Spisovatel X jel na chatu tvořit. Vzal s sebou hromádku čistých bílých archů a slečnu Vlastičku. Papír se vrátil do Prahy panensky neporušený.
Pohled jihozápadní. Foto: Petr Polák
Hledání správného řešení je to, oč se zde hraje
Opět se ocitáme u tématu zvaného chaty a chalupy, kterých je na našem serveru celkem dosti. Povídali jsme si zde o zajímavých a zdařilých stavbách tohoto typu. Je dobré v této skupině objevit další zajímavý přírůstek. Opět je jeho doménou jednoduchost, čistota provedení z přírodních materiálů, bez zbytečné okázalosti. Takové řešení je pohledově zdařilé a více než účelné. Je dobré, že vznikají vydařené příklady a chata ztrácí ten mírně pejorativní punc předešlých dob, kdy byla odrazem toho, co kde zbylo, co se kde povalovalo, toho, co se do zázraku zvaného chata následně zapracovalo. Často bez špetky vkusu, spíše z potřeby či nutnosti to „nějak“ vyřešit. Ono z výřezů z plechových šablon, zbytků roxorů, zbylých obkladů keramických i dřevěných prostě vkusný výsledek neupletete. Pak jsme zde tedy měli výsledek odpovídající míře vkusu majitele, dobovému koloritu, tomu, co zrovna bylo k nalezení a k sehnání i „znárodnění“. V důsledku toho pak chaty ztrácely původní význam a sepjetí s přírodou a okolím, stávaly se projevem malosti a nevkusu s prezentací na truc okolí, na truc světu. Že se tyto hrůzy objevovaly i v rezervacích a chráněných krajinných oblastech, bylo projevem nabubřelosti nomenklaturních kádrů, korupce a pošetilé pýchy mocných i těch méně mocných, kteří se dostali ke korýtku. Ovoce tohoto počínání sklízíme dodnes a pochopitelně nevymizelo tehdy a nevymizí ani dnes. O to cennější je pak cokoliv, co je výsledkem promyšlené práce architekta v úzkém sepjetí s přírodou, kulturní krajinou a regionem nebo místem, jež spadá do chráněných krajinných oblastí. Vzhledem k tomu, že pokud si u nás nečtete povídání o architektuře poprvé, tušíte, že nezbytný legislativní rámec je základem všeho. Nelze donekonečna věci ohýbat, ale profesionalita spočívá právě i v dodržování uzancí a daností. Tato kostra na sebe následně nabaluje smysluplné projektové řešení, materiálové pojetí, architektonickovýtvarné řešení a celkovou estetiku a spoustu dalších navazujících aspektů. I tak je zde pořád dostatek prostoru pro invenci autora i investora a následně se setkáte s výsledkem, který je provozně zdařilý, skvělá dispozice, skvěle zasazený objekt do rámce místa určení a zároveň esteticky zdařilý. To je ten zlatý grál, kterého se snaží dobrý architekt dosíci, bez nevkusného balastu a reliktů doby, které jsem zmiňoval na začátku statě.
Pohled shora severní. Foto: Petr Polák
Respekt ke krajině a tradici
Potom se můžete konečně dívat na krásný víkendový dům umístěný v CHKO Český ráj. Dům splňuje vše, co od něj dnešní doba žádá, ale nedává to okatě na odiv. Chata je integrovaná do stávající okolní zástavby, která je velmi rozličná. Nicméně svojí záměrnou nekomplikovaností zapadá do rámce tradiční architektury místa a nikterak se s ním záměrně „nepere“. Rozevřené písmeno V je nezbytností pro dobré vyplnění úzké parcely a panoramatický výhled do okolní krajiny před vámi. Díky složitějšímu svažitému pozemku je dům posazen na 18 pilotách. I s tímto netradičním řešením stále respektuje tradici místa a je vlastně takovým průnikem moderní doby a původního pojetí. Je to ukázka inženýrské dovednosti, takové spojení sofistikovaného řešení s historickým kontextem a přírodním rámcem. V zásadě ta jednoduchost a jistý minimalismus tomu všemu příznivě nahrává. Při pohledu na zdárný výsledek seznáte, že je to vlastně snadné, a tak to přece má být. Ovšem jenom když to správné řešení naleznete. To je to, oč se v architektuře většinou jedná. Ale to vy už přece dávno tušíte…
Pohled jižní z nadhledu. Foto: Petr Polák
Základní popis
Současný víkendový dům navržený tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Návrh respektuje historicky bohaté prostředí i přírodní krásy regionu, zatímco poskytuje klidné útočiště ve spojení s okolní krajinou.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Na malebném okraji vyrostl současný víkendový dům navržený tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Návrh respektuje historicky bohaté prostředí i přírodní krásy regionu, zatímco poskytuje klidné útočiště ve spojení s okolní krajinou. Sofistikovaný design tohoto domu harmonicky kombinuje tradiční i moderní prvky, a splňuje vysoké standardy kladené na současné bydlení.
Pohled na průčelí fasády z jihu. Foto: Petr Polák
Pozemek, situovaný na mírném svahu jižně od centra obce Hrubá Skála, nabízí jedinečné plátno. Je obklopen směsicí historických a moderních rodinných domů, z nichž každý přispívá k eklektickému kouzlu této oblasti. Design čerpá inspiraci z tradiční architektury s důrazem na integraci domu do jeho přírodního a kulturního kontextu.
Půdorys chaty má podobu do široka otevřeného písmene V, což je záměrné rozhodnutí, které odráží úzký tvar pozemku a maximalizuje panoramatické výhledy na krajinu Českého ráje. Jednopodlažní stavba je opatřena sedlovou střechou, což je odkaz na architektonické dědictví regionu, avšak konfigurace domu – podélná ohnutá hmota – dodává domu moderní nádech.
Po vstupu ze severní přístupové cesty se návštěvníkovi naskytne rozsáhlý výhled na jižně orientovanou panoramu, orámovanou ruinami středověkého hradu Trosky. Obytné prostory, včetně hlavní společenské místnosti s vloženým patrem, dětského pokoje a ložnice, jsou orientovány směrem k tomuto úchvatnému výhledu. Terasa rozšiřuje tyto obytné prostory do krajiny a vytváří fantastický zážitek na pomezí interiéru a exteriéru.
Detail oken a konstrukce. Foto: Petr Polák
Konstrukce domu využívá tradiční materiály s dřevěnými CLT panely tvořícími hlavní nosnou konstrukci s dřevěným krovem podporujícím střechu. Suterén, nezbytný pro umístění technologií a skladování, je postaven z betonových bloků a viditelné části jsou obloženy místním kamenem, což umožňuje chatě zapadnout do svažitého terénu. Střecha pokrytá tmavě zbarvenými čtvercovými kovovými šablonami položenými diagonálně zajišťuje trvanlivost při zachování rustikální estetiky.
Největší výzvou při řešení tohoto projektu bylo nepochybně zakládání stavby. Dům je umístěn na svahu, který byl celá léta považován za nezastavitelný z důvodu jeho výrazné nestability. Je založen na osmnácti pilotách o průměru 800 mm a představuje technický unikát svého druhu.
Ve své podstatě je tento architektonický projekt svědectvím o harmonickém spojení tradice a inovace. Respektuje historický kontext a přírodní krásu Českého ráje, zatímco poskytuje moderní komfort a sofistikovaný design. Tento víkendový dům je majákem promyšleného navrhování, který nabízí klidné útočiště, jež oslavuje své okolí.
Pohled jihozápadní. Foto: Petr Polák
Doplňující informace
Studio | NEW HOW architects |
Autor | Ing. arch. David Zámečník |
Umístění projektu | Hrubá Skála, Liberecký kraj |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2022 |
Rok dokončení | 2023 |
Zastavěná plocha | 125 m2 |
Užitná plocha | 114 m2 |
Plocha pozemku | 2 758 m2 |
Fotografie | Petr Polák, petrpolakstudio.cz, petr@petrpolakstudio.cz |
Spolupráce | Generální dodavatel stavby: Stavix Piloty: Geoindustrie |
Značky | Seznam použitých značek
CLT panely – DEKWOOD
marmoleum – Forbo sanitární keramika – Laufen baterie – Grohe obklady a dlažby – Rako svítidla – Lodes krbová kamna – Romotop |
O studiu/autorovi | Bližší informace
NEW HOW je architektonické studio, které svou prací navazuje na zkušenosti předešlé kanceláře architecti.cz a samostatnou tvorbu svých zakládajících členů, architektů Davida Zámečníka a Filipa Havliše. Převažující částí tvorby je rezidenční a komerční architektura, mimo to však dostal ateliér příležitost navrhnout několik projektů v horském prostředí. Za dobu své existence studio obdrželo několik ocenění v architektonických soutěžích a jejich projekty i realizace byly publikovány v rozličných odborných médiích. Dosavad největším úspěchem studia bylo vítězství v mezinárodní architektonické soutěži na Novou Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Ať už se jedná o drobný design, interiér, dům nebo urbanismus, snaží se architekti při procesu navrhování vždy tvořit a spolupracovat s klientem, ideálně od studie až po realizaci. Ověřili si během dlouholeté praxe, že jedině tak se dá garantovat kvalitní výsledek a konečná spokojenost na obou stranách. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Petr Polák, petrpolakstudio.cz, petr@petrpolakstudio.cz
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO NEW HOW architects a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek