REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Družstevní bydlení více o tématu

Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?

Družstevní byty jsou levnější než stejně velké bydlení v přímém vlastnictví, ale člověk si za své peníze nepořizuje nemovitost, nýbrž členství v družstvu. Jaké to může skrývat rizika a pro koho to naopak může být výhodné?
Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?

Rozdíl v ceně mezi družstevním bytem a bytem v přímém vlastnictví může činit i několik set tisíc korun, a proto jsou pro mnoho lidí družstevní byty lákavou variantou. V některých případech je navíc možno počítat s jejich pozdějším převodem do vlastnictví – čím nižší je však anuita, tedy zbývající částka peněz, kterou je nutno splatit družstvu, tím vyšší bude cena bytu.

Na druhou stranu se do ní nepromítá daň z převodu nemovitosti, protože ta se při převodu práv na družstevní bydlení na rozdíl od klasického prodeje neplatí.

Pro mnoho lidí může být překvapením, že členem družstva mohou být buď manželé nebo jeden z partnerů, ale nikoli například druh i družka. Ti tak nemohou mít byt v obdobě podílového vlastnictví, na němž se mohou dohodnout, pokud by byt koupili přímo. Může se také stát, že když budou chtít členové družstva své bydlení dále pronajmout, mohou narazit na nesouhlas ostatních členů.

Komu se může vyplatit družstevní byt

Starší družstevní byt se díky nižší ceně ve srovnání s přímým vlastnictvím může vyplatit zájemcům, kteří mají vlastní peníze či jinou nemovitost, kterou mohou použít jako zástavu pro účely hypotéky. Nové projekty, v nichž nabízejí družstevní bydlení developeři, jsou zase lákavé pro zájemce, kteří jinak nemají šanci dostat se k úvěrům na bydlení, což se týká například živnostníků, kterým běžné hypoteční banky moc vstříc nevycházejí. Bohužel však není nabídka družstevního bydlení od developerů zatím příliš rozsáhlá, přišlo s ní zatím jen minimum z nich a další situaci na tomto segmentu trhu pouze monitorují.

Hypotéku můžete získat i na družstevní bydlení

Dříve byla velkou překážkou nemožnost koupě takového bytu na hypotéku, dnes už to možné je, pokud můžete ručit jinou nemovitostí. Družstevním bytem rušit nelze, protože patří družstvu.

Zastavená nemovitost přitom nemusí připadat novému družstevníkovi, ale například někomu z rodiny a může jít o nemovitost nebo stavební pozemek, jen by jeho cena měla být vyšší než cena družstevního bydlení.

Navíc je možno vzít si hypotéku na družstevní byt, který bude do roka převeden do osobního vlastnictví, tento závazek však musí být stvrzen smluvně. Je přitom možné, že úroková sazba u takové hypotéky bude vyšší, než by byla u stejně vysoké hypotéky na běžný byt.

Krom toho lze družstevní bydlení financovat například pomocí stavebního spoření, ovšem zde už nebývají úvěry tak vysoké, navíc jsou dost nevýhodné. 

Zdroj: Fotolia.com - iurii-sokolov

Smlouvu musí schválit družstvo

Jaký bude postup při koupi družstevního bytu? Budoucí člen družstva musí uzavřít smlouvu o převodu práv a povinností v družstvu, kterou musí družstvo schválit a tím se rovněž stává jeho členem a zároveň získává právo užívat družstevní byt. Ve smlouvě nesmí chybět například cena za převod práv. Poté kupující i prodávající podepíší dohodu o finančním vypořádání převodu.

Každopádně je namístě obezřetnost a prodávající by měl peníze dostat tehdy, až bude  mít v ruce smlouvu  převodu práv – do té doby je možné je uschovat například v advokátní úschově, aby měl naopak prodávající jistotu, že je dostane. Banky peníze beze smlouvy také neuvolní.

Každý člen družstva přitom musí mimo jiné přispívat do fondu oprav, platit náklady na bydlení a také anuitu. Rozhodně je na místě se o výši všech těchto poplatků zajímat předem, ideálně u účetního družstva, stejně jako je potřeba zjistit si, zda družstva nemají nějaké nesplacené úvěry a kolik jim zbývá doplatit. Pozor, dokud nebudou uhrazeny, není možné počítat s převodem družstevního bytu do vlastnictví jednotlivých členů. 

Portál o bydlení

Portál portalobydleni.cz vznikl jako součást vládní Koncepce o bydlení ČR do roku 2020 ve snaze soustředit rozsáhlé informace, které k bydlení patří, na jednom místě. Naší snahou je i přes jejich velké množství, informace třídit  a tematicky seřadit, aby byly co možná nejpřehlednější a byly užitečným pomocníkem při každodenním hledání informací o bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Družstevní bydlení

  1. Jak bydlet důstojně a dostupně? Sdílené domy a sociální družstvo jako alternativa družstevnímu, nájemnímu i vlastnickému bydlení
  2. Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví
  3. Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?
  4. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde
  5. Prohlášení vlastníka je zásadní pro určení bytové jednotky. Jaký je rozdíl oproti podílovému spoluvlastnictví?
  6. Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?
  7. Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze
  8. Jak prosadit opravy domu na bytovém družstvu. Kdo to zaplatí?
  9. Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva
  10. SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu
  11. Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?
  12. Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?
  13. Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu
  14. Družstevní byt jako varianta vlastního bydlení
  15. Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?
  16. Financování družstevního bytu: Jaké jsou možnosti úvěrů a jak je to s hypotékou?
  17. Rekonstrukce bytu v družstevním vlastnictví. Co se musí hlásit družstvu a jak to je se zhodnocením bytu?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.

Zlín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zlín chce byty pro mladé rodiny, podpoří družstevní výstavbu

Zlínská radnice chce připravit koncepci bydlení v krajském městě v nadcházejících pěti letech. Hotová by měla být do konce letošního roku. Město vlastní asi 2000 bytů, nejvíce je jich ve velkokapacitních domech na sídlišti Jižní Svahy, většinou jde o jednopokojové byty. Město se chce zaměřit na rodiny s malými dětmi,…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Plán podory družstevního bydlení radní odložili. Neshodli se na podmínkách

Pražská koalice se neshodla na plánu podpory družstevního bydlení s využitím městských pozemků. Po hodinách jednání dnes radní návrh pravidel podpory odložili. Návrh počítá s tím, že by město poskytlo svůj pozemek pro stavbu bytového domu. K tomu by v soutěži našlo soukromého partnera, pravděpodobně stavební…

Zdroj: Fotolia.com - candybox-images

Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví

Chcete založit rodinu ve vlastním? Ulevit peněžence měsíční výdaje na nájemné? Nebo chcete zúročit našetřené prostředky? Důvodů, proč si lidé chtějí pořídit byt do osobního vlastnictví, je celá řada. Bydlení ve vlastním (kromě možnosti financování nákupu bytu prostřednictvím hypotečního úvěru) je výhodnější pro ty,…

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň z pozemků

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň z pozemků

Daň z nemovitých věcí je majetkovou daní a sestává ze dvou částí, a to z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek. V minisérii, kterou dnes zahajujeme prvním dílem, se pod drobnohledem podíváme na daň z pozemků. Víte například, kdy můžete být osvobozeni od placení daně?

bytový dům, podnájem

Bydlení v cizím: Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Většina obyvatel České republiky bydlí ve svém. V pronájmu žije necelá čtvrtina Čechů. Nejvíce tento typ bydlení vyhledávají mladí nezadaní lidé do 30 let a studenti. Poptávka po pronájmech výrazně roste během září ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Studenti ale často v…

Právo a byt

Jaké jsou způsoby vlastnictví bytu – spoluvlastnictví a bytová jednotka

Bydlíte v bytě? Nejste v něm pouze v nájmu, ale byt jste si koupili? Možná víte, že pokud se jedná o byt družstevní, nevlastníte přímo byt, ale koupili jste si podíl v družstvu. Existují ale i další varianty vlastnictví bytu. Víte co máte, když vlastníte ideální část domu? Nebo je lepší vlastnit bytovou jednotku?

Vysokoškoláci hledají bydlení. Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Vysokoškoláci hledají bydlení. Vyplatí se nájem nebo podnájem?

Většina obyvatel Česka bydlí ve svém. V pronájmu žije necelá čtvrtina Čechů. Nejvíce tento typ bydlení vyhledávají mladí nezadaní lidé do 30 let a studenti. Poptávka po pronájmech výrazně roste během září ve velkých městech s univerzitami – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, ve Zlíně. Studenti ale často v touze najít…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA