
Podívejme se na typy různých čerpadel, jak se od sebe liší i k jakému účelu jsou vhodná:
Povrchová čerpadla
Tato skupina odstředivých čerpadel se neinstaluje do vody, ale mimo vodní zdroj, kdy s nimi lze čerpat v podstatě ze všech druhů vodních zdrojů. Samonasávací čerpadla ovšem zvládnou čerpat vodu pouze z hloubky do 8 metrů. K čerpání z větších hloubek musíte vsadit na ponorná čerpadla.
Ponorná čerpadla
Ponorná čerpadla jsou částečně nebo úplně ponořena do vody. Používají se pro čerpání čisté nebo mírně znečištěné vody ze studny, vrtu, jímky nebo nádrže. Pro zavlažování menších zahrad se velmi hodí produktová novinka PUMPA blue line PMC1204PA: „Jedná se o univerzální automatické ponorné čerpadlo, které je ideální pro čerpání vody ze studny nebo dešťové vody z retenčních nádrží určených pro zavlažování zahrad. Disponuje nerezovým pláštěm, zabudovaným automatickým řízením, ochranou proti chodu nasucho, výkonem 840 W a maximálním průtokem 5,7 kubíku za hodinu. Čerpadlo je navíc schopné čerpat vodu i 50 mm ode dna,“ říká Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa.
Sudová čerpadla
Mezi ponornými čerpadly najdete i tzv. sudová čerpadla. Jak jejich název napovídá, slouží k čerpání dešťové vody ze sudu. Čerpadlo ponoříte a nad hladinu vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví, nebo k trubici rychlospojkou připojíte hadici. Čerpadlo raději umísťujte do sudu na podstavec kvůli možným usazeninám na dně, které by jej mohly při nasátí poškodit.
Sdílet / hodnotit tento článek