Program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí poskytuje nově dotační podporu také na dílčí úpravy včetně výměny elektrického topení za úsporné a ekologické tepelné čerpadlo.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí představily v dubnu program Nová Zelená úsporám v pozměněné podobě. Kromě příspěvků na celkové snížení energetické náročnosti stavby mohou zájemci nově žádat také o podporu na dílčí úpravy. V předchozích ročnících bylo možné získat dotace pouze na výměnu kotlů na tuhá a kapalná fosilní paliva. Do letošního programu však byla nově zahrnuta podpora výměny elektrického topení za tepelné čerpadlo všech typů.
„Díky novým úpravám bude letošní ročník pro žadatele dostupnější a měl by rychleji probíhat celý administrativní proces. Velmi pozitivním signálem také je, že se změny zaměřily i na oblast efektivního využití zdrojů energie a do programu byla zařazena tepelná čerpadla. Lidé si tak budou moci domů místo drahého elektrického topení pořídit ekologický systém vytápění, který výrazně snižují energetickou náročnost nemovitosti a navíc je velmi šetrný k životnímu prostředí,“ uvádí Karel Pacourek generální ředitel společnosti Družstevní závody Dražice, která je také výhradním dodavatelem tepelných čerpadel značky NIBE pro Česko a Slovensko. Zákazníkům tak při koupi tepelného čerpadla nabízí kompletní řešení od projektu přes dodání výrobku až po následný servis.
Na tepelné čerpadlo dotace až 100 000 Kč
V programu je pro letošní rok připraveno celkem 1,1 mld. korun, přičemž 600 mil. bude rozdáno majitelům rodinných domů na novou výstavbu a rekonstrukce a 500 mil. je vyčleněno pro žadatele z řad majitelů stávajících bytových domů v Praze. Výše podpory se bude pohybovat v závislosti na rozsahu provedených opatření (např. zateplení fasády, střechy, výměna oken apod.) a dosažené minimální úspory potřeby tepla na vytápění. V oblasti instalace zdrojů vytápění, solárních systémů a nuceného větrání s rekuperací (kategorie C) půjde o fixní příspěvky.
„Majitelé rodinných domů získají na tepelné čerpadlo dotaci až 100 000 korun, a to v případě, že bude současně provedeno i zateplení objektu. Bez zateplení pak dosáhnou až na 80 000 korun. V případě bytových domů je podle typu tepelného čerpadla maximální podpora 15 000 až 25 000 korun na bytovou jednotku. Například tepelné čerpadlo NIBE F1145-6 systému země-voda (příp. voda-voda) zajišťuje vysoký topný faktor při tichém provozu. Jeho instalace, stejně jako obsluha, je srozumitelná a jednoduchá a díky snadnému ovládání, dálkové správě přes internet a časovači pro změny teplot a pro řízení ohřevu teplé vody se hodí do každé domácnosti,“ upřesňuje Karel Pacourek.
Příspěvky budou i na solární systémy a nucené větrání s rekuperací
Majitelé rodinných i bytových domů mohou žádat také o příspěvky na instalaci solárních termických systémů pro přípravu teplé vody (případně i pro přitápění) a na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace). Pro centrální řízené větrání v rodinných domech poskytuje program podporu až ve výši 100 000 korun, pro decentrální systém větrání pak až 75 000 korun. V případě bytových domů může žadatel získat i 40 000, resp. 30 000 korun na bytovou jednotku.
„Nové energeticky šetrné zdroje znamenají výrazné snížení pravidelných nákladů vynaložených na vytápění a současně jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Státní dotace na jejich výměnu tak představují krok ke spokojenějšímu a zdravějšímu bydlení, které si díky nim mohou lidé pořídit. Počáteční investice se majitelům vrátí v podobě nižší pravidelných plateb za energie. Například výměna starého kotle na tuhá paliva či elektrického vytápění za tepelné čerpadlo NIBE přinese do domácnosti úsporu až 80 %,“ vypočítává Karel Pacourek.
Sdílet / hodnotit tento článek