Frontové linie tu lze vyznačit celkem snadno. Protože projekty chat na chůdách, domky v korunách stromů, jako periskop do výšek vystrčené sruby anebo stavby připomínající ptačí budky s bidýlkem lidé buď milují, nebo upřímně nesnáší. Skutečně se zdá, že tu střední cesta nevede a tyto projekty buď vyvolávají jen nadšení, anebo negativní sentiment. Možná i to je důvodem jejich mediální popularity. Ať už v dobrém nebo ve zlém, vždy totiž vyvolávají emoce.
K následujícímu projektu z Nizozemska tedy přistupujte opatrně, podle toho jestli tušíte předem, zda vás potěší nebo krutě zklame.
Jmenuje se Buitenverblijf, ale vyslovitelnější název pro něj asi bude Hnízdo. Tak jej také překřtili lidé na sociálních sítí. Nachází se v zalesněné oblasti Buitenplaats Koningsweg, poblíž Arnhemu a nedaleko nizozemského národního parku Hoge Veluwe. V místech, kde se dříve nacházel areál vojenského cvičiště a kasárna. Tyhle nizozemské Brdy jsou dnes typické „divokým“ lesem, který hospodářsky neudržovali lesníci. S trochou fantazie proto připomíná prales.
Lesy jsou tu vzácností, za kterou jsou místní ochotni si připlatit, a tak na sebe dlouho nenechal čekat plán na zřízení „chaty“, určené k sezónnímu pronájmu. Návrhu projektu se v týmu chopili architekti ze studií i29 a Namo Architecture, s tím, že hodlali plně využít potenciál místa a jeho „lesního uspořádání“ tak, aby lokalitu narušili jen minimálně až vůbec. Milovníci i odpůrci domů na chůdách už asi tuší, kam to odtud směřovalo dál.
Kreativní, hravé. A dost netradiční
Hodí se ještě doplnit, že ačkoliv je Buitenplaats Koningsweg přírodní oblastí, je doširoka otevřená architektonickým experimentům. Designérům a návrhářům z Nizozemska slouží jako inkubátor kreativity. Malo-formátových projektů, které si pohrávají s ideou skrýše, ulity, útočiště či přírodního mimikry tu napočítáte tucet. I tak stojí Buitenverblijf – Hnízdo vysoko nad nimi, a nejen kvůli tomu, že je významně vyvýšená nad terén.
Stavba stojí svým pojetím někde mezi posedem a vojenskou rozhlednou. Ovšem tedy s vrcholovou konstrukcí, připomínající ptačí budku. Luxusní už na pohled, protože přesahuje několik úrovní. Hnízdo z výšky přechází do lesa, vysoko mezi korunami stromů, což zprostředkovává pocit klidu a spojení s přírodou. Konstrukce je pevná, ale na první pohled působí nevyváženě a pošetile.
Je to záměr architektů. Chtěli vytvořit nekonvenční strukturu, která je přirozeně hravá a umělecká. Do této netradiční chaty ve výškách také vede točité schodiště, které se konceptu nějaké jednoduchosti či nenápadnosti rovněž vyniká. Nic z toho ale neznamená, že by obydlí nemělo i svůj praktický význam, slouží jako plně funkční útulna, ubytování.
Hnízdo je vystavěno za použití vysoce kvalitních materiálů, které podle slov architektů mají malý nebo žádný dopad na zdraví lidí, zvířat či životního prostředí. Jde o stavbu malého měřítka, která je plně udržitelným rekreačním domem. Stará se o to vysoce izolovaný plášť objektu i úsporné elektroinstalace a efektivní spotřebiče uvnitř. Energii k provozu zajišťují solární panely na střeše. A protože je to skutečně nad korunami stromů, příkon slunečního záření je postačující po celý rok.
Hnízdo pro lidi i ptactvo
Výška dává Hnízdu rozhled na lesy i blízká vřesoviště, obyvatelům garantuje značné soukromí. Asi jediné, co by je výrazněji mohlo rušit, jsou ptáci. Hravost tvůrců projektu se totiž nezastavila vytvořením jedné velké ptačí budky pro lidské obyvatele, ale pokračovala tím, že na dřevěný plášť fasády usadily tucet dalších malých budek pro malé opeřence.
Plášť stavby ve výškách se skládá ze tří vrstev, přičemž ta svrchní, neošetřená, je přímo uzpůsobena k podpoře okolní fauny. Počítá se s tím, že po ní budou lézt brhlíci anebo do ní bude bušit datel či strakapoud. Do mezer mezi svislými překryvy fošen se mohou skrýt netopýři. I černý ocelový rám a soklové trámy pod zvýšenou podlahou poskytují prostor pro hnízda. Nakolik je tohle pojetí „pohostinné vůči přírodě“ a zda nezůstává jen na papíře, jisté není. Nizozemští přírodovědci zatím projekt Hnízda nekomentovali.
A co se tu nabízí pro lidské obyvatele? V první úrovni byť tedy leží téměř 8 metrů nad zemí, se nachází kuchyně a obývací pokoj. Terasa sousedící s touto obytnou úrovní je orientována tak, aby „sklízela“ ranní i večerní slunce. Do obytné části byl zakomponován skříňový prostor, který volně navazuje na kompaktní kuchyni. Využití vnitřního prostoru je tak velmi efektivní. Například část úložného prostoru je spojena se schodišťovou skříní, ze které se pak vchází do koupelny v mezipatře.
Do podstřeší, ostře vyrýsovaného profilem střechy, se nachází prostorná ložnice. S jednou velkou postelí, určenou pro čtyři osoby. I v hnízdě se totiž ptáčata musí umět poskládat. Přestože byl vnitřní prostor zredukován na minimum, zážitek z prostoru maximalizují dlouhé linie výhledu a chytré uspořádání interiéru. Velká kulatá okna, připomínající vletové otvory, a posuvné dveře, tažení „ode zdi ke zdi“ v obývacím pokoji doplňují dojem rozletu a volnosti.
Buitenverblijf – Hnízdo je bezesporu zajímavé. Jestli se vám ovšem bude líbit, nebo jestli vůbec naleznete odvahu k tomu, abyste se na něj vysápali, to už je asi něco jiného.
Údaje o projektu
Název projektu: | Buitenverblijf |
Typ projektu: | rekreační obydlí, chata |
Architektonické studio: | NAMO Architecture, i29 architects |
Lokalizace: | Buitenplaats Koningsweg, Arnhem, Nizozemsko |
Strukturální inženýring: | Geelhoed Engineering BV |
Hlavní dodavatel stavby: | Hagoort Bouw B.V. |
Krajinářský návrh: | Buroharro |
Dodavatelé materiálu: | JUNG, FLOS, Forbo Flooring, Foreco, Makon, Timmerfabriek Herman van den Brink |
Klient: | Noud Paes, Jeroen Dellensen, Jaspar Jansen, Chris Collaris, Christian Hagoort |
Rok dokončení (finalizace): | 2023 |
Sdílet / hodnotit tento článek