Nařízení o fluorovaných skleníkových plynech nezakazuje provoz TČ
Skutečností je, že návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o fluorovaných skleníkových plynech, mezi které patří většina v současnosti používaných chladiv v tepelných čerpadlech (nepatří tam amoniak, oxid uhličitý a propan), byl přijat jako Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) 2024/573 dne 7. února 2024.
Princip omezování výskytu škodlivých chladiv je založený na snižování výroby tepelných čerpadel, která s takovými chladivy pracují. Po určitém datu tak nebudou moci výrobci nebo dovozci uvádět na evropský trh taková tepelná čerpadla, která nesplní povinnost uloženou nařízením. Zájemce o tepelné čerpadlo proto nebude mít ani možnost si tepelné čerpadlo s nevyhovujícím chladivem koupit. Provozovat své stávající tepelné čerpadlo s méně ekologickým chladivem však bude moci klidně dál, žádný zákaz ve smyslu povinnosti ukončit provoz stávajících tepelných čerpadel v nařízení není.
Pokles výroby chladiv nahradí jejich regenerace
Koluje i chybný názor, že když se nebudou vyrábět tepelná čerpadla s určitým chladivem, tak toto chladivo přestane být dostupné a nebudou možné opravy stávajících tepelných čerpadel při jejich poruše. U většiny tepelných čerpadel tento stav nehrozí. Je pravda, že výroba chladiv obsahujících fluor má klesat, ale nulové výroby by mělo být dosaženo po roce 2050.
Protože se chladiva nesmí vypouštět do přírodního prostředí, musí je specializované firmy při případném servisu tepelného čerpadla z pracovních okruhů TČ odsávat a předávat k řízené likvidaci, recyklaci nebo k regeneraci. Takové cirkulární chladivové hospodářství je funkční již dnes. Proto i při plánovaném poklesu výroby omezovaných chladiv se cirkulací zajistí jejich dostatek pro dále provozovaná tepelná čerpadla.
Není se čeho bát
Jako provozovatelé domácích ledniček či mrazicích boxů, klimatizace v domě i v autě, případně i tepelných čerpadel, prakticky nevnímáme, které chladivo je v nich použito. Při použití přírodního hořlavého chladiva propanu je však nutné počítat s drobnými omezeními z hlediska umístění venkovní jednotky např. vůči oknům a dveřím, možná je i vnitřní instalace. S tím vším si poradí projektant. Pokud vás tedy ani tento článek nezbavil strachu ze zákazu provozu některých tepelných čerpadel, tak již dnes máte možnost pořídit si variantu, které se nařízení Evropského parlamentu a Rady o fluorovaných skleníkových plynech netýká.
Sdílet / hodnotit tento článek