Základní myšlenkou architektů ze studia SAALS, Rasy Kalniny a Marise Kruminse, bylo vytvořit takový typ stavby, jež by vytvořila atraktivní veřejný prostor pro volnočasové vzdělávání mládeže. K tomuto požadavku se ale záhy přidružily další, jež původní zadání značně zkomplikovaly. Stavba pochopitelně musí být natolik reprezentativní, aby v soutěži návrhů (kterých se sešlo na osmdesát) vynikla, ale přesto musí zůstat natolik „nenápadnou ve své tiché důstojnosti“, aby nepřekryla sousední zříceninu starého hradu Rēzeknes (jedné z mála zbývajících historických památek v centru).
Musí tedy k sobě lidi přitahovat, ale ne je pohlcovat. Návrh tedy v sobě musí sloučit požadavky na inovativní pojetí prostoru, kreativní přístup na vzdělávání dětí, nápadnou i neviditelnou architekturu… Před návrháři a projektanty studia SAALS stál tedy skutečně těžký oříšek k rozlousknutí. O kvalitách samotného výsledku vypovídá i to, že Zeimuls byl letos navržen na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Cenu Miese vad der Rohe.
Když děti nemají kam jít
„Není nám lhostejné, kde naše mládež tráví svůj volný čas. Nepřejeme si, aby se jejich dětství odehrálo jen ve školních lavicích a pak zbytek dne proseděli před monitorem počítače. Rádi bychom dosáhli toho, aby dospívání našich potomků bylo obohaceno o kontakt s nejrůznějšími zájmy a nevšedními koníčky, které by našim dětem poskytli nejen zábavu, ale i inspiraci do dalšího života. A hlavně, naším neposledním cílem je, aby naši adolescenti později neměli potřebu opouštět naše město, jen proto „že tu není co dělat“.
Rodičové v lotyšském Rēzeknes mají jasno, ale k naplnění těchto představ je zapotřebí víc, než jen květnatá slova o plnohodnotném dospívání. A tak byly položeny myšlenkové základy k vybudování mládežnického Centra kreativních služeb, jež nakonec vykvetly v podobě projektu Zeimuls, mimořádného jak z hlediska své funkce, tak i užité architektury.
Život na křižovatce
Rēzeknes s pětatřiceti tisíci obyvateli je největším městem východo-lotyšského regionu Latgale a sedmým největším lotyšským městem vůbec. Město představuje křižovatkou historickou, důležitou zastávku na trase Riga-Moskva a Varšava-Sankt Pěterburg. Obyvatelé se stejnou polovinou hlásí k etniku lotyšskému i ruskému, silný je zde i polský kulturní odkaz. A to je právě jeden z místních problémů: lidé se zde cítí trochu vykořeněni. Město je plné moderních budov, protože jeho staré centrum bylo v závěru druhé světové války vybombardováno, a není se tu k čemu upnout.
A to prý ani vnitřně. Lotyši zde nacházejí málo „lotyšského“, Rusové právě tak málo „ruského“, a tak zde panuje silná demografická tendence k postupnému vysídlování a přesunu mladých generací do Rigy či na východ. Přesvědčit obyvatele, že Rēzeknes nabízí i mladým a dospívajícím kvalitní prostor pro neformální vzdělávání a zábavu, to byl hlavní záměr městské správy, když v roce 2011 vyhlásila svůj záměr na vytvoření multi-funkčního kulturního a vzdělávacího střediska.
Atraktivní zvenčí i zevnitř
Centrum Eastern Latvian center of creative services, respektive Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs bylo slavnostně otevřeno 1.9 2012. V regionu je ale známější pod názvem Zeimuls, což je latgalianský výraz pro tužku. A přesně tak, jako jsou do stojánku zastrčeny různobarevné pastelky, působí navenek - svým vzhledem i „vnitřní“ pestrou nabídkou aktivit celé středisko.
V současnosti nabízí více než 60 nejrůznějších volnočasových kroužků, a bezpočet přidružených workshopů, programů a aktivit. Od společenských tanců, přes ty lidové i moderní, sborový a sólový zpěv, hudební kroužky, malířství, keramické dílny, práci se dřevem, tkaní a pletení či pilování kuchařských dovedností, až po trochu netradiční, jako plastickou animaci nebo Lego-robotiku. Pod Zeimuls funguji kluby hráčů deskových her, šachové i karetní kroužky, ale i aktivity zaměřené na rozvoj pohybových dovedností, včetně základů akrobatiky či choreografie.
Cílová skupina uživatelů je vymezena skutečně široce: vyrazit za zábavou a poučením sem mohou maminky s malými dětmi batolecího věku, nejstarším frekventantům mládežnických kurzů je pětadvacet let. Nejširší nabídkou tu disponují pro věkovou skupinu 13-25 let, což je podle radních období, kdy je poptávka po alternativách zábavy největší. Probíhající výuka není statická: různou měrou využívá moderních technologií a multimediálního přístupu.
Na výuce a kurzech se také různou měrou podílejí studenti ze zahraničí (v rámci projektu Erasmus), kterých zde v současnosti pracuje třicet. Centrum Zeimuls je celoročně otevřeno od pondělí do soboty, ale i mimo hodiny konání kroužků se můžete zajít posedět do malé kavárny, navštívit dvě malá fitness centra, nebo se pozeptat na radu do informačního turistického střediska, které je součástí objektu. Funguje zde i malo-kapacitní turistický hostel.
Není bez zajímavosti, že právě Zeimuls je každoročně pořadatelem grafické soutěže pro mládež, jež nese název „LIDICE“. Nedaleko Rēzeknes totiž před druhou světovou válkou stála vesnice Audrini, která bezezbytku sdílela její tragický osud. Na vyhlašování výsledků tradičně participuje i české Ministerstvo zahraničí.
Co o projektu prozradil Ansis Auzins, člen projektového týmu?
Je to jako zachytit nějaký dramatický moment a uchovat jej v paměti lidí na celou věčnost. Když se přiblížíte k Zeimuls, první, co ve skutečnosti vidíte, je vysoký zelený svah, na jehož vrcholu stojí ruiny starého hradu. Ten byl po léta jedinou dochovanou dominantou města, a také hlavním turistickým lákadlem. A zachování této dominanty, bylo zásadní. I proto jsme se rozhodli, že naše volnočasové centrum „zasadíme“ do země, a překryjeme zelení.
Základní konstrukce budovy je z monolitického betonu, s vnější omítkou. Výrazný díl konstrukčního materiálu tu ale tvoří i sklo a dřevo. Střecha je sestavena z trojúhelníkových bloků, většina pokojů má ale obdélníkové dispozice. To dohromady vytváří prostor pro variabilní geometrii vnitřního prostoru, a je základem jeho jedinečnosti. Celý model v sobě nese různorodost, vnitřní bohatství i pocit bezpečí. Triangulární provedení střechy navíc otevírá prostor pro řadu skulin a mezer, kterými proudí dovnitř přirozené světlo jakoby z netušené strany.
Je to složité „sochařské“ dílo poskládané z jednoduchých geometrických tvarů, podporuje tvořivost a představivost. Pracuje s fyzickým i emociálním prostředím, zachovává ducha místa, a přitom boří tradiční představu o zažitém archetypu. Navzdory tomu, že před vámi stojí 6000 metrů čtverečních prostoru se v každém jeho místě cítíte příjemně a útulně. Centrum Zeimuls je prostě plně kompatibilní se svým účelem i okolním prostředím.
Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je bienální cena, udělovaná Evropskou komisí a Nadací Miese van der Rohe v Barceloně. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat lidem jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cenu mohou získat stavby ne starší než dva roky, které byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné z 31 evropských zemí. Kromě jediné Ceny pro vítěze je udělována i Zvláštní cena pro začínající architekty.
Název projektu: | Zeimuls, Centre of Creative Services of Eastern Latvia Zeimuļs, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs |
Architektonické studio: | SAALS |
Klient: | městská rada Rēzeknes |
Lokalizace: | Rēzeknes, Krasta street 31m Lotyšsko |
Vedoucí architekti: | Rasa Kalnina, Maris Krumins |
Projektový tým: | Renars Felcs, Lauris Tirans, Normunds Tirans |
Návrh interiérů: | Vita Skapare, Arturs Igovens |
Technická řešení: | Ilze Geca, Martins Reinbergs, Vineta Strauta |
Inženýrské služby: | INNA Projekts |
Celková plocha: | 12 080 m² |
Rozloha zelené střechy: | 3000 m² |
Zastavěná plocha: | 4400 m² |
Prostor učeben: | 6000 m² |
Sdílet / hodnotit tento článek