REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vypěstujte si rajčata na střeše

Sídla s největší koncentrací obyvatel produkují na jednotku plochy méně potravin, než kolik jejich obyvatelé spotřebovávají. Není to žádný nevysvětlitelný paradox, je prostě zjevné, že prostor je v městech využit k jinému účelu. Přesto se myšlenky na efektivnější práci s městským prostorem, jako územím využitelným k produkci potravin, řada lidí nevzdává.
Vypěstujte si rajčata na střeše

Společnost Citybloom odpověděla na poptávku okenních a střešních farmářů unikátním modelem hydroponické farmy, která může i v rozlohou nedostačujícím místě zajistit „hyper-lokální udržitelnou formu pěstování potravin“.

Městské zemědělství je kulturní a sociální fenomén, na který narazíte stejně v přeplněném africkém slumu jako v desetimilionovém New Yorku. Tendence lidí pěstovat si pro radost či zdravý životní styl, (nebo pro vlastní přežití) ovoce a zeleninu je všude stejná. Citybloom přichází na trh s modulárními jednotkami hydroponické farmy, která může být pohodlně instalována na rozměrnější terase, malém balkónu nebo na celé střeše domu. Tvořena je uzavřenou smyčkou hydroponických nádob (recyklace vody tu dosahuje 70-80% oproti konvenčnímu zemědělství), které dokážou malé zázraky.

Kultivační jednotky Citybloom jsou plně automatizované, komplexně monitorují vnitřní i vnější podmínky (oběh a přečištění vody, obsah živin, vlhkost půdy) pěstebního procesu, a je možné je kontrolovat i přes výstup počítače.

Citybloom chválí své zařízení, které je schopno na ploše 37 metrů čtverečních (tedy skládačka deseti kultivačních jednotek) vyprodukovat 25 – 35 kilogramů zeleniny za měsíc. Záleží prý jen na zákaznících, co se rozhodnou pěstovat. Pokud zvolíte objemnější plodinu, než třeba hrách, můžete za jeden rok vyrobit na své střeše až pět tun salátu. A to už je takové množství, kdy se dá hovořit o nasycení poptávky po čerstvé potravině ne na úrovni bytu nebo poschoďového domu, ale spíše bloku či celé čtvrtě. A takový provoz se pak vyplácí i finančně. Možná je načase změnit zažitou představu o městech, jako o místech kde není možné produkovat potraviny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Nezaměnitelný a nepřehlédnutelný vzhled stavby, požadavek na urychlenou konstrukci a přitom zachování minimálních nákladů. Můžeme tedy říci, že trojice připomínek zadavatele stavby administrativní budovy nijak nevybočuje z průměrné „originality“ všech ostatních. S takto rozdanými kartami ale vietnamské studio H&P…

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Snahy o hledání materiálů s malou ekologickou stopou vedou k použití dřeva, slámy a nepálené hlíny. V pražském klubu Impact HUB od 27. února do 1. března 2015 proběhlo setkání lidí, zajímajících se o stavby z přírodních materiálů, dřeva hlíny a především slámy. Konferenci pořádalo občanské sdružení Baobaby o. s.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA