REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kapesní domky na svahu jsou jako sourozenci. Všechny tři jsou stejné jen do doby, než je poznáte blíže

Smíšené motivy, nikoliv však smíšené dojmy. Ačkoliv se maloformátový projekt Terra týká jen tří kapesních obydlí, velmi komplexně řeší celou sérii malých i velkých nedostatků, s nimiž se klienti v místě potýkali.
Foto: João Carranca

Navýšení ubytovací kapacity a zatraktivnění místa pro cestovní ruch; vytvoření pobídky pro zhodnocení jednoho neobvyklého potenciálu regionu podpora udržitelného hospodaření v krajině skrze regenerativní zemědělství. To vše tu zvládnou tři objekty, které dohromady čítají užitnou plochu devětatřicet metrů čtverečních. Jejich zásluhy je ale třeba začít rozmotávat od konce. Třeba od odpovědi na to, co je to vlastně to regenerativní zemědělství?

Z definice je to způsob obhospodařování půdy, jehož základním principem je návrat k přírodě a jejím přirozeným ekologickým a biologickým procesům. Je to metoda vnímající rostliny a půdní organismy jako společný metabolický systém. A jak něco takového může souviset s architekturou? To už názorně ukazuje příklad z portugalského Alquevy.

Regenerativní přístup v zemědělství, byť by tomu tak z principu být nemuselo, se totiž zpravidla realizuje ex-post. Tam, kde se dosud hospodařilo jinak – nešetrně, intenzivně – a právě to dovedlo půdu v místě do nějakého neslavného stavu. Své o tom vědí v Portugalsku, které je mimo úrodné a svěží regiony při pobřeží poměrně dost vyprahlou zemí. Částečně právě díky zažité zemědělské praxi, která na přírodu moc zřetel nebrala.

Foto: João Carranca

Temnota na břehu vodní nádrže

Své o tom vědí v regionu Alentejo, který lemuje Barragem de Alqueva. Jedna z největších víceúčelových vodních nádrží v celé Evropě. Za její hrází se nachází kolem čtyř miliard kubíků vody. Ovšem říct, že tohle obří dílo zadržuje řeku Guadiana na hranici okresů Beja a Évora – potažmo že zavodňuje 120 000 hektarů zemědělské půdy – by k jejímu popisu nestačilo. Nepojí se s ní jen benefity.

Vodu totiž skutečně zadržuje a stahuje z krajiny, činí její okolí paradoxně sušší. A půdu v místě závlah pak případně i zasolenou. Své také udělalo, že se při budování vodní nádrže sáhlo do lesů Montado, na hranicích mezi Španělskem a Portugalskem. To se rovněž neblaze promítlo to stavu a kvality zdejší půdy. Kterou teď, v rámci zajímavě pojatého projektu farmy regenerativního zemědělství v Alquevě řeší.

Když ale někdo chce v degradované krajině regenerativně farmařit a prezentovat tu záslužnou činnost světu, musí nejprve bydlet a být schopen nabídnout patřičné zázemí těm, kteří se na ty zázraky přijedou podívat. A právě o tom je – do jisté míry – projekt Terra, s nímž k dobré věci přispěli architekti ze studia Madeiguincho.

S těmito mistry malých chatek, zahradních domků, přestavěných sýpek, modifikovaných modulárních obydlí a mobilních domů se nesetkáváme poprvé, a jistě ne naposledy.

V Alquevě trojicí malých alternativních obydlí rozvíjí potenciál cestovního ruchu, navázaný na farmu i celý region. Který je mimochodem zajímavý i tím – to je ten skrytý a nevšední potenciál oblasti – že je jednou z nejtmavších oblastí celé Evropy. Tedy z hlediska ne-ozáření noční oblohy, minimálního světelného smogu.

Pokud jste tedy amatérští hvězdáři, milovníci farmářských pochoutek, fandové výletů po vyprahlé krajině a podporovatelé regenerativního zemědělství, dříve nebo později by vás to mělo zatáhnout sem. A co tady? Uvítají vás tu a nabídnou vám ubytování v jednom ze tří malých domků, které zážitek z místa jen umocní.

Foto: João Carranca

Trojitý návrh neskrývá jedinečnost

Když jsme začali navrhovat tyto malé domky, inspirovali jsme se architektonickým dědictvím, různými historickými osadami Alenteja, monolitickými bílými domy Taipa a zajímavými megalitickými památkami v okolí lokality,“ popisují architekti. „Zkoumali jsme jejich základní prostorové vlastnosti, objemy, hru světla a hluboké propojení s přírodním prostředím.

Pod vlivem této inspirace se pak rozhodli zachytit podstatu těchto nadčasových staveb a navrhnout osobitý zážitek z bydlení, který bude mít kořeny v tomto místním kontextu, ale bude se výrazně odlišovat svým novým jedinečným prostředím.

Proces navrhování se tak stal směsicí porozumění místu, výběru přesné lokace pro každý dům a práce na návrhu podle specifičnosti jeho umístění. Dá se to popsat tak, že projekt trojice objektů rostl ze shodných kořenů, ale každý z nich je nějak jedinečný.

Místo konvencí tu například vsadili na otevřenost návrhem kompaktních a efektivních prostor kuchyně a koupelen. Součástí každého domu také musela být také vyhlídková terasa. Všem třen objektům je společné, že mají konzistentní povrchové úpravy a materiály. Uvnitř jsou vesměs v běleném dřevěném provedení, které nahrává odkazu vápnem obílených zdí starých domů. Podlahy jsou z dřeva borovice. A zvenčí? Fasády jsou z korku, což odkazuje na korkové stromy v okolním lese a zároveň zlepšuje izolaci.

Vzhledem k drsnému klimatu jsme upřednostnili tepelnou účinnost prostřednictvím pasivních konstrukčních řešení, jako je příčné větrání a přísné vymezení pohledů a otvorů podle krajiny a orientace,“ píší architekti. Většina jižních fasád je uzavřenější a velké otvory směřují na východ nebo sever, aby se zvýšil tepelný komfort.

Třikrát a pokaždé poprvé

Pokud jde o jednotlivé objekty, které jsou si tolik podobné – a přitom je každý jedinečný – sršeli architekti nápady.

Například Terra 1 se nachází u jednoho z malých zálivů na břehu přehrady. Otevřená kuchyně uprostřed se rozkládá do promenády, která začíná v hale, vine se kolem obývacího pokoje a stoupá po schodech na prostornou terasu, přístupnou střešním oknem. Manželská postel je umístěna pod terasou a nabízí útulný a odlehlý prostor pro odpočinek.

Terra 2 se nachází u menšího jezera, daleko od přehrady. Takže svým pojetím působí jako útočiště v útočišti. Svůj interiér naplňuje severní světlo skrze velká, vysoká okna a vytváří tak klidnou a světlou atmosféru. Lůžko v horním patře, k němuž se dostanete po žebříku, je umístěno ve stejné výšce jako koruna stromu rostoucího, což vytváří jedinečný prostor pro odpočinek. Na opačné straně domu se nachází obývací pokoj. Pomocí menšího stávajícího žebříku se lze dostat na střechu průchodem trojúhelníkovým oknem. Z této terasy se perspektiva posouvá směrem k jihu a odhaluje tak jiné prostředí okolí.

A Terra 3? Tento malý dům je vlastně jakousi observatoří, zasazenou do přírody. Při vstupu projdete úzkou chodbou, která ukrývá toaletu i sprchu po stranách. Uvnitř je ústředním bodem velké kruhové okno, které v obytném prostoru vytváří pocit rozlehlosti. Z tohoto kruhového okna se otevírá polopropustná terasa, která vybízí k odpočinku a rozjímání nad výhledem.

Dohromady tahle rozvolněná kompozice rámuje pozemky farmy, na níž se regenerativně hospodaří. Lidé sem mohou vyrazit za prací i odpočinkem, a najít tu atraktivně (a alternativně) uchopenou střechu nad hlavou. Střechu, z níž – nebo skrze níž – mohou pozorovat i tu nejsytěji vybarvenou noční oblohu v celé Evropě. Objekty Terra 1 – Terra 3 vytváří nový důvod, proč se v této krajině zastavit. Podporují tím cestovní ruch i klienty, kteří se pokouší o nápravu zdejší přírody.

Údaje o projektu

Název projektu: Terra 1, 2, 3 Houses
Typ projektu: domy, rekreační stavby
Architektonické studio: Madeiguincho
Lokalizace: Alqueva, Alentejo, Portugalsko
Vedoucí architekt: Gonçalo Marrote, João Filipe, Ramiro Carro
Projektový tým a tesařské práce: Joaquim Barbosa, Parwinder Kumar, Vijay Suthar, Max Jäger, Bjorn, João Marrote e Rui Peixoto, Hyacinthe Parentani
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2024
Užitná plocha: 39 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA