REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Dynamická struktura budovy, podpořená 87 zlomy, tvarovanými svahy a výstupky, největší zelená střecha v severských zemích (3000 metrů čtverečních), těsné sousedství s historickou ruinou starého hradu, a k tomu čtyři patra plná zábavy pro děti. Není to až příliš? Takový povšechný popis vyvolává dojem, že Zeimuls v lotyšském Rēzeknes panuje velký chaos. Opak je pravdou. Všechno tu má své místo.

Základní myšlenkou architektů ze studia SAALS, Rasy Kalniny a Marise Kruminse, bylo vytvořit takový typ stavby, jež by vytvořila atraktivní veřejný prostor pro volnočasové vzdělávání mládeže. K tomuto požadavku se ale záhy přidružily další, jež původní zadání značně zkomplikovaly. Stavba pochopitelně musí být natolik reprezentativní, aby v soutěži návrhů (kterých se sešlo na osmdesát) vynikla, ale přesto musí zůstat natolik „nenápadnou ve své tiché důstojnosti“, aby nepřekryla sousední zříceninu starého hradu Rēzeknes (jedné z mála zbývajících historických památek v centru).

Musí tedy k sobě lidi přitahovat, ale ne je pohlcovat. Návrh tedy v sobě musí sloučit požadavky na inovativní pojetí prostoru, kreativní přístup na vzdělávání dětí, nápadnou i neviditelnou architekturu… Před návrháři a projektanty studia SAALS stál tedy skutečně těžký oříšek k rozlousknutí. O kvalitách samotného výsledku vypovídá i to, že Zeimuls byl letos navržen na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Cenu Miese vad der Rohe.

Když děti nemají kam jít

„Není nám lhostejné, kde naše mládež tráví svůj volný čas. Nepřejeme si, aby se jejich dětství odehrálo jen ve školních lavicích a pak zbytek dne proseděli před monitorem počítače. Rádi bychom dosáhli toho, aby dospívání našich potomků bylo obohaceno o kontakt s nejrůznějšími zájmy a nevšedními koníčky, které by našim dětem poskytli nejen zábavu, ale i inspiraci do dalšího života. A hlavně, naším neposledním cílem je, aby naši adolescenti později neměli potřebu opouštět naše město, jen proto „že tu není co dělat“.

Rodičové v lotyšském Rēzeknes mají jasno, ale k naplnění těchto představ je zapotřebí víc, než jen květnatá slova o plnohodnotném dospívání. A tak byly položeny myšlenkové základy k vybudování mládežnického Centra kreativních služeb, jež nakonec vykvetly v podobě projektu Zeimuls, mimořádného jak z hlediska své funkce, tak i užité architektury.

Život na křižovatce

Rēzeknes s pětatřiceti tisíci obyvateli je největším městem východo-lotyšského regionu Latgale a sedmým největším lotyšským městem vůbec. Město představuje křižovatkou historickou, důležitou zastávku na trase Riga-Moskva a Varšava-Sankt Pěterburg. Obyvatelé se stejnou polovinou hlásí k etniku lotyšskému i ruskému, silný je zde i polský kulturní odkaz. A to je právě jeden z místních problémů: lidé se zde cítí trochu vykořeněni. Město je plné moderních budov, protože jeho staré centrum bylo v závěru druhé světové války vybombardováno, a není se tu k čemu upnout.

A to prý ani vnitřně. Lotyši zde nacházejí málo „lotyšského“, Rusové právě tak málo „ruského“, a tak zde panuje silná demografická tendence k postupnému vysídlování a přesunu mladých generací do Rigy či na východ. Přesvědčit obyvatele, že Rēzeknes nabízí i mladým a dospívajícím kvalitní prostor pro neformální vzdělávání a zábavu, to byl hlavní záměr městské správy, když v roce 2011 vyhlásila svůj záměr na vytvoření multi-funkčního kulturního a vzdělávacího střediska.

Atraktivní zvenčí i zevnitř

Centrum Eastern Latvian center of creative services, respektive Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs bylo slavnostně otevřeno 1.9 2012. V regionu je ale známější pod názvem Zeimuls, což je latgalianský výraz pro tužku. A přesně tak, jako jsou do stojánku zastrčeny různobarevné pastelky, působí navenek - svým vzhledem i „vnitřní“ pestrou nabídkou aktivit celé středisko.

V současnosti nabízí více než 60 nejrůznějších volnočasových kroužků, a bezpočet přidružených workshopů, programů a aktivit. Od společenských tanců, přes ty lidové i moderní, sborový a sólový zpěv, hudební kroužky, malířství, keramické dílny, práci se dřevem, tkaní a pletení či pilování kuchařských dovedností, až po trochu netradiční, jako plastickou animaci nebo Lego-robotiku. Pod Zeimuls funguji kluby hráčů deskových her, šachové i karetní kroužky, ale i aktivity zaměřené na rozvoj pohybových dovedností, včetně základů akrobatiky či choreografie.

Cílová skupina uživatelů je vymezena skutečně široce: vyrazit za zábavou a poučením sem mohou maminky s malými dětmi batolecího věku, nejstarším frekventantům mládežnických kurzů je pětadvacet let. Nejširší nabídkou tu disponují pro věkovou skupinu 13-25 let, což je podle radních období, kdy je poptávka po alternativách zábavy největší. Probíhající výuka není statická: různou měrou využívá moderních technologií a multimediálního přístupu.

Na výuce a kurzech se také různou měrou podílejí studenti ze zahraničí (v rámci projektu Erasmus), kterých zde v současnosti pracuje třicet. Centrum Zeimuls je celoročně otevřeno od pondělí do soboty, ale i mimo hodiny konání kroužků se můžete zajít posedět do malé kavárny, navštívit dvě malá fitness centra, nebo se pozeptat na radu do informačního turistického střediska, které je součástí objektu. Funguje zde i malo-kapacitní turistický hostel.

Není bez zajímavosti, že právě Zeimuls je každoročně pořadatelem grafické soutěže pro mládež, jež nese název „LIDICE“. Nedaleko Rēzeknes totiž před druhou světovou válkou stála vesnice Audrini, která bezezbytku sdílela její tragický osud. Na vyhlašování výsledků tradičně participuje i české Ministerstvo zahraničí.

Co o projektu prozradil Ansis Auzins, člen projektového týmu?

Je to jako zachytit nějaký dramatický moment a uchovat jej v paměti lidí na celou věčnost. Když se přiblížíte k Zeimuls, první, co ve skutečnosti vidíte, je vysoký zelený svah, na jehož vrcholu stojí ruiny starého hradu. Ten byl po léta jedinou dochovanou dominantou města, a také hlavním turistickým lákadlem. A zachování této dominanty, bylo zásadní. I proto jsme se rozhodli, že naše volnočasové centrum „zasadíme“ do země, a překryjeme zelení.

Základní konstrukce budovy je z monolitického betonu, s vnější omítkou. Výrazný díl konstrukčního materiálu tu ale tvoří i sklo a dřevo. Střecha je sestavena z trojúhelníkových bloků, většina pokojů má ale obdélníkové dispozice. To dohromady vytváří prostor pro variabilní geometrii vnitřního prostoru, a je základem jeho jedinečnosti. Celý model v sobě nese různorodost, vnitřní bohatství i pocit bezpečí. Triangulární provedení střechy navíc otevírá prostor pro řadu skulin a mezer, kterými proudí dovnitř přirozené světlo jakoby z netušené strany.

Je to složité „sochařské“ dílo poskládané z jednoduchých geometrických tvarů, podporuje tvořivost a představivost. Pracuje s fyzickým i emociálním prostředím, zachovává ducha místa, a přitom boří tradiční představu o zažitém archetypu. Navzdory tomu, že před vámi stojí 6000 metrů čtverečních prostoru se v každém jeho místě cítíte příjemně a útulně. Centrum Zeimuls je prostě plně kompatibilní se svým účelem i okolním prostředím.

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je bienální cena, udělovaná Evropskou komisí a Nadací Miese van der Rohe v Barceloně. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat lidem jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cenu mohou získat stavby ne starší než dva roky, které byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné z 31 evropských zemí. Kromě jediné Ceny pro vítěze je udělována i Zvláštní cena pro začínající architekty.

Název projektu: Zeimuls, Centre of Creative Services of Eastern Latvia
Zeimuļs, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs
Architektonické studio: SAALS
Klient: městská rada Rēzeknes
Lokalizace: Rēzeknes, Krasta street 31m Lotyšsko
Vedoucí architekti: Rasa Kalnina, Maris Krumins
Projektový tým: Renars Felcs, Lauris Tirans, Normunds Tirans
Návrh interiérů: Vita Skapare, Arturs Igovens
Technická řešení: Ilze Geca, Martins Reinbergs, Vineta Strauta
Inženýrské služby: INNA Projekts
Celková plocha: 12 080 m²
Rozloha zelené střechy: 3000 m²
Zastavěná plocha: 4400 m²
Prostor učeben: 6000 m²

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Komunitní kostel v Knarviku nenuceně vyrůstá z okolní krajiny, kterou respektuje a doplňuje. Zdroj: Tomáš Kovařík

Severská architektura: Stavby v přírodě, příroda ve stavbách

Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí. V rámci cyklu přednášek Severská cesta, který připravil spolek KRUH, se českým posluchačům představilo norské architektonické…

Foto: Bence Makkai, Dawn. S. Black

Levná a efektivní stavba: Chalupa ze dřeva a slámy svoji velikost maskuje terénem

Historický region Sedmihradska, známého spíš jako Transylvánie, máme díky literárnímu dílu o Drákulovi spjaté spíše s upíry. Upřímně? Místní už tenhle mediální předobraz pěkně štve, a byť jsou v okolí Kluže rádi za každého platícího turistu, na lovce záhad a senzací už jsou slušně řečeno alergičtí. Vyvíjí nemalé…

Foto: Ronald Tilleman

Budova na ostrově si vystačí s energií z vlastního odpadu

Po osmi měsících důkladných renovací se letos v létě znovu otevřelo návštěvníkům muzeum, přináležející k proslulému národnímu parku Biesbosch v Nizozemí. Jen po málokteré renovaci se dá říct, že by i jinak pravidelní návštěvníci měli problém výsledek úprav poznat. Tady se ale ocitli v dočista novém světě a na novém…

Neviditelná chatová osada z Islandu

Neviditelná chatová osada z Islandu

Na Islandu chápou samotu jako jeden z rysů osobní svobody, a proto si tu soukromí skutečně umí vážit. I na dovolené. Dobře si to uvědomovali architekti ze studia PK Arkitektar, když připravovali svůj projekt výletních chat na pobřeží jezera Laugarvatn. Přestože jich tu je dnes na relativně malé ploše naměstnáno…

Budova co srostla s terénem, rozdíl mezi exteriérem a interiérem nedělá

Budova co srostla s terénem, rozdíl mezi exteriérem a interiérem nedělá

Komunitní centrum v Chonqingu je situované na úpatí strmých kopců a hor vymezujících ozeleněný prostor „příměstského“ parku Taoyuan a městkou metropoli. Proto si před vlastním zpracováním návrhu museli projektanti z pekingského studia Vector Architects položit zásadní otázku: Jak naložit s topografií terénu?…

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Zubařská profese je v mnoha ohledech zvláštní. Návštěvu stomatologa nevyhledáváme, či spíše odkládáme, co to jde, pokud nás nic netrápí, a jakmile nás začnou zuby bolet, také se k němu zrovna netěšíme. Za zubaři v Sydney, konkrétně do dentální kliniky v Chatswoodu, se ale budete těšit i bez bolavých zubů, protože je…

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), vzniklo nakonec obydlí, které vám dá poznat jaké to je „žít v optické iluzi“.

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též Květinový dům. Podívejte se na kreativní návrh architektonického studia IROJE KHM Architects, konkrétně jeho…

Zelené mrakodrapy pro zelenou budoucnost

Zelené mrakodrapy pro zelenou budoucnost

Nová generace zelených mrakodrapů může významným způsobem pozměnit to, jak bojujeme se změnami klimatu. Celý stavební koncept představuje ve své práci „Eco-Towers: Udržitelná města v mracích“ Univerzita Illinois v Chicagu (UIC).

Yotoco – univerzální hudební škola, komunitní centrum i úkryt před katastrofou

Yotoco – univerzální hudební škola, komunitní centrum i úkryt před katastrofou

Návrh univerzálního prototypu veřejné hudební školy upevňuje muzikální tradici Kolumbijců. Co Čech to muzikant? Trefné heslo, které bohužel od dob mládí našich dědů a babiček pozbylo svou platnost. Času Kubelíků a Suků už pravděpodobně odzvonilo, protože o svůj muzikální dorost nepečujeme s takovou pílí, jako…

Dánské krematorium s inovativním přístupem k poslednímu rozloučení

Dánské krematorium s inovativním přístupem k poslednímu rozloučení

Existují místa, jejichž blízkost nikterak rádi nevyhledáváme. Do této kategorie bezpochyby patří i smuteční síně a krematoria doprovázející hřbitovy. Tam skutečně zavítáme většinou jen tehdy, pokud opravdu musíme. Snad právě proto je citlivé zpracování projektu areálu pro architekty takovou výzvou. A dánští Henning…

Nemocnice El Carmen de Maipu  - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu, stojící v srdci pětimilionové aglomerace Santiaga de Chile by se pravděpodobně nelišila od jiných podobných mamutích hospitalizačních komplexů po celém světě. Se zastavěnou využitelnou plochou přesahující 70 000 metrů čtverečních, jedenácti operačními sály, 125 ordinacemi a personálem…

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Nezaměnitelný a nepřehlédnutelný vzhled stavby, požadavek na urychlenou konstrukci a přitom zachování minimálních nákladů. Můžeme tedy říci, že trojice připomínek zadavatele stavby administrativní budovy nijak nevybočuje z průměrné „originality“ všech ostatních. S takto rozdanými kartami ale vietnamské studio H&P…

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Konference o stavbách z přírodních materiálů nabídla poznatky z praxe

Snahy o hledání materiálů s malou ekologickou stopou vedou k použití dřeva, slámy a nepálené hlíny. V pražském klubu Impact HUB od 27. února do 1. března 2015 proběhlo setkání lidí, zajímajících se o stavby z přírodních materiálů, dřeva hlíny a především slámy. Konferenci pořádalo občanské sdružení Baobaby o. s.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA