REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní dům pro rodinu se dvěma malými dětmi. Stojí na svažitém pozemku. Chce být inspirací pro okolí

Vybrat kvalitní parcelu pro rodinný dům nedaleko Prahy je mnohdy nadlidský úkol. Pokud se nachází na rozvojovém území, kde v blízkém okolí prozatím nic nestojí, může být takový dům inspirací pro další zástavbu. V obci Velké Přílepy v okrese Praha západ se to podařilo.
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Blízká dostupnost hlavního města, klid a příroda lákají především mladé rodiny; chtějí, aby jejich děti vyrůstaly ve zdravém a inspirativním prostředí, poznávaly krásu přírody obklopeny zelení a domácími zvířaty. Těmto požadavkům by měl být přizpůsoben i návrh domu a zahrady. Zkušený architekt Michal Grošup navrhl pro rodinu se dvěma malými dětmi promyšlený koncept, který čerpá z polohy a tvaru svažitého pozemku, pracuje s výhledy do okolí a otevírá stavbu terasou do volného prostoru. Přestože dům vypadá zdánlivě jednoduše, nadchne zcela jistě svými detaily, svojí vzdušností a elegancí.

Nepříliš velkorysý pozemek

Jelikož se výstavba v této části obce teprve připravovala, nemohli jsme na okolní budovy nijak architektonicky reagovat, a tak jsme se plně soustředili na tvar a velikost pozemku, na jeho poměrně výraznou svažitost,“ říká na úvod architekt a ukazuje navrhovaná řešení. Jednou z variant bylo podlaží z části zapuštěné do terénu, ale majitelé trvali na klasickém patrovém domě i za cenu náročnějších terénních úprav. Přistoupilo se tedy k variantě řešení výškového rozdílu mezi jižní a severní stranou pozemku vybudováním opěrné železobetonové stěny při severní hranici (stěna byla navržena do výšky 1,5 metru nad stávající terén), navezením další zeminy a osázením půdopokryvnými rostlinami a keři, které svah též částečně zpevní.

Velká pozornost byla věnována i oplocení, jehož část je vyplněna již zmíněnou masivní stěnou. Vyztuženou podezdívku tvoří gabiony a betonové tvárnice, na opěrné stěně se tyčí ocelový plot s pozinkovanými sloupky, na jižní straně do ulice pak pozinkované svařované sítě s oky. Součástí oplocení je dvoukřídlá vjezdová branka s integrovanou kamerou a vstupní dveře. V souladu s celkovou koncepcí domu je také výběr materiálů a barev – kamenný obklad, fasádní probarvená strukturální omítka ve dvou odstínech šedé barvy, jakožto vhodný doplněk k pozinkovanému plechu; antracitový odstín pro okna, vrata, obvodové stěny a stříšky. Vše působí jednotně a elegantně.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Půdorysné řešení ve tvaru kříže

Moderní dům s křížovým půdorysem a terasou vypadá zdánlivě jednoduše, ale přesvědčí návštěvníka svými detaily a promyšleným dispozičním řešením. Hlavní vstup do domu situoval architekt na jižní stranu levého přízemního křídla, kde navazuje prostorné zádveří, do něhož ústí garážové dveře. Do hlavního obytného prostoru se vstupuje dveřmi ve skleněné stěně, z obýváku je dále přístupný samostatný pokoj s ložnicí, který slouží zpravidla jako pokoj hostů se šatnou, koupelnou, sprchou a WC. Stejně jako navazující kuchyně s jídelnou je také obývací pokoj propojen velkým francouzským posuvným oknem s možností vstupu na terasu. Patro domu přístupné po dvouramenném schodišti ústí do centrální haly. Dva dětské pokoje jsou umístěny na severní části patra, v jižní části je situována ložnice rodičů s malou šatnou a společná koupelna. Všechny obytné místnosti jsou situovány tak, aby byly bohatě osluněny, přirozeně osvětleny velkými okny, jejichž velikosti značně přesahují doporučené rozměry.

Půdorys domu má tvar kříže a mohlo by se zdát, že rozložení přízemí je samoúčelné. Opak je pravdou. Okolo průsečíku pravoúhlých obdélníků se rozkládá obytný prostor, jehož části jsou umístěny do jednotlivých ramen. Takže ačkoli jsou vzájemně propojené, působí daleko intimněji. Navíc uprostřed stojí již zmíněné dvouramenné schodiště do patra,“ upřesňuje architekt a ukazuje celý půdorys přízemí. Hlavní trakt je tady kolmý na komunikaci, je dvoupodlažní a jsou zde umístěny obytné místnosti pro setkávání rodiny, patro je určeno spíše k relaxaci v soukromí. Vedle schodiště do patra jsou dveře do samostatné jednotky s vlastní chodbou, pokojem, koupelnou a úložným prostorem pod schodištěm. „Právě část oddělené jednotky směrem do zahrady a obývacího pokoje do ulice vybíhá z tvaru přízemí jako příčné břevno kříže a propisuje se i do patra,“ dodává architekt a zmiňuje i drobné komplikace s původním návrhem.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Plochá, sedlová či zelená střecha

Ačkoli měl architekt připraveno několik variant, včetně sedlové střechy, po dohadování s úřady nakonec zvítězila střecha plochá. Preferovali ji majitelé i sám architekt. Zelené střechy nad přízemím jsou nepřípustné, a tak se museli majitelé spokojit s tím, že plochá střecha nad oběma jednopodlažními částmi domu bude využita jako terasa, kde mohou být postaveny květiny v nádobách.

Argument na sjednocení vzhledu domů v lokalitě nemá v tomto případě opodstatnění. Vzhled domu netvoří pouze tvar střechy, ale především jeho dispoziční, hmotové a materiálové řešení. Jedná se navíc o rozvojové území, kde prozatím nic nestojí, ale ploché střechy se v blízkém okolí již vyskytují. V současné době se na rodinných domech využívají mnohem častěji, než v době zpracování mnohých územních studií,“ podotýká architekt s tím, že s jeho názorem se nakonec ztotožnil i dotčený orgán statní správy na úseku územního plánování.

Plochá střecha nad oběma jednopodlažními částmi domu se nyní dá využít jako další obytná místnost. Z ložnic v patře sem vedou prosklené dveře, dole u obývacího pokoje a jídelny se venku nachází terasa doplněná o rám pergoly vsazený pod omítku s vysunovací textilní markýzou. „Společně s rohovými okny jsem musel tyto prvky naplánovat do skladby zdí. Rohová okna v ložnicích totiž nemají nosný sloupek, otvory se musely staticky zajistit, což bylo sice finančně náročnější, ale za nerušený výhled a pocit z prostoru to určitě stálo,“ dodává architekt a upozorňuje i na další důmyslné detaily viditelné na fotografiích. Patří mezi ně například takzvané sedací okno v obývacím pokoji, návaznost roviny venkovní terasy na podlahu v obytné místnosti, ukončení kuchyňské pracovní plochy v rovině rámu okna nebo stejný odstín dubu na schodišťových stupních a na dřevěných částech nábytku. Zajímavé je i podsvícení nábytku a kuchyňské linky pomocí ledkových pásků či již zmíněný gabionový plot. Naplněné gabiony zde tvoří konstrukci se sloupky, prázdné koše pak průhlednou část plotu, kterou časem pokryjí popínavé rostliny a keře, takže nakonec bude plot úplně zelený.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Rodinný dům ve Velkých Přílepech

Architekt a projektant: Michal Grošup, MiG architekti, https://migarchitekti.cz/
Zastavěná plocha: 200 m2
Užitná plocha: 268 m2
Nosná konstrukce: cihelné bloky Heluz, dutinové železobetonové stropní panely
Fasáda: probarvená strukturální omítka, kamenný obklad
Stínění: venkovní žaluzie, výsuvná textilní markýza
Střecha: plochá, fólie, kačírek
Okna: hliníkové profily s antracitovým nátěrem, HS portály, rohová se strukturálním zasklením
Podlahy: keramická dlažba, vinyl, masivní dub na schodišti
Vytápění: podlahové, plynový kotel

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA