REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Pozemek v mírném východním svahu s výhledem na Lysou horu, Smrk a Kněhyni, místní tři největší kopce, se zdá být naprostým ideálem. Zvlášť, když na vlak je to od domu jen nějakých 200 metrů. I když při shánění vhodné parcely očekával David problémy, nakonec jim přálo štěstí.
Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Skoro se mi chce říct, že k dřevostavbě musí člověk postupně dozrát – je to komplex takových aspektů, jako jsou zdraví, děti, ohledy k přírodě nebo úspora energií. Když se zamyslím nad svou klientelou, v poslední době celkový zájem o dřevostavby roste, ovšem jak jsem již řekl, člověk si na ty své důvody musí přijít sám. V praxi se mi osvědčilo, že jakékoliv přesvědčování a popisování zjevných výhod této technologie vyvolává spíše opačnou reakci. Když má ale stavebník pocit, že všechny přednosti dřeva objevil sám, s nadšením se do výstavby dřevostavby pustí.

Zkušený stavební dozor je základ

Být sám sobě architektem je, vyjádřeno jedním slovem, zdlouhavé. Nemáte žádný konečný termín, jen limitní rozpočet a tak pořád vymýšlíte a měníte a upravujete. Zřejmě by bylo jednodušší si na to přizvat jiného architekta, ale pak bych si zase ten dům tak „neprožil“ a to by byla ve výsledku škoda.


Dům neměl žádného generálního dodavatele, realizovali jsme ho s pomocí více dílčích firem a řemeslníků, a vždy jsme vybírali jen „osvědčené“ možnosti. Buď jsme najímali ty, se kterými jsem už sám spolupracoval, nebo ty, které mi někdo doporučil. A se všemi jsem byl ve finále spokojený. Takový model je podle mě správný, ovšem je u něj naprosto nezbytné mít na stavbě zkušený stavební dozor, který na všechno dohlédne.

Interiér je provázaný s exteriérem

Půl roku od koupě pozemku jsme poprvé kopli do země, za dalšího půl roku byl pak dům připravený k nastěhování. Dalších šest měsíců trvalo ještě detailní promyšlení a výroba nábytku, takže žádný světový rekord v rychlosti výstavby se nekonal, i tak si ale myslím, že jsme to zvládli rychle. Projekt interiéru domu bohužel v praxi nebývá pravidlem, i když exteriér a interiér jsou dvě silně provázané a neoddělitelné věci.

Dřevo na stěnách tlumí hluk

Zvolená technologie nám umožnila ponechat dřevěnou konstrukci v interiéru pohledovou, takže jsme se vyhnuli předstěnám. Z toho pro mě vyplynulo asi největší překvapení, pokud bych měl srovnávat život ve dřevostavbě s bydlením ve zdivu. Dřevo na stěnách i na stropě totiž více pohlcuje zvuk a vytváří tak mnohem útulnější a příjemnější prostředí. Na co naopak musíme dbát, je udržování vlhkosti alespoň na 50%. I naše malé děti tak vědí co je a jak funguje zvlhčovač.

Samozřejmě je pořád co zlepšovat, ale s bydlením tak, jak jsme si ho navrhli, jsme pořád stejně spokojeni. Když se nad tím zamyslím, i kdybych teď začínal úplně od začátku, dům by se zřejmě moc nelišil. Je nízkoenergetický (pasivní jsme nechtěli), vytápíme elektrokotlem s teplovodním podlahovým vytápěním. Zainvestovali jsme do centrálního vysavače (a jsme s ním moc spokojení), na střechu jsme umístili fotovoltaické panely a osvětlení a topení máme napojené v systému inteligentní elektroinstalace.

Stavebník k sobě musí být upřímný

A co bych doporučil každému začínajícímu stavebníkovi? Aby byl upřímný sám k sobě. Na začátku si položil ty správné otázky – kde a jak chci bydlet, kolik do toho chci dát, jakým způsobem se chci podílet na výstavbě a podobně – a hlavně si na ně zcela otevřeně a upřímně odpověděl. Je to totiž základní a tím pádem ten nejdůležitější kámen při budování vztahu s architektem.

Technické parametry dřevostavby:

Velikost pozemku: 2 600 m2
Zastavěná plocha: 265 m2
Podlahová plocha: 160 m2
Spodní stavba: základové pasy / ŽB deska
Stavební systém: celostěnové CLT panely
Tepelná izolace: minerální vata
Fasáda: sibiřský modřín bez povrchové úpravy
Střecha: 180mm CLT panel, 400mm izolace EPS
Střešní krytina: hydroizolační fólie, zelené střecha
Okna: hliníková, izolační trojsklo
Podlahy: dvouvrstvá dubová 12 mm
Vytápění (zdroj): elektrokotel
Topení: teplovodní podlahové
Větrání: přirozené
Ohřev vody: 200l zásobník, elektrický ohřev

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

Dřevo a dřevostavby

Dřevo a dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Díky jeho výhodným vlastnostem se stalo důležitým produktem nejen pro výstavbu obydlí, ale i dopravních, hospodářských či pomocných konstrukcí. Dřevo se používá na různé typy stavebních konstrukcí nejen rodinných domů a drobných staveb. Ve světě nalezneme i velké…

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům.…

Hotel na konci světa

Hotel na konci světa

Hotel na ostrově Fogo má velice netradičního investora – kanadskou charitativní organizaci Shorefast. Ta hotel nechala zbudovat jako odkaz k unikátní kultuře a hospodářství velmi odlehlé lokality – ostrova Fogo a dvou ostrůvků Change, které jsou součástí kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Hlavními architekty…

Barevný dřevěný altán uprostřed lesoparku

Barevný dřevěný altán uprostřed lesoparku

Magická barevná stavba mezi vzrostlými stromy parku Dartford Central Park je počinem britského studia Weave. Jako součást projektu Ecology Island, jehož cílem je oživit park a přiblížit ho lidem, vytváří místo pro nepřeberné aktivity od udržitelných řemeslných dílen až po pozorování ptáků.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA