REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Soběstačné bydlení na vodě

Tým zkušených inženýrů, lodních techniků, nápaditých návrhářů i mladých architektů z portugalské Univerzity Coimbra, sdružených ve společnosti Friday, uveřejnil první set fotografií originálního plovoucího domu vyrobeného z prefabrikátů. Ze své podstaty univerzální plovoucí platforma a bezpočet nabízených modifikací dávají FLOATWING ideální předpoklady pro budoucí uplatnění.

Stačí si ji prý jen objednat, a několikadílná skládačka, která se vejde do dvou přepravních kontejnerů, k vám dorazí kamkoliv na světě.

Co představoval FLOATWING pro jeho tvůrce? Především ohromnou výzvu. Cílem totiž bylo vytvořit kompletně adaptabilní stavební set, který navíc dokáže být plně soběstačný a nezávislý na svém okolí minimálně po dobu jednoho týdne. Těch sedm dní, po které se může nechat unášet vlnami uprostřed jezera nebo nádrže, nebudou jeho obyvatelé potřebovat další zdroj elektřiny ani vody. O všechno se „postará“ plovoucí obydlí samo. Snad proto do budoucna tvůrci počítají s tím, že se FLOATWING stane ideální formou bydlení v izolovaných a světem zapomenutých končinách.

Portugalský modulární koncept kotveného či volně unášeného hladinového obydlí nepopírá jistou inspiraci podobnými strukturami z dílem MIMA House nebo montovaných domků PATH série Philippa Starcka (případně nizozemských BYTR Architects a +31 Architects). Vychází z těchto kořenů, ale přesto je v mnohém přesahuje.

Jako klient máte možnost specifikovat objednávku podle svých potřeb, a výroba bude probíhat přímo na míru. Máte zájem o bydlení pro dva? Pokud preferujete plovoucí obydlí jako formu romantické dovolené, ve Friday (jméno podnikatelského univerzitního startupu) vám připraví hnízdečko lásky. Nebo dáváte přednost plovoucí severské lovecké chatě? I takový set jsou tu pro vás schopni vytvořit. Dovolená pro početnou rodinu na břehu jezera, nebo „párty-chata“ pro pár přátel, nebo strohá rybářská základna? Všechno je možné.

Zdroj: Jose Campos

Svoboda výběru vám klepe na dveře

Obydlí FLOATWING jsme schopni dodat v bezpočtu variací, různých velikostech a jsme schopni ho způsobit prakticky jakékoliv globální lokaci,“ říkají tvůrci. „V principu počítáme se dvěma obyvateli, ale není problém přichystat projekt pro obydlí s mnohem větší kapacitou. Možnosti jsou prakticky nekonečné.“ Svoboda volby vám doslova klepe na dveře, zmiňují lidé z Friday: „Ať už chcete kompletně zařízené studiové bydlení, vybavené nábytkem, nebo tříložnicový dům se dvěma koupelnami, je to jen na vás.

Lidé kolem Friday pochází z různého prostředí. Právě ona rozdílnost jejich technického i vědomostního zařazení jim umožnila obsáhnout nové pole trhu ze všech stran. Není to jen o trhu s variabilními plovoucími nemovitostmi, které jsou schopni umístit kamkoliv. Friday přináší i zcela nový segment modelu dovolené. Jen málokterý návrhář nebo architekt vám k domu prodá helikoptéru nebo auto. Cože? Ano, pokud budete mít chuť, můžete si totiž k FLOATWING pořídit i „kapesní“ dvoumístnou ponorku, kterou ve Friday rovněž vyrábí.

Čas strávený na hladině tak můžete rozdělit mezi odpočinek, i aktivní zážitek z pohybu pod hladinou (aniž byste museli prodělávat potápěčský kurz). „Chtěli jsme vytvořit technologicky pokročilou formu trávení volného času, ať už na úrovni bydlení, tak i po stránce námořního vybavení,“ doplňují tvůrci projektu. Než ale hodnotit ekonomický záměr, pojďme se podívat na ztvárnění myšlenek „osobního přístupu ke klientům/zadavatelům“, prvků energetické efektivity a udržitelnému vztahu vůči životnímu prostředí.

Zdroj: Jose Campos

Na co sází v Friday?

  • Autonomie – v případě plného zásobení a nabití vydrží bez připojení na rozvodné sítě nejméně po dobu sedmi dní. Produkuje 80 % své roční spotřeby, přičemž po dobu letních a jarních měsíců (vyšší sluneční osvit, menší tepelné výdaje) až 100 %.
  • Ekologické uvědomění – FLOATWING je do posledního detailu navržen jako bydlení s minimalizovaným dopadem na životní prostředí. Všechny zapracované materiály pochází z lokálních zdrojů v okolí výrobních dílen, kvůli snížení uhlíkové stopy.
  • Transportovatelnost – Díky modulární povaze celého designu je možné kompletně nábytkem vybavený FLOATWING libovolné velikosti s přehledem naložit do maximálně dvou standardních přepravních kontejnerů.

Jak nezávislí chcete být?

Produkt je fixně nastaven na šířku šesti metrů, ale jeho délka se může volně pohybovat od 10 do 18 metrů. Komplet pak může prodělat škálu úprav a rekonstrukcí, a jednotlivé prvky konstrukce mohou být snadno zaměňovány. Pro samotnou stavbu se počítá s minimálním technickým zázemím, tak aby jej bylo možné sestavit prakticky kdekoliv.

Při zadání objednávky může klient specifikovat i vybavenost. Do platformy FLOATWING jsou poté zabudovány buď dva, čtyři (říční modul) nebo žádný motor (pro čistě stacionární využití, přemisťování pomocí vlečné lodě).

Pohon může být zásobován buď plně, nebo částečně solární energií (integrované střešní solární panely). Obydlí je pak schopné pohybovat se rychlostí tří uzlů. Další varianty zahrnují zabudování kotle na spalování peletek, dřeva nebo biomasy, zásobníky na vodu a tekutý/tuhý odpad s různou objemovou kapacitou, nebo třeba čistírnu odpadních vod pracující na principu aktivního kalu.

Zdroj: Jose Campos

Autoři předpokládají čtyři základní úrovně využití FLOATWING. Na první ustupuje do pozadí mobilita a autonomie komfortu a vyrovnané pořizovací ceně. Obytná jednotka je pevně ukotvena, není potřeba její motorizace. Obydlí je plně připojené na místní rozvodné sítě. Tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika je v této úrovni možná, ale nepředpokládá se. Další úroveň dosahuje FLOATWING v momentu, kdy získává motor.  Kvůli zajištění energie je možné plovoucí sídlo osadit 5 – 23 metry čtverečními solárních panelů. U tohoto modelu se počítá s instalací nádrží na vodu a odpad.

Třetí úroveň počítá se zabudováním konzistentní baterie a 31 metrů čtverečních střešních solárních panelů. To rozšiřuje i výkon a mobilitu celého obydlí. FLOATWING je také dovybaven WWTP (přečišťovací jednotkou na odpadní vodu). V tento moment je už obydlí schopno po dobu šesti měsíců roku vykrýt ze 100 % svou energetickou spotřebu. Experimentální čtvrtou úroveň si nejlépe představíme jako skutečně odlehlé sídlo terénní výzkumné stanice. Filtrační systém je rozšířen o keramické filtry, a uzavřený cyklus oběhu vody. Je zařazen kotel na peletky, který dodává obydlí teplo po celý rok. Jednotka je plně soběstačná, a schopna fungovat zcela nezávisle na okolním světě po dobu jednoho roku.

Parametrizace

Název projektu: FLOATWING
Typ projektu: mobilní obytná plovoucí platforma
Lokalizace: Alqueva, Portugalsko
Architektonické studio: Tým Friday/Friday(SA)
Rok dokončení: 2015
Délka: 10 – 18 m
Šířka: fixně 6 m
Délka paluby: 7 – 15 m
Výška: 4 m
Ponor: 0,6 m
Výška stropu: 2,4 m
Užitná plocha: od 28 do 52 m2
Dispoziční řešení: Od 0 do 3 ložnic

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Rodinný dům v zelené stráni nad Vltavou

Rodinný dům v zelené stráni nad Vltavou

Než se tento dům v zelené stráni začal tvořit na papíře, byly největšími podněty k jeho tvorbě právě přání investora. A ta byla jednoznačná: Bydlení v zeleni, využití výhledu a zachování soukromí a intimity rodiny.

Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Projekty alternativní výstavby, zaměřené na využití přepravních kontejnerů, získávají v posledních letech ve světě na síle. Jistě, přepravní kontejnery jsou ve své podstatě ekologické (protože je znovu-využíváme), nenáročné (díky jejich modulární povaze si z nich můžete postavit prakticky jakoukoliv strukturu) a s…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

REKLAMA