REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Renovace parketové podlahy – co se starými parketami

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění a znovu položení podlahy. Podívejte se, jak se renovuje parketová podlaha.
Renovace parketové podlahy – co se starými parketami

Z minulého dílu víme, co od parket můžeme očekávat, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Dnes se podíváme na podlahu více po praktické stránce. Když máme v bytě staré parketové podlahy (chcete-li vlysové podlahy), může to být velká radost i starost. Je důležité zhodnotit jejich stávající stav, rozvážit možnosti i vzhledem k dalším zásahům v interiéru.

Pro rozmyšlení dalšího postupu bychom si měli najít odpovědi na následující otázky a zvážit pro a proti. Často při rekonstrukcích narazíme na kombinaci více z následujících případů.

Jaké otázky si klást než se rozhodneme, co s parketami uděláme:

Budeme razantně měnit dispozice? Bude při změně dispozice parketová podlaha v tomto místě vhodná? Nepoškodí bourací práce parkety?

Pokud budete pouze posouvat jednu příčku o metr sem či tam a nic víc připište si plus k doložení a přebroušení. Pokud budete dělat razantní zásah do dispozic bytu, pak už je na místě zvážit demontáž celé podlahy. A to nejen z důvodu, že bychom měli parkety jinde, než v jakých místnostech je chceme, ale na rozsáhlejší stavbě se podlaha před poškozením, prachem, sutí a vlhkostí zcela ochránit prostě nedá.

Budeme měnit rozvody v podlaze?

V podlaze vedou různé rozvody, nejčastěji topení. Při rekonstrukci bytu zvažte, když budete vyměňovat rozvody, zda to odnese i vaše parketová podlaha. Lze ji samozřejmě doložit jen v místech poškození, záleží na rozsahu.

Je podlaha v rovině?

Rovinnost podlahy je důležitá věc – snad nebudete mít v podlaze vlnu, že byste o ní zakopávali, ale už montáž vestavěných skříní na drobné nerovnosti může být problém. Také před tím, než půjdete reklamovat židli, zvažte, zda její houpání není způsobeno právě křivou podlahou. Pokud je křivost taková, že není slučitelná s užíváním podlahy, budete muset přikročit k celkové demontáži parket.

Jsou parkety v rovině s ostatní podlahou v bytě (například na chodbě)?

Ve starých bytech se to vídá často – podlahy jednotlivých místností na sebe výškově nenavazují i o několik centimetrů. Používají se přechodové lišty a prahy, aby se problém alespoň vizuálně skryl. Pokud chceme tento problém odstranit, nezbyde než vybourat podlahy ve většině bytu.

Jsou mezi parketami velké mezery?

I poměrně velké mezery lze při renovaci a přebroušení zatmelit. Co ještě lze tmelit a co ne vám poradí zkušený řemeslník.

Parkety vržou...

Pokud vržou nad únosnou mez, pak se zřejmě oddělily od podkladu. Potom nezbývá než je demontovat a přeložit. Někdy může stačit přeložit jen část.

V jakém stavu jsou jednotlivé parkety – nejsou napadené plísní či ztmavlé od vlhkosti či mastnoty?

Jsou-li parkety napadené plísní, houbou pak musí ihned pryč a o žádnou renovaci se nesmíte ani snažit. Napadené kusy s dostatečně velkým počtem okolních dílců opatrně demontujte, zabalte (aby nedošlo k šíření výtrusů hub a plísní) a vyhoďte. Použití nějakých dalších dílců z místnosti pečlivě zvažte s odborníkem, abyste následně nové podlaze nedali do vínku poruchu. Primárně se ale musíte začít zajímat o důvod oné plísně a odstranit příčinu (zřejmě zdroj vlhkosti).

Pokud se rozhodnete parkety vytrhat a přeložit:

Pokud je to jen trochu možné, volte raději variantu přebroušení, tmelení – tedy renovace se zachováním parket na místě. Je to daleko méně namáhavá a zdlouhavá práce. Pokud to však z některých výše řečených důvodů nelze, a budete chtít podstoupit renovaci s přeložením parket, s přispěním vlastních sil pozdvihnete svůj interiér o několik příček výše. Ještě před tím si však odpovězte na tyto otázky:

Máme dostatek parket? (např. ze třech místností budu dávat do dvou)?

Při každém vytrhání a znovu přeložení dojde ke ztrátě dílů. Některé jsou položené jako malé a tudíž nepoužitelné přířezy, některé zničíte při vytrhávání, další část parket zničíte při čištění. Některé vůbec očistit nepůjdou. Se ztrátou prořezem musíte počítat i při pokládce, čím je místnost menší a více členitá, tím větší procento z plochy bude dělat prořez. Na našem demonstrativním příkladu se 38 m² parket překládalo do 30 m² (ze třech místností do dvou) a vlysy vystačily i přes všechny ztráty s dostatečnou rezervou. Parkety lze dokoupit, rozměrové řady a materiál se po mnoho let nemění.

Budu mít prostor pro skladování a čištění parket?

Vytrhané parkety zaberou až neuvěřitelné množství místa. Dobrou zprávou je, že neočištěné parkety, které často nedokážete ideálně narovnat do krabic (osvědčily se banánové bedny) s nánosy asfaltu (a někdy i s podkladním betonem) budou zabírat více místa než potom ty očištěné. V našem případě byl objem očištěných vůči neočištěným cca 2:3.

Budu mít čas a sílu na čištění parket od asfaltu?

Čištění parket od asfaltu je řehole a velmi špinavá a poměrně fyzicky náročná práce. Asfaltový prach také není nic příjemného a víří se všude. Časově je to v jednom člověku vcelku zdlouhavé.

Jaká je jakost parket? Jsou z odolného dřeva? Vyplatí se to? Udělejte si finanční rozvahu.

Na tuto otázku je nejlepší pozvat si dva tři řemeslníky, nechat jim podlahu prohlédnout a nechat si od nich ocenit celou zakázku ve variantách. Počítejte však s tím, že pokud budete chtít podlahu opětovně položit a nechcete si parkety čistit sami, vyjde vám vždy levněji si koupit nové. Pokud tedy budete chtít ušetřit a původní parkety přeložit, počítejte s vložením vlastní energie. Staré díly mají výhodu, že jsou tvarově stálejší, nebudou se tolik kroutit, máte jistotu, že jsou vyschlé.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy
  2. Renovace parketové podlahy – co se starými parketami
  3. Renovace parketové podlahy – vytrhání a čištění od asfaltu
  4. Renovace parketové podlahy – příprava podkladu
  5. Renovace parketové podlahy - broušení a tmelení, povrchová úprava
  6. Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Mohlo by vás zajímat

Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

REKLAMA