Využití vody ze srážek je trend
Pokud se rozhodnete namísto regulovaného vypouštění dešťovou vodu hospodárně využít, získáte mnoho výhod. Každý, kdo platí vodné a stočné, nám dá jistě zapravdu, že jejich ceny neustále stoupají. V dnešní době je tak zcela nerozumné používat třeba k zalévání zahrady, nebo na napouštění bazénu pitnou vodu z vodovodního řadu. Letošní horké léto navíc ukázalo, že v případě sucha může být toto použití pitné vody zakázané. Využívání vody, kterou získáme zdarma, z dešťových srážek, je proto víc než rozumné. Povinnost postarat se o dešťové vody ukládá zákon sice zatím jen tomu, kdo dům rekonstruuje, nebo staví, ekologicky se však můžeme chovat všichni.
Včasnou investicí ušetříte
Jak v případě stavby či rekonstrukce ve věci dešťové vody postupovat? V prvé řadě je povinen zajistit geologický průzkum, který zjistí hydrogeologické podmínky v místě stavby a zohledňuje například propustnost geologického podloží, na kterém dům stojí, nebo výšku podzemní vody.
Pakliže se zjistí, že půda nedokáže dobře srážky vsakovat (například pokud se staví na skále anebo je v daném místě vysoká hladina podzemní vody), je investor povinen zajistit jejich odvod jinak, pomocí speciálních nádrží, a zajistit celkové řešení nakládání s dešťovými vodami. Vzhledem k tomu, že dešťové srážky nejsou čisté, ale během své cesty na zem do sebe absorbují mnoho škodlivin, je třeba je ještě čistit. Filtrační zařízení před nebo v retenčních nádrží to umožňují. Další využití je pak na každém majiteli nemovitosti. Pokud se rozhodne investovat do budoucnosti, může si vytvořit další rozvod užitkové vody v nemovitosti a využívat ji nejenom na zalévání, ale například i na mytí nádobí, splachování na toaletě atd. Při stále stoupajících cenách vodného se taková investice navrátí opravdu brzy. Pokud o takové řešení nemá zájem, může zadrženou vodu regulovaně vypouštět do kanalizace. Nutno podotknout, že to není pro právnické osoby zadarmo.
Jak vybrat retenční nádrž?
To, jakou retenční nádrž konkrétně vybrat, napoví posudek geologa. Do úvahy se kromě velikosti nádrže bere také schopnost čištění, snadnost instalace a nutnost výkopových prací. Například retenční box Wavin Q-Bic je vhodný tam, kde je požadavek na možnost čištění a revizi systému. Právě tehdy se využije skutečně jedinečná konstrukce a vysoká výkonnost tohoto boxu vyrobeného z čistého polypropylenu, který může sloužit více jak padesát let při plné zátěži. Box je modulovatelný, a tak lze s jeho pomocí vyskládat takový tvar, aby vyhovoval konkrétním podmínkám. Výhodou je také nulová doba na vysoušení jako je tomu u betonových konstrukcí a méně výkopových prací. Akumulační box Q-BB najde zase uplatnění v místech s vyšším dopravním zatížením. Box pojme až 413 litrů vody a jeho životnost je minimálně 50 let. I akumulační box Q-Bic Plus je modulární a nabízí nejotevřenější konstrukce nádrže, která je na trhu k dispozici. Umístění těchto vsakovacích boxů stanovuje norma, důležitá je vzdálenost od zdroje pitné vody. Za provoz tohoto vsakovacího zařízení nese vždy odpovědnost vlastník.
Sdílet / hodnotit tento článek