním období, který poskytne prostor setkávat se také v širším rodinném kruhu a s přáteli.
Objekt měl zapadnout do krajiny, respektovat místní architekturu a zároveň působit moderním dojmem a splňovat potřeby současného života.
Pohled západní. Foto: BoysPlayNice
Chalupa byla postavena na západním svahu Pomezního hřebenu v Krkonoších. Okolní terén je svažitý, poměrně prudce klesající do údolí, pozemek leží v nadmořské výšce cca 1 000 m nad hladinou moře. Stavba stojí na území Krkonošského národního parku a je obklopena volnou přírodou, která není ohraničena žádným plotem ani bariérami. Ze severní strany pozemek přiléhá k lesu. Při pohledu z většiny oken je pěkný výhled do údolí a okolní krajiny, a také na vrchol nejvyšší české hory Sněžky.
Jedná se o jednopodlažní dům s obytným podkrovím. Díky kamenné podezdívce objektu může okolní terén plynout přirozeně kolem domu. Objekt se skládá ze dvou základních hmot. Hlavní hmota je tvaru obdélníku o rozměrech cca 15×10 m a je zastřešena sedlovou střechou. Druhá hmota je přízemní s rovnou střechou a tyto dva objemy se navzájem prolínají.
Pohled západní. Foto: BoysPlayNice
V přízemí objektu, v části pod hlavní hmotou je situován obytný prostor s kuchyní a jídelnou, technickým zázemím domu a relaxační prostory. V druhé části stavby je umístěna garáž.
V podkroví, přístupném z chodby po jednoramenném schodišti, jsou umístěny tři ložnice, dvě koupelny a jedno samostatné WC. Hlavní ložnice má lodžii na severní fasádě. Zbylé dvě ložnice mají zvýšené patro sloužící jako příležitostný spací prostor.
Fasády domu jsou obloženy převážně dřevěným modřínovým obkladem. Krytinu sedlové střechy tvoří hliníkový plech se stojatými drážkami. Podezdívka domu je kamenná, tak jak je v místě běžné. Okolní terén je ponechán v zásadě bez úprav a dům je tak přirozeně zasazen do horské louky.
Formafatal – Interiérový design
Klienti toužili po chalupě odrážející okolní horské prostředí ve spojení s plným komfortem moderního domu.
Materiálová škála interiéru je jednoduchá, materiály jsou použity ve své přírodní podobě – masivní dřevo, desky s oloupanou hranou, černá válcovaná ocel, nebarvený děrovaný plech, cementová stěrka.
Téma černého válcovaného plechu propojuje hmotu knihovny s krbem a prostorem kuchyňské linky. Duhová kresba plechu vynikne na obložení tělesa krbu, tloušťka masivních kovových plátů v detailech knihovny. Černý límec propojuje obývací prostor s chodbou a schodištěm.
Kuchyně, jídelna, obývací pokoj. Foto: BoysPlayNice
Masivní dřevo se prolíná v různých podobách celým domem – na podlahách, na nábytku na míru. Klientům se podařilo získat několik nádherných masivních desek – mohutná fošna s nerovnoměrným, z kůry oloupaným, okrajem tvoří desku jídelního stolu, motiv se opakuje také na čelech pohodlných postelí. Úchytky skříní a madla na ručníky jsou zhotoveny z dřevěných tyčí v kovových úchytech.
Materiálově strohé koupelny kombinují světlejší stěrkované povrchy a tmavá betonová umyvadla, podtrhnuté dřevěnými detaily a akcenty osvětlení zrcadel a výhledy do krajiny.
Řešení zábradlí schodiště propojuje patra polotransparentní panelovou stěnou z nebarveného perforovaného plechu s drobnými konstrukčními detaily. Stejný plech se objevuje na trámech spacích pater.
Dveře jsou dotaženy na celou světlou výšku, konstrukční detaily, tvořené na míru domu, kreslí svislými linkami zejména v patře domu.
Doplňující informace
Studio | ADR [architektura] Formafatal [interiérový design] |
Autor | MgA. Aleš Lapka, MgA.Petr Kolář [ADR] Ing. arch. Katarína Varsová, Ing. arch. Petra Dagan [Formafatal] |
Spoluautor | Ing. arch. Anna Vildová, Ing. arch. Ondřej Krajdl [ADR] |
Umístění projektu | Krkonoše |
Země projektu | Czech Republic |
Rok dokončení | 2022 |
Zastavěná plocha | 214 m2 |
Hrubá podlahová plocha | 344 m2 |
Užitná plocha | 242 m2 |
Plocha pozemku | 3 100 m2 |
Fotografie | BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com |
Spolupráce | Hlavní inženýr projektu: RVA architects Hlavní dodavatel: 3K stavby Management – realizace interiéru: Tomáš Kalhous Atypický nábytek: Ing. Jaroslav Bernt Zámečnické prvky: Ivo Vrátil Epoxidové stěrky: Tomáš Šomšág |
Materiály | Použité materiály
válcovaný plech – obložení stěn
masiv – jídelní stůl, podlahy, nábytek na míru cementová stěrka – povrch koupelen beton – umyvadla nebarvený děrovaný plech – panelová stěna schodiště, trámy spacích pater |
Značky | Seznam použitých značek
Osvětlení: dodávka a montáž – Bulb; dodávka Vipp – Stockist; Moon 180 – Luxlighting; Belt – Flos; Minude Semi-Recessed – Modular Lighting Instruments; Intono – Luce & Light; Wicker – HKliving; Dress; Buster + Punch; Wall spot – Vipp
koncové prvky elektro Berker 1930 a série Q1 koncové prvky elektro Berker 1930 a série Q1 – Monobrand; kuchyňské spotřebiče – Bosch a Siemens; dodávka dveří, dveřních zárubní a kování – Bdoors; kliky a madla – Buster + Punch; umyvadla antracit – Gravelli; baterie IXMO – KEUCO; sprchové žlaby Advantix Vario – Viega; WC mísa – Villeroy & Boch; sprchové hlavice – Grohe; sauna, vířivka – Vířivky-Infrasauny.cz; krb – TOPSYS stolky Mesh – Kettal; sedačka Upper – Papadatos; konferenční stolky HRIB – Javorina; křeslo Grand Repos – Vitra |
O studiu/autorovi | Bližší informace
ADRADR je architektonický ateliér založený Alešem Lapkou a Petrem Kolářem v roce 1996. První spolupráce dvojice zakladatelů vznikla už v roce 1992 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci. ADR realizuje projekty nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Za více než 25 let své existence si architekti vytvořili vlastní rukopis, za kterým stojí kreativní práce všech členů téměř čtyřicetičlenného týmu. Během posledních let byla odměněna řadou významných cen. V roce 2014 získali hlavní cenu v kategorii interiér v soutěži Grand Prix architektů s projektem sítí prodejen Megapixel. V roce 2014 byl oceněn jejich projekt Velaa Private Islands cenou International Hotel Awards – Velaa Private Island Maldives a v roce 2015 cenou Luxury Travel Guide Awards. Javornická palírna byla v roce 2017 oceněna Klubem za starou Prahu. V roce 2018 získalo ADR ocenění za nejlepší národní olympijský dům v Pchjongčchangu a projekt Pivovar Trautenberk byl oceněn Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR za citlivou rekonstrukci stavby v krajině. V kategorii Průmyslový design získal ateliér v roce 2003 a 2010 cenu Red Dot Award. V roce 2019 ocenil Český olympijský výbor ateliér za výjimečný přínos v oblasti sportu a olympijského hnutí. MgA. Aleš Lapka – autorizovaný architekt ČKA 03005 MgA. Petr Kolář – autorizovaný architekt ČKA 03124 FormafatalJsme tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů. Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Studio Formafatal se stalo vítězem kategorie INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ROKU 2020 v prestižní mezinárodní soutěži DEZEEN AWARDS 2020. Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová a nyní studio vlastní a vede spolu s Katarínou a Janem. Tým studia tvoří Dagmar společně s Katarínou, Janem, Ivetou, Danou, Annou, Petrou, Marianou, Monikou a Lucií. Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy, které jsou šité klientům na míru. Ke všem projektům přistupujeme s důrazem na konkrétní lidské potřeby. Individuální přístup u každého projektu zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail. V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České republice, ale napříč světem. Za své zrealizované projekty interiérů studio Formafatal získalo již celou řadu tuzemských i mezinárodních vítězství a ocenění – např. vítězství v ARCHITIZER AWARDS 2020 za Atelier Villu Costa Rica a další za projekty Art Villas Costa Rica, vinný bar Autentista, noční klub Moon Club, soukromý byt Loft Hřebenky nebo za argentinskou restauraci Gran Fierro. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – Studio ADR a Formafatal a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek