Kde hledat nejpočetnější organizovanou skupinu „singles“, tedy osob žijících sólo, ve Velké Británii? Z logiky věci vyplývá, že v armádě. I když zase tak neočekávané to není. Počet zaměstnanců armády Jejího veličenstva jde do desetitisíců, a lidé pracující na pevný úvazek coby vojenští profesionálové, ať už zaměstnanci ministerstva, vojáci různých přičlenění, školitelé a instruktoři, prostě nemají na zakládání rodiny čas. Jejich bytová situace ale nebyla právě radostná, a neshodovala se s „důstojenstvím“ služby vlasti. V roce proto 2003 přistoupilo britské Ministerstvo obrany na rozsáhlý projekt SLAM, který měl nahradit polo-kasárenská ubytovací zařízení a svobodárny něčím, za co se nemusí vojáci stydět.
V mnoha ohledech se jedná o nejrozsáhlejší a nejnákladnější projekt modernizace bydlení ve Velké Británii. Na jeho realizaci se podílelo přes 150 architektů (včetně čerstvých absolventů prestižních univerzit), a v rámci 121 dílčích projektů se dotkl celkem 52 lokací, od Skotska po Cornwall. Ve výsledku vznikla kapacita k ubytování 22 000 armádních osob v jednomístných bytech, v rámci částečně socializovaných obytných komplexů. Británie totiž nemá na rozdíl od USA tradici výstavby „zelených městeček“ kolem velkých základen, a tak zadavatelé kladli velký důraz na částečné zapojení vojenských osob do normálního života.
Součástí projektu SLAM se stala například nová „svobodárna“ v areálu Alexandrových kasáren (v zásadě obří apartmánový hotel s kapacitou 1628 míst) za 62 milionů liber, pět dílčích projektů u základny letectva v Nortonu (celkem 16 obytných bloků za 77 milionů liber) nebo trojpatrové modulární domky se sdíleným zázemím v Chicksands a Cattericku. Na dvanácti lokalitách, včetně historických areálů ve Woolwich Barracks a Hounslow, prošly objekty rozsáhlou renovací, na zbývajících 40 lokalitách bylo vybudováno dohromady 319 nových obytných bloků.
Sdílet / hodnotit tento článek