REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný bytový dům dokončen. Timber Praha si bere inspiraci v zahraničí. Nahlédněte dovnitř

Dlouho očekávaný projekt Timber Praha, který názorně ukazuje, jaký potenciál může mít dřevo v moderních rezidenčních objektech, je dokončený. Nachází se v městské části Praha-Řeporyje a je součástí rezidenčního areálu Arcus City. Příkladem mu byly zahraniční dřevěné stavby.
Foto: UBM Development Czechia a Crest Communications

Po dlouhé době váhání a legislativních neshod se konečně rodí i v Čechách zajímavé ekologické stavby; vznikají první vícepodlažní bytové domy ze dřeva i celé městské čtvrti obklopené zelení. Developer se zkušenostmi z Rakouska a Německa si ověřil, že zájem o ekologické bydlení s využitím dřeva je nejenom v sousedních zemích, ale také v Čechách. Zavázal se, že jeho projekt bude splňovat parametry BREEAM Excellent s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A, nabídne 62 exklusivních bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m2 do 110 m2, přičemž ke každému bytu bude patřit sklep, balkon, terasa či předzahrádka a parkovací stání v podzemních garážích. V polovině září letošního roku ohlásil, že projekt Timber Praha, nacházející se v městské části Praha-Řeporyje v areálu Arcus City, byl zdárně dokončen.

Dřevěné paneláky a jejich výška

Zatímco v Německu a Rakousku umožnuje stávající legislativa stavět bytové a administrativní budovy o šesti a více patrech, v České republice je povoleno stavět konstrukce s využitím dřeva maximálně do 12 metrů požární výšky objektu. Odborníci se shodují na tom, že nové poznatky o vlastnostech a využití dřeva se do Čech dostávají s výrazným zpožděním a regulace výstavby a zejména protipožární opatření neodpovídají současnému stupni poznání a odkazují stále na poznatky z dob minulých. Přitom cesta, kterou zvolilo například Rakousko, se jeví jako přijatelná. Dokládají to mnohé realizované stavby.

Stali jsme se vůbec prvním developerem v Praze, který postavil vícepodlažní bytové domy ze dřeva. Pouze spodní stavba včetně základů a některé prvky schodiště jsou z betonu, jinak je to čistá dřevostavba. Dřevo je i součástí interiérů bytů a společných prostor jako designový prvek. Domy jsou vybaveny energeticky úspornými prvky, tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely, geotermálními vrty, retenčními nádržemi k opětovnému využití dešťové vody a chytrými technologiemi,“ podotýká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, potvrzuje výše zmíněné zahraniční zkušenosti a uvádí i některé zdařilé zahraniční projekty. Jedná se například o administrativní budovu o devíti nadzemních patrech Timber Pioneer, první dřevo-hybridní kancelářskou budovu v byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel v německém Frankfurtu nad Mohanem či o administrativní budovu v přístavu v Mainzu Timber Peak o dvanácti nadzemních patrech. Strategicky se developer zaměřuje na dřevostavby, zelené a chytré budovy v metropolích Vídeň, Mnichov, Frankfurt a Praha, přičemž v České republice aktuálně připravuje například rezidenční projekt v Praze 5 naproti Smíchovskému nádraží.

Foto: UBM Development Czechia a Crest Communications

Kvalitní CLT konstrukce a panely

Pro stavbu vícepodlažních dřevěných budov se využívají panely z křížem vrstveného dřeva CLT (Cross-laminated timber) již od devadesátých letech; v případě projektu Timber se použily pro vnitřní nosné mezibytové stěny a stropy nadzemních podlaží etapy. Josef Wiedermann chválí v rozhovoru pro ESTAV zejména jejich vysokou pevnost, stabilitou a dobrou požární odolnost. Pochvalu podle jeho slov zaslouží i sloupkové rámové dřevěné konstrukce v systému TBF (Two By Four), kde je dřevěná nosná konstrukce ze smrkového dřeva a venkovní obklady fasády z modřínu. Dřevo je použito v interiéru bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodeb a také na schodištích.

Technická zpráva projektu představuje nejenom výše zmíněná konstrukční řešení a výhody stavění z CLT, ale také všechny energeticky úsporné a inovativní prvky s důkladným popisem. Za všechny snad jmenujme speciální exteriérové žaluzie či retenční nádrže na zachytávání dešťové vody. Jako zdroj tepla pro vytápění, chlazení a přípravu TUV se zde využívají tepelná čerpadla země-voda a geotermální vrty; na zelených střechách jsou umístěny fotovoltaické panely; všechny byty mají podlahové vytápění, které v létě poslouží též k chlazení. V nejvyšších patrech se mohou noví majitelé těšit na klimatizaci se sofistikovaný systémem ovládání pro regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií. Moderní bytové domy z CLT panelů zahrnují celkem 62 jednotek s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 110 m2. Ke každému bytu náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích, balkon, terasa nebo předzahrádka.

Dokončení projektu Timber Praha je pro nás významným milníkem. Zájem o něj potvrzuje, že ekologické, zdravé a energeticky úsporné bydlení má skutečně velký potenciál. Byty s ekologickou certifikací BREEAM jsou totiž pro majitele potvrzením kvalitní investice, růstu hodnoty nemovitosti v čase a snížených nákladů na provoz v budoucnu,“ dodává Josef Wiedermann a zve k návštěvě objektu v rámci Dnů otevřených dveří.

Domy jsou součástí nové čtvrti Arcus City na rozhraní městských částí Řeporyje a Stodůlky. Nová čtvrť láká budoucí rezidenty na klidnou rodinnou atmosféru s krásnou přírodou v okolí a na bohatou moderní infrastrukturu. V blízkosti se nacházejí školy, školky, supermarkety, restaurace, zdravotnická zařízení, pošta a další obchody a instituce. Zprovozněna bude i autobusová zastávka spojující rezidenční areál se stanicemi metra B – Stodůlky a Luka, což obyvatelům zajistí výborné spojení do centra Prahy (cca 20 min). Na příjemné procházky lze vyrazit do nedalekého Prokopského a Dalejského údolí nebo do bioparku Řepora. V okolí jsou udržované cyklistické stezky i dětská hřiště a parky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Jay Yang

V tomto domě se dřeva nebojí. Je úplně všude. Stojí na místě starého bednářství, přesto se nebudete cítit jako v sudu

Projekt bere věci, které se dají považovat za poněkud stereotypické stigma domů v Londýně, a mění je, velmi kreativním způsobem, na přesně opačné lichotivé prvky. Novostavba rodinného domu tedy není chladná, ale vyzařuje vnitřní teplo. Není stísněná a uzavřená, podporuje komunikaci. Je příjemně…

Foto: Francesca Iovene

Stará venkovská škola jako rodinný dům

Zbourat půlku chráněné budovy a v daných parametrech k ní přistavět celodřevěnou novostavbu? Není divu, že takové podání vzbudilo pozornost úředníků památkové ochrany. Jak se ale ukázalo, architekt tu spíše napravoval to, co se dříve příliš nepovedlo. Ochranu hodnotné architektury měl pořád na…

REKLAMA