REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění a znovu položení podlahy. Podívejte se, jak se renovuje parketová podlaha.

Pokud máme vyrovnaný čistě připravený podklad (vysátý) a očištěné parkety, je možné přistoupit k pokládce.

Než budete parkety pokládat, doporučuje se nechat je několik dní v interiéru, ve kterém budou položeny. Z důvodu, aby se srovnala jejich vlhkost s okolím a po pokládce už tolik nepracovaly.

Dnes se již parkety nekladou do asfaltu, ale na flexibilní lepidla. Důležité je použít právě speciální lepidlo na dřevěnou podlahu, aby to bylo schopné přenášet pnutí od drobných objemových změn parket, ke kterým dochází vlivem změny vlhkosti v interiéru.

Pokud nemáte dostatek dílů, je možné je dokoupit. Dají sehnat i staré parkety, u nových dbejte na jejich vysušení, u starých na kvalitu. Každopádně si pohlídejte druh dřeva a rozměry a rovnoměrné zastoupení pravých a levých dílců.

Standardně se parkety vyrábí z dubu, buku, jasanu.

Tloušťka vlysů je běžně 22 mm, šířky 30 mm, 40 mm, 50 mm, ale i 70 mm, délky 300 mm, 400 mm nebo i 500 mm. Tyto rozměry jsou v různých kombinacích.

Směr pokládky je dobré si rozmyslet vzhledem k výtvarným záměrům v interiéru ale i umístění topidel a okna. Je lepší zvolit směr kolmo na stěnu s radiátorem a oknem.

Druh pokládky vlysů je možné volit různě. Klasická skladba je „do stromečku“, popřípadě na vodorovnou skladbu pravidelnou či „divokou“. Dále lze parkety skládat do složitějších obrazců čtvercových či obdélníkových. Složitější skladby vyžadují pečlivé plánování spárořezu. V našem demonstrativním bytě byly parkety původně položeny „do stromečku“ a přeskládány na vodorovnou vazbu „na divoko“. To znamená, že každá řada začíná různě nepravidelně dlouhými kusy. V takovém případě lze zpracovat i velké množství neúplných vlysů.

Jednotlivé díly se kladou k sobě na pero a drážku, co nejtěsněji. Pokud vzniknou drobné mezery, nevadí, budou zatmeleny před posledním broušením a povrchovou úpravou.

Parkety se musí klást s dostatečným odstupem od stěny. Pokud by se neponechala dostatečná mezera alespoň 1 cm (záleží na velikosti místnosti) mohlo by dojít vlivem zvětšení objemu dřeva při vyšší vlhkosti k opření podlahy o stěny a následně k boulení celé podlahy, utržení od podkladu apod.

Dřevo se více roztahuje ve směru kolmo na vlákna, menší roztažnost má vodorovně s nimi.

Vzniklá mezera bude v poslední fázi dokončení interiéru zakryta plochou podlahovou lištou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy
  2. Renovace parketové podlahy – co se starými parketami
  3. Renovace parketové podlahy – vytrhání a čištění od asfaltu
  4. Renovace parketové podlahy – příprava podkladu
  5. Renovace parketové podlahy – pokládka parket
  6. Renovace parketové podlahy - broušení a tmelení, povrchová úprava

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

V praxi existuji tři známé způsoby, jak položit dřevěnou masivní podlahu. Každý je vhodný pro jiné prostory, každý je jinak náročný. Všechny jsou však ozkoušeny lety praxe a fungují. Něco však mají společného, a to je potřeba správně připraveného podkladu.

REKLAMA