REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přiměřená vzduchotěsnost stavby je důležitá, kontrolovat ji lze i termokamerou

Každý investor i realizační firma by měli vědět, že zkontrolovat správné vzduchotěsné připojení oken či dveří, popřípadě seřízení jejich kování, je pro energetickou potřebu stavby zcela zásadní.
Přiměřená vzduchotěsnost stavby je důležitá, kontrolovat ji lze i termokamerou

Jedná se o to, že každé okno či dveře, ať dřevěné či plastové, by mělo být těsné s možností řízeného odtěsnění. Tak si uživatel nastaví systém větrání sám a například při větru či nízkých teplotách nebude objekt vykazovat například 100 x větší ztráty než je potřebné. Tak nebude docházet k pronikání vlhkého vzduchu do konstrukce popřípadě dlouhodobého prochlazování vnitřních povrchů s možností růstu plísní. Výše uvedené se netýká pouze pasivních staveb, jak je někdy i v odborných článcích uváděno, ale každé trochu úspornější stavby.

Zkontrolovat těsnost oken či dveří a jejich napojení na stěnu, popřípadě vzduchotěsnosti jiných částí stavby, není složité ani drahé. Standardně se používá Blower Door Test, kdy je profesionálním způsobem neprůvzdušnost obálky změřena. O Blower Door Testu si může více přečíst na TZB-info.cz.

Netěsnosti oken lze zkoumat i termokamerou

Další a jednodušší možností zjištění netěsností ve stavbě je provedení termosnímkování z vnější, nebo ještě lépe z vnitřní strany konstrukce. Termokamera nekompromisně odhalí i poměrně malou netěsnost, protože studený vzduch pronikající konstrukcí okolí netěsnosti prochladí. Pokud chceme tyto netěsnosti ještě zvýraznit, máme na to jednoduchou radu.

Postačí si dát u hostitele jednu kávu a mezitím na půl hodiny pustit kuchyňskou digestoř, třeba na plný výkon. Sebemenší netěsností nám začne dovnitř intenzivně pronikat chladný vzduch zvenčí a na následném snímkování se vše krásně zobrazí. Shodný princip se dá velmi dobře využit také například pro kontrolu vzduchotěsného napojení fólií podkroví. Způsob je to rychlý a levný, pokud se bude v praxi více využívat, nezbytně dojde k prudkému zvýšení kvality provádění prací, které s těsností objektu souvisí (odstranění závady tj. reklamace v této oblasti jsou velmi nákladné). Pak se již nebudou vyskytovat zklamaní investoři, kteří si dům sice „pořádně“ zateplili, nicméně protopí skoro stejně jako stavby z minulého století, protože mají dům děravý „jako řešeto“.

Špatně seřízené kování, popřípadě netěsnou připojovací spáru, termokamera nekompromisně odhalí. Ideální je snímkování zevnitř za podtlaku vyvolaného např. kuchyňskou digestoří.

Ing. Pavel Rydlo

Pracuje jako manažer technické podpory společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s divize Isover.
Vystudoval ČVUT v Praze, je autorizovaným inženýrem v oboru pozemní stavby. Od roku 1996 se jako pracovník významných firem aktivně zabývá vývojem a aplikacemi tepelných izolací pro stavebnictví. Je průkopníkem v oblasti kombinovaných tepelných izolací pro fasády a ploché střechy. Ve své práci připravil a úspěšně realizoval řadu unikátních zejména požárních zkoušek. Podílí se na tvorbě norem a je vedoucím pracovní skupiny pro požární bezpečnost při Sdružení EPS ČR. Své více než dvacetileté zkušenosti v oboru předává dále formou přednášek, odborných článků a publikací.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Diagnostika staveb pomocí termokamery (někdy se proces nazývá termovize), je v současnosti stále častěji skloňovaným pojmem. Ze sféry „science fiction“ se postupem času stala relativně běžná záležitost. Na co je zapotřebí dát pozor, aby výsledky měření byly přínosné a průkazné?

Připojovací spára okna

Připojovací spára okna

Připojovací spárou se rozumí styk rámu okna s okenním otvorem. Vyřešení této spáry je poměrně pracné, zvláště při výměně oken, vyžaduje pečlivost a využití speciálních těsnících materiálů. I proto je význam správného vyřešení některými „zaručeně nejlevnějšími a nejrychlejšími“ firmami podceňován. Vyřešení připojovací…

Vzduchotěsnicí vrstva

Vzduchotěsnicí vrstva

Vzduchotěsnicí vrstva brání volnému proudění vzduchu mezi interiérem a exteriérem skrz skladbu střechy. Vzduch, který proudí z interiéru skrz skladbu ven, s sebou nese značné množství vlhkosti, která na chladných površích uvnitř skladby kondenzuje, případně namrzá.

REKLAMA