REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.
Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Co obnáší projektové práce?

Jde nejen o honorář architekta, ale i o honoráře dalších projektantů a odborníků, kteří na projektu domu pracují, tedy například statika, projektantů elektroinstalací, zdravotechniky (vodo-topo-plyn) nebo požárního zabezpečení.

Stavba domu je vždy komplikovaná a složitá, a proto je vhodné se na ni co nejlépe připravit, jinými slovy nebát se investovat těchto 10% do kvalitní projektové dokumentace tak, aby se předešlo následným problémům při realizaci stavby. Jakmile se stavba domu rozběhne, každé řešení problémů stojí nesrovnatelně větší peníze, než když se tyto problémy podaří vyřešit už během přípravy projektu.

Cena se odvíjí od toho, jaké práce (viz níže) si u architekta objednáte. Nemusíte si totiž objednávat veškeré fáze, nicméně pro udržení kvalitního výsledku je to určitě lepší.

Jaké služby nabízí architekt?

Práce architekta je často vnímána jen jako drahá nadstavba, která vlastně ani není potřeba. To je převážně způsobeno tím, že je architekt vnímán spíše jen jako „dekoratér fasády“, což ale s realitou má jen málo společného. Práce architekta je naopak velmi komplexní, zahrnuje širokou škálu činností a často se tak spíše blíží práci projektového managera než jen tvůrce „pěkných obrázků“. Co všechno tedy činnosti architekta zahrnují?

  • Konzultace při výběru vhodného pozemku, domu nebo bytu
  • Posouzení reálnosti Vašeho stavebního záměru
  • Příprava podkladů pro průzkumy pozemku, domu nebo bytu
  • Formulace přesného zadání, respektive sestavení potřeb stavebníka
  • Zpracování studie (základní návrh)
  • Zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení a provedení stavby
  • Zajištění potřebných povolení na příslušných úřadech
  • Koordinace týmů projektantů, inženýrů, zhotovitelů a dodavatelů stavby
  • Zajištění rozpočtu stavebních nákladů
  • Pomoc při výběru stavební firmy
  • Autorský a technický dozor stavby
  • a další.

Ing. arch. Tomáš Horalík

Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - industrieblick

Proč se při realizaci rodinného domu často neobejdete bez odborného dozoru?

Dnešní svět je složitý. Svět počítačů, IT technologií, vyladěných aut a telefonů, ale i stavařiny. Bohužel lidé si neuvědomují, že i stavařina se za poslední dvě tři desítky let hodně zkomplikovala, stala se složitější, klienti se stali mnohem náročnější, než byli před dvaceti třiceti lety. Tu složitost někdo musí…

Zdroj: Fotolia.com - SolisImages

Zónování domu a bytu je důležité pro pohodlné bydlení

Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a přes den a v klidové zóně samostatně a spíše v noci.

Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Pořizování nového bytu či domu patří mezi významné záležitosti v životě. Většina z nás to udělá jednou či dvakrát za život a investuje do toho většinu svých úspor nebo si bere půjčku, což patří mezi běžnější způsoby financování. Nejde však jen o velikost investice, ale také o životní změnu. Nový byt či dům jsou velmi…

Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Interiérový designér - proč a kdy s ním spolupracovat? A jak jej vybrat?

Služba navrhování interiérů je u nás relativně mladá. Ještě na konci devadesátých let nebylo zcela obvyklé, že by se za tuto činnost platilo. Také byla jen pro horních deset tisíc. Dnes je tomu zcela jinak. Popularitě pomohla média, jak televize, tak i oborové časopisy o bydlení a designu a mnoho dalších faktorů.

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Architektonická hlediska nezahrnují jen to, jestli je dům „hezký“ či nikoli. Jedná se především o to, jak byt či dům využívá denní světlo a slunce, jaké jsou dispozice domu, zda mají místnosti minimální požadované rozměry, zda dispozice co se tváří jako 4+1 není ve skutečnosti jen 2+1 a podobně. U bytů může být…

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Kolik peněz stojí postavit rodinný dům?

Cena za realizaci rodinného domu se odvíjí od objemu stavby, složitosti stavby i parcely (například složité základové podmínky) od ceny použitých materiálů, kde zvláště v interiéru záleží na zvoleném standardu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA