V tomto manuálu není o inovativní nápady nouze. Na 250 vizualizacích jsou zde předloženy hluboké myšlenky, co vše je možné vytvořit s pomocí moderní architektury a dostupných technologií. Narazíte tu například na klimatizační systémy poháněné energií mořských vln, velkoplošná zařízení k přečišťování a recyklaci užitkové a odpadní vody, kruhové turbíny větrných elektráren zapracované do profilu budov a vnější LED osvětlení citlivé na nepřítomnost denního světla.
„Je to popis projektů, jež byly dosud ve světě realizovány. Demonstrují dosavadní hranice udržitelných principů ve stavebnictví,“ popisují prostě autoři v předmluvě. „Pro architekty může sloužit tento manuál jako zásadní inspirace.“ Proč se do takového počinu pustila právě UIC? „Výškové budovy jsou a budou integrální součástí infrastruktury měst,“ říká například profesor Kheir Al-Kodmany, odborník na územní plánování. „A skutečné zelené mrakodrapy jsou jednou z forem symbiotických vztahů mezi sociálními, ekonomickými, environmentálními aspekty urbánního kontextu.“
Al-Kodmany, který dříve navrhoval výstavbu mrakodrapů v jordánském Ammánu, Saudské Arábii a Chicagu soudí, že vysokopodlažní budovy mohou zásadním způsobem přispět k řešení velkoplošných problémů. „Když se podíváte jak systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) za posledních patnáct let proměnil zelené stavitelství, a učinil z něj průmyslovou záležitost, je jasné, že není zapotřebí zůstat na půl cesty. Vývoj a zapracování nových technologií a postupů musí jít kupředu.“
Zelené mrakodrapy ve městech se podle Al-Kodmanyho mohou stát novými eko-ikonami měst. „Ta tradice je tu už od osmdesátých let, kdy se začaly stavět mrakodrapy (například Chrysler Building) v půdorysném profilu písmene H či U, aby byl umocněn přístup světla a maximalizován potenciál přirozené ventilace. Postřehy z Eco-Towers: Sustainable Cities in the Sky a poptávka po nich mohou vytvarovat novou budoucnost.“
Sdílet / hodnotit tento článek