Pokud chcete přivést přirozené denní světlo do tmavých místností, jako jsou koupelny, předsíně nebo šatny, řešením jsou světlovody VELUX. Kolik jich budete potřebovat, poradí webová aplikace VELUX LUX kalkulátor.
V současné době jsou velkým hitem domy s nízkým sklonem střechy, obecně nazývané bungalovy. Pro řadu lidí je bungalov cesta, jak si splnit sen o vlastním domě za rozumnou cenu. Při hledání ekonomické cesty k bydlení je často pozapomenuta problematika dostatečného prosvětlení domu. Přitom právě dostatek denního světla je pro 70 % lidí nejdůležitější kritérium při koupi domu. Na nedostatek světla majitelé často přijdou až po nastěhování. Přitom lze rozčarování jednoduše předejít.
LUXMETR změří intenzitu světla v místnostech už v hrubé stavbě
Stačí si do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout aplikaci LUXMETR a vydat se na procházku vaším obydlím – rychle a snadno zjistíte intenzitu osvětlení. Držte telefon displejem nahoru a sledujte hodnoty prosvětlení v různých místnostech. Aplikace vám zároveň ihned ukáže, pro jaký prostor se dané prosvětlení hodí a jaké jsou doporučené hodnoty prosvětlení denním světlem pro určitou místnost. Aktuálně naměřený výsledek si můžete na obrazovce zastavit pomocí tlačítka „pause“, měření opětovně spustíte stisknutím tlačítka „play“. Aplikace měří a zobrazuje orientační hodnotu intenzity osvětlení v luxech.
Denní světlo i do tmavých místností – světlovody VELUX
Pokud zvažujete, jak přivést denní světlo do prostorů závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně, šikovnou pomůcku může být VELUX LUX kalkulátor, který nově najdete na webu firmy Velux. Kalkulátor podle polohy stavby a typu místnosti spočítá, kolik světlovodů v místnosti budete potřebovat a kolik světla do místnosti přinesou. Prvním krokem v kalkulátoru je určení geografické polohy vaší stavby, pak následuje specifikace osvětlovaného prostoru.
Světlovody jsou optimálním zdrojem přirozeného denního světla pro koupelny, šatny, chodby, dílny i schodiště. O počtu světlovodů rozhodují rozměry dané místnosti, sklon střechy a typ střešní krytiny. Důležitým faktorem je také orientace střechy vůči světové straně, kde chcete umístit světlovod, a výška střechy.
Denní světlo pro fyzické i psychické zdraví
Intenzivní bílé světlo během dne podporuje naši výkonnost a produktivitu i psychiku. Večer se naopak intenzita světla snižuje v souladu s naším biologickým rytmem, aby organismus postupně přešel do klidového režimu. Chcete vědět, jaké dávky přirozeného denního světla máte k dispozici v prostorách svého domu? Stáhněte si aplikaci LUXMETR na Google Play nebo App Store.
Sdílet / hodnotit tento článek