Nejčastější spory mezi sousedy vyvolává nadměrný hluk. Každý člověk má jinou představu o tom, jaké zdroje hluku a kdy může pouštět, a zapomíná na omezené hlukově izolační vlastnosti stěn. Spor je na světě v okamžiku, kdy se první upozornění či prosba souseda, aby hudba byla ztišena nebo aby určitá hlučná činnost byla prováděna v jinou denní dobu, nesetká s pochopením. Někdy je dokonce reakcí arogantní odmítnutí doprovázené obvykle zvýšením intenzity hluku.
„Existují hygienické hlukové normy, které omezují intenzitu hluku nejen v noci, ale i přes den. Pokud by pronikající hluk přesahoval od 6 do 22 hodin 40 decibelů a v noci 30 decibelů, lze se domáhat ochrany ve správním řízení, popřípadě v řízení přestupkovém. V krajním případě o ochraně rozhodne soud. Ten může uložit tomu, kdo hluk působí, aby se takového jednání zdržel. Zpravidla je nutný znalecký posudek, který intenzitu hluku změří a porovná s příslušnými hygienickými normami,“ vysvětlil Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Dalším typickým případem narušení sousedských vztahů je vytopení sousedova bytu. Případy vypadlé odpadní hadice u automatické pračky nebo prasklé odpadní trubky pod vanou znají téměř všichni. Dojde-li k průsaku vody do okolních bytů, je povinností původce škody nahradit to, co způsobil. Nejčastěji jde o zaplacení nákladů na malířské práce. Může však jít o opravu vzedmutých podlah a podobně. Zda tak původce učiní v peněžní podobě, nebo tím, že opravu zajistí sám, je věcí jeho rozhodnutí. Platí, že ten, kdo škodu způsobil, ji musí odstranit uvedením věcí do původního stavu.
Sousedské pře vznikají nejen v bytech
Mezi vlastníky sousedících nemovitostí jde nejčastěji o spornou hranici nebo o pronikání takzvaných imisí z jednoho pozemku na druhý, ať už v podobě zápachu, průsaku vody nebo přesahu stromů na sousední pozemek. Většina Čechů konflikty se sousedy nijak neřeší, ale když už se pro konfrontaci rozhodnou, neváhají sáhnout k extrémním způsobům. Často se přiklánějí k pomstě v podobě strhaných štítků na schránkách nebo strkají zápalky do zvonků narušitele klidu. Vše přitom lze řešit kultivovaným způsobem a najít společné řešení.
Vhodným řešením sousedských sporů je mediace, což je řešení sporu mimosoudní cestou. Existují dokonce země, v nichž před případným soudním řešením určitého konfliktu musí proběhnout mediace povinně. V Česku je zatím tento institut v počátcích, není významně legislativně upraven a takovýto způsob řešení sporů není zatím ani závazný. Jistě je to ale způsob, který může být dobře použitelný právě na řešení sousedských sporů.
Sdílet / hodnotit tento článek