Ing. arch. Tomáš Horalík
Ing. arch. Tomáš Horalík
Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.
Archiv článků autora:
6. 8. 2019
Projektová dokumentace na rodinný dům má různé fáze, řešící projekt v jiné podrobnosti a technickém detailu. Dnes se podíváme na dokumentaci pro územní řízení (DUR). Tato dokumentace se často (a u rodinných domů téměř vždy) slučuje s dokumentací pro ohlášení stavby, o které jsme psali dříve .
13. 12. 2018
Máte stavební povolení a chcete začít stavět? Měli byste vědět, že dokumentace pro stavební povolení neslouží pro výstavbu. Na tuto dokumentaci navazují další fáze. Ty dále zpřesňují celý projekt, umožňují také přesné ocenění stavby a zadání stavební firmě. Jedná se o dokumentaci o provedení stavby a zadání stavby…
20. 11. 2018
Projektová dokumentace na rodinný dům je důležitý dokument. Stavět bez promyšleného a detailního projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. Dokumentace má různé fáze, řešící projekt v jiné podrobnosti a technickém detailu. Více fází je také…
11. 7. 2018
Projektová dokumentace na rodinný dům není jen „nutný papír pro úřad“. Je to důležitý dokument. Stavět bez promyšleného a detailního projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. Dokumentace má různé fáze, řešící projekt v jiné podrobnosti a…
28. 6. 2018
Stavět bez dobře promyšleného projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. K něčemu jinému slouží studie stavby, k něčemu jinému dokumentace pro územní řízení nebo pro provedení stavby. Dnes se podíváme podrobněji k čemu je dobrý úvodní stupeň…
21. 6. 2018
Projektová dokumentace na rodinný dům není jen „nutný papír pro úřad“. Je to důležitý dokument. Stavět bez projektu – ať již jakoukoli stavbu – je riziko pozdějších zvýšených nákladů, nepříjemných zjištění v průběhu výstavby. Bez odborného projektu nelze domyslet správně všechny detaily, nelze stavbu ani pořádně…
13. 10. 2017
Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a přes den a v klidové zóně samostatně a spíše v noci.
1. 9. 2015
Expert radí
Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…
11. 6. 2015
Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.
12. 5. 2015
Cena za realizaci rodinného domu se odvíjí od objemu stavby, složitosti stavby i parcely (například složité základové podmínky) od ceny použitých materiálů, kde zvláště v interiéru záleží na zvoleném standardu.