Přestavba Nákladového nádraží Žižkov, ze kterého by v budoucnu mělo být společenské a kulturní centrum, by vyšla po započtení nákladů na koupi budovy a na projekční a inženýrské práce na zhruba dvě miliardy korun.
Investor původně plánoval demolici nádraží.
Stavba z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury. Velkokapacitní koncové nádraží sloužilo rychlé překládce zboží a zároveň k jeho skladování. Plný provoz nákladového nádraží byl ukončen v roce 2002.
V květnu 2010 Klub za starou Prahu podal nový návrh na památkovou ochranu nádraží (předchozí návrh Národního památkového ústavu zůstal 7 let nevyřízen) a v lednu 2011 mu ministerstvo kultury vyhovělo.
Společnost Žižkov Station Development, která vznikla spojením Českých drah a firmy Sekyra Group, plánuje v blízkosti nádraží mohutnou výstavbu. Vzniknout má nová městská čtvrť. Žižkovská radnice před časem se společností uzavřela dohodu, na základě které nechala vypracovat detailní stavebně ekonomickou analýzu týkající budoucnosti památky.
Proti demolici se postavila část odborné i laické veřejnosti. Prohlášení budovy Nákladového nádraží Žižkov kulturní památkou v dubnu 2013 bylo vyvrcholením teprve první etapy úsilí sdružení Tady není developerovo o jeho záchranu. Od okamžiku prohlášení se práce na novém využití budovy pro kulturně-vzdělávací účely chopil zástupce starostky MČ Praha 3 Matěj Stropnický. Představa je, že zde postupně vznikne nová veřejná instituce složená z výstavních prostor, otevřených dílen, ateliérů, hudebních klubů, kinosálů, samozřejmě doplněná o kavárny a další služby.
Ministerstvo kultury nakonec rozhodlo, že nádraží, které stojí na rozsáhlých nevyužívaných pozemcích, musí být zachováno. Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti i nadále trvají. Nádraží se stane jejím centrem.
Otazníky visí i nad tím, kdo případné převzetí a rekonstrukci zaplatí. Radnice a některé neziskové organizace usilují o to, aby se budova stala centrem kulturního vyžití. Ve hře zůstává už dříve diskutované umístění Národního filmového ústavu (NFÚ). V posledních měsících zájem projevila i Státní tiskárna cenin.
Sdílet / hodnotit tento článek