REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jednoduchá chata, kvalitní návrh i provedení. Spolu se skvělým místem je to ideál rekreace

V jednoduchosti je skryta velká síla, a přesně ta je cítit z projektu, který teď ve své nenápadnosti zdobí zalesněné svahy u městečko Sari-Solenzara, ležícího u Corse-du-Sud. Kde? Podle mapy pořád ve Francii, byť místní by něco takového asi slyšeli jen neradi. Tohle je totiž Korsika. Poněkud drsný středomořský ráj, kde se o šťavnaté ovoce úspěchu musí dřít. Anebo pracovat chytřeji.
Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

To druhé je pak typické i pro stavbu O'Casella, netradičně řešenou rekreační chatu. Takových bývaly kdysi zdejší horská úbočí plné. Sloužily za útočiště ovčáků, správců sadů a terénní základny lovců. A též nespokojených nacionalistických revolucionářů. Jenže jak ubývalo stád, ovocných stromů, vlků (což náležitě kompenzovaly dotace z pevniny), staly se ty objekty nepotřebné a zanikaly. Spolu s nimi se ovšem vytrácela i osobitá romantika mile zapomenutého venkova. A tu teď O'Casella křísí. Byť tedy odlišnými prostředky.

Projekt objektu, jehož zastavěná plocha činí 19 metrů čtverečních, totiž fascinuje svou střízlivou jednoduchostí provedení. Jež ale perfektně dává logický smysl. Místo kamene, typického pro zdejší izolované chaty, sází spíše na dřevo. Místo řemeslné konstrukce vychází vstříc prefabrikovaným řešením, před-stavěné struktuře určené z výrazné části k montáži na místě. Protože je to snazší, pohotovější. A účelnější.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Víc než jedna odpověď

Architekti se zkrátka ubírali k cíli tou nejpřímější cestou, zvolili ta nejoptimálnější řešení pro danou situaci, lokalitu i rozpočet. Nedá se přitom říct, že by něco při té proklamované jednoduchosti ošidili. Jejich design je očesaný až na samu podstatu, a proto je geniálně funkční. A ne na přehnaně komplikovaných, ale právě na takových „primitivních“ zakázkách pak vynikne, kdo svému řemeslu opravdu rozumí. Profesionálové z Atelier LAVIT pak nepochybně rozumí.

Nepodcenili orientaci stavby, ať už ke světovým stranám, z hlediska podloží anebo sklonu svahu. Profil objektu vedou po vrstevnici, s celodenním osluněním ze tří stran, na pevném podkladu skály. Chata má za zády les, před sebou výhledy na údolí a moře. Stavba tím získává nejen panoramatický rozhled, ale také světlo a „klimatizaci“ větry, vanoucími od hladiny do hor (přes den) a vlahý chlad sestupující za noci z lesa k moři. Přehřívání interiéru tedy nehrozí, i když o slunce nouzi rozhodně nemá.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Na potenciální problém s relativní vzdušnou vlhkostí a lehce korozivním klimatem odpovídají volbou převládajícího stavebního materiálu. Tím je laricciu, tedy modřín. Modřín, kterého je zde v okolí nadbytek, je poměrně univerzální dřevo. Skvělé na venkovní konstrukce a obklady, už proto, že ho vyšší obsah pryskyřice přirozeně chrání před hnilobou. Je přírodně impregnované.

Modřín je sice měkké dřevo, ale je známé svou překvapivou trvanlivostí. Dodává nejen krásu, ale i odolnost. Ideální pro terasy, verandy a balkony, povrchové úpravy. Proto se tu s ním tak vydatně pracuje. A také proto, že pro architekty mělo velmi zajímavou specifickou hmotnost, jež umožnila zachování lehkosti celé konstrukce. Která se promítala do potenciální zátěže objemu stavby na podloží a svah. Což je přesně ten aspekt, který tu Atelier LAVIT opakovaně rozvíjel.

Když totiž přijdete se správnou odpovědí, odpovíte jí většinou na víc než jednu otázku.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Je libo stín?

Dřevo „řeší“ snížené nároky na údržbu; odolnost konstrukce; vliv stavby na pozemek; to, aby objekt ladil s okolím. A tak by se tu dalo pokračovat dál. Uvnitř místností jsou stěny a strop obloženy MDF dřevem. Proč?

Protože ty „středně husté dřevovláknité desky“, vyzískané kombinací vosků, pryskyřičných pojiv a formováním za vysoké teploty a tlaku, jsou ideální a přitom lehkou izolací. Nenáročnou, odolnou, funkční a dobře tvarovatelnou. Která je pro účel rychlé konstrukce ideální.

Architekti dále například nezapomněli na to, že byť tedy Korsika je součástí Francie a Evropy, její minulost je normanská a saracénská. A zvláště s tou druhou kulturou souvisela i řada charakteristických prvků, uzpůsobujících domy k lepší obyvatelnosti. Například integrované mašrabíje. Zastiňující perforované prvky, překrývající výklenky v prvním podlaží a přečnívající na ulice. Dnes typické spíše pro Blízký a Střední východ, potažmo sever Afriky.

Proč si je ale nepřipomenout i zde, když jsou funkční? S tímto prvkem totiž může objekt vyrovnávat, kolik toho světla a tepla do svého interiéru přijme. Ve formátu panelu tu slouží k zachycení větru a pasivnímu chlazení, k ochraně pergoly a prostor kabiny před sluncem, k zatemnění místnosti v noci. Jedno jednoduché řešení tak znovu reaguje na spoustu podnětů. Není třeba dělat věci složitě.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Inspirující jednoduchost

O'Casella je tedy sestavena jako modulární montovaný systém, který se v zásadě skládá ze dvou částí. Vlastního obytného modulu a vnější pergoly. Obytný modul nese obslužné prvky, „technickou místnost“, kuchyni, spací a obývací prostor.

Vše dohromady na dvanácti metrech čtverečních, takže ve velmi kompaktním podání. Ten pak do jisté míry kompenzuje pergola. Už proto, že vnější prostor je tu nezbytností, na Korsice to bez něj nejde.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Přes den jsou obyvatelé na túře, anebo odpočívají na pergole. K tomu je třeba velké plochy stínu, ochrany před horkem, které poskytují mašrabíje. Architekti rovněž pergolu rozšířili o účel venkovní sprchy. Místo je izolované od okolí, takže ztráta soukromí tu nehrozí. Ale kde ta sprcha bere vodu? Stačí se podívat na profil zkosené pultové střechy. Ze své plochy sbírá dešťovou vodu do žlabu, a jímá ji do nádrže pro domácí použití a sprchu.

Náklon střechy pak nese ještě jednu funkci. Kryje ve fasádě zasazený ocelový nosník, který nese kolejnicový systém. V něm je usazen posuvný systém pro okenicový panel fasády. Jedno řešení, mnoho odpovědí. Stavba O'Casella není rafinovaná, ale pozoruhodně jednoduchá. Ta jednoduchost ale skutečně neznamená, že by tu něco chybělo, anebo architekti něco ošidili. Jednoduchost má totiž sílu.

Foto: Marco Lavit, atelier LAVIT

Údaje o projektu

Název projektu: O_CASELLA cabin
Typ projektu: chata
Architektonické studio: Atelier LAVIT
Lokalizace: Sari-Solenzara, Corse-du-Sud, Korsika, Francie
Vedoucí architekt: Marco Lavit
Návrh interiéru: Isabelle Berthet-Bondet
Hlavní dodavatel stavby: Kallistyle
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Užitná plocha: 12 m2 obytná část, 7 m2 pergola
Zastavěná plocha: 19 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA