REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tady se žije pomalu. Přestavba chaty inspirovaná skandinávskými barvami

Investoři chtěli rekonstrukcí vytvořit rekreační dům, v přírodě poněkud odlehlý prostor pro pobyt rodiny. K relaxaci i aktivní zábavě s dětmi. Chtěli zažít blízkost přírody, aniž by se vzdali každodenního pohodlí. A architekt, který o takových věcech smýšlel hodně podobně, tyto potřeby skvěle pochopil a projektem realizoval.
Foto: Tom Kurek

Když jsem poprvé viděl ten dům, který se ztrácí v nádherné krajině uprostřed kašubských jezer, měl jsem hned jasno,“ vzpomíná Jan Sikora, majitel gdaňského architektonického studia Sikora Interiors. To místo na malebném srázu uprostřed lesa, krásné byť poněkud zanedbané, se pojilo s obrovským potenciálem. „Vyloženě to chtělo oko designéra a zručné ruce řemeslníka,“ dodává Sikora. Přestože z toho budoucího rodinného rekreačního domu – chatou jej nazývat úplně nemůžeme - vyzařovalo nemalé kouzlo, vyžadovalo si zásadní rekonstrukci.

Terén, na němž stavba stojí, se například vyznačuje různorodou úrovní terénu. Na jedné straně je to, něco, co architekt vnímal jako to pozitivní „aktivum“, jež udávalo projektu rytmus. Ale na druhé straně to, poměrně logicky, představuje vážnou výzvu. Už proto, že si konstrukce žádala zvláštní ošetření konstrukce. Těch problémů, které bylo třeba řešit – nejen konstrukčních, ale i realizačních, technických, logistických a finančních – byla samozřejmě celá řádka.

Z hlediska samotného návrhu bylo primárním úkolem stanovit kompoziční osu, která by propojila horní terasu se vstupem do domu, v něm pak plynule propojila druhou terasu s ostatními plochami. To proto, aby ta hezká architektura mohla nejen vypadat, ale i fungovat. A harmonicky u toho koexistovat s přírodou, dobře sloužit svým uživatelům.

Architekt celou tu projektovou úlohu chápal jako profesní školu: „Dá se říct, že po této zkušenosti chápu, proč je takových domů v Polsku tak málo. Protože když chcete něco nadprůměrného, musíte do toho investovat dvakrát tolik energie.“ Ona průměrná řešení se totiž nabízela sama, a on se pokoušel dělat to lépe. „Někdy bylo potřeba strávit spoustu času jen cestou na místo, abych osobně dohlédl na jediný detail,“ vypráví s lehkým povzdechem.

O to větší radost má ale ze samotného výsledku a toho, že se dílo povedlo.

Foto: Tom Kurek

Skandinávský styl? Ne, ryze polská adresa

Když si člověk všimne, že mezi stromy u jezera stojí dům, zaujme ho na první pohled barva fasády. Zelenkavá nápadně problikává pod korunami stromů. Původně byla obkladová prkna natřena hnědou barvou, ale vypadala příliš ponuře. Po několika neúspěšných pokusech nanést nové barvy se proto Jan Sikora vydal do Švédska, hledat ten dokonale odstín. Věděl, že ve skandinávské paletě barev ji nalezne.

Někdo říká, že je to pro dům v lese dokonalý odstín, někdo si myslí, že je příliš odvážný,“ říká architekt Sikora. Pro Polsko netradiční barvou fasády na sebe realizace upozornila. Realizace se setkala s velkým zájmem místních obyvatel. Dychtivě navštěvovali staveniště, se zvědavostí sledovali postup, ptali na konkrétní řešení a materiály. Z projektu renovace/rekonstrukce/rozšíření se tak stala kulturní událost.

Lidé z okolí si uvědomili, že tu děláme něco originálního, boříme estetické bariéry, zaměřujeme se na inovace a nastavujeme nové standardy,“ popisuje Sikora. Nešlo přitom o to, že by se při realizaci nějak opírali o švédskou architekturu. Promýšleli tu polskou, venkovskou. Kterou chtěli dělat jinak a lépe. Švédské domy jsou svým stavebním pojetím rozhodně blíže přírodě a jsou primárně dřevěné. Zde se jedná o podsklepenou zděnou stavbu, pokrytou keramickou dlažbou. Vedenou architektem k novému standardu.

Foto: Tom Kurek

Investoři se nechtěli zříkat pohodlí a moderních vymožeností. Obnášelo to například řídicí systémy pro vytápění, alarmy, kamery nebo propracované osvětlení. Vše tu lze samozřejmě spravovat na dálku. To si vyžádalo instalaci mnoha metrů kabelů v interiéru i exteriéru. Uvnitř a kolem domu jsou naplánovány prostory pro různé druhy aktivit a atrakcí. Na terasu vyl umístěn reprezentativní stůl. Je vyroben ze starých trámů, obnovených při rekonstrukci.

Nově tu nechybí také vířivka, venkovní a vytápěná odspoda dřevem. Je tu sauna i ohniště. V létě se tak otevírá prostor pro chladivé koupele, nebo večerní vyhřívání v horké vodě, podívaná na živý oheň, chůze naboso po zemi, pozorování přírody. A to všechno v rámci rodinného života, který se rovnou měrou odehrává na 700 metrech čtverečních parcely, z níž dům samotný tvoří užitnou plochou 120 metrů čtverečních. Je to moc, nebo málo? I nad tím architekt přemýšlel. A dospěl k názoru, že cesta ke komfortu bydlení nespočívá v jeho rozlehlosti. Velký prostor totiž nemusí být nutně dobře využitý. „Stává se často, že ve velkém domě s obrovskou zahradou majitelé pouze rotují kolem údržby nebo sekaček, které zarovnávají trávníky,“ říká Sikora. Té pohody by ve velkém domě s velkou zahradou nakonec bylo méně. A proto si bydlení uchovává svůj přírodnější ráz.

Foto: Tom Kurek

Retro i moderní

Projekt a jeho ztvárnění interiéru pak osciluje mezi retro-stylem a moderností. Takže na stěně visí klasický tříramenný svícen a kohoutek v koupelně má porcelánovou rukojeť, ale vybavení nepozbývá nic ze současné obslužnosti. V domě je například nainstalována řadu zásuvek s USB porty, a pokrytí wi-fi signálem v každé místnosti. Interiéry jsou tlumené, útulné a klidné, ale při vnímání velmi haptické. Překvapí funkčností, i když extravagance je zde pokorná.

Pohodlné posuvné dveře propojují terasu s obytným prostorem, díky čemuž je les stálým návštěvníkem domova. Ve stěně na levé straně kuchyňské linky rozplánoval prostor pro mělké police, které v mnoha domácnostech chybí. Každý rodič ví, že je dobré mít po ruce takové drobnosti, jako jsou léky, náplasti nebo baterie. Jejich hledání v zásuvkách nebo skříních je těžkopádné a navrch vypadají nevzhledně. „A hrníčky také nepotřebují hluboké police, aby byly dětmi snadno dosažitelné,“ vysvětluje Sikora.

Dům podporuje „pomalý“ životní styl a plně odpovídá požadavku na relax s rodinou v přírodě.

Foto: Tom Kurek

Údaje o projektu

Název projektu: Slow Life Forest House
Typ projektu: rekonstrukce/renovace/modernizace a rozšíření
Architektonické studio: Sikora Interiors
Lokalizace: Sycowa Huta, Pomorskie, Polsko
Vedoucí architekt: Jan Sikora
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2020
Rok dokončení (finalizace): 2023
Rozloha parcely: 700 m2
Užitná plocha: 120 m2
Náklady: 9,6 milionů korun

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA