REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Recyklace odpadů více o tématu

Jak třídíme textil a jak se dále využívá?

Přestože v ČR nejsou známy údaje o množství prodaného textilu, lze podle zahraničních zdrojů odhadnout, že každý z nás ročně zakoupí 10 až 15 kg těchto produktů. Starší nepoužívané věci často končí v popelnici. Rozbory směsného dopadu dokazují, že ročně každý z nás vyhodí tohoto odpadu 5 až 10 kilogramů.

Textil je přitom možné využít mnoha způsoby. Starší, ale ještě dobré věci, mohou být dobrou pomocí potřebným, z jinak nepoužitelných věcí se vyrábí hadry na úklid, lze je využít jako podložky v útulcích pro zvířata apod.

Charitativní sbírky jsou organizovány na celém území ČR. Sběr textilu organizují charitativní či církevní organizace a v posledních letech se textil začal sbírat i do speciálních kontejnerů na ulici. Sebrané věci následně vybrané společnosti roztřídí a pošlou k dalšímu využití či k přepracování. K nejznámějším organizacím, věnujícím se tomuto odvětví, patří sociální družstvo Diakonie Broumov[1] či společnost Dimatex (projekt  Textileco)[2]. Existují ale i společnosti další. Některé organizace spolupracují s charitativními organizacemi, ale sami tuto činnost nevykonávají, jiné si prodejem darovaných věcí přivydělávají na svoji činnost. Například v Praze společnost Sue Ryder[3] provozuje síť dobročinných obchodů a zisk z prodeje ji pomáhá krýt náklady její práce pro seniory.

Prodat oblečení lze například na burzách, které organizují mateřská centra, školky (obvykle se týkají dětského oblečení) nebo přes specializovaný web www.vinted.cz (známější jméno je www.votocvohoz.cz). 

Co patří a co nepatří do kontejnerů na textil

Do kontejnerů na textil je možné dávat čistý a suchý textil (veškeré oděvy, bytový textil, povlečení, deky). Do kontejnerů nepatří  mokrý textil, matrace, molitan, koberce či jiné druhy komunálního odpadu. Seznam povolených věcí je uveden na každém kontejneru. Kromě textilu je možné do nich obvykle vkládat i další věci (boty, hračky). Věci je do kontejnerů třeba dávat v igelitových taškách či zavázaných pytlích.

Zajímavost

Ve Velké Británii charitativní organizace vyčíslili, že sběr, třídění, balení a distribuce staršího textilu (bavlna, polyester) spotřebuje přibližně padesátkrát méně energie oproti jejich produkci z primárních surovin. Pokud některému výrobku prodloužíme jeho živostnost, životnímu prostředí a nám to jenom prospěje. Na druhou stranu ale také platí, že co nepoužíváme, nemá cenu doma mít. Zabírá nám to místo a bere čas. Darovat věci na charitu není tak jenom dobročinná činnost, ale má význam i pro samotného dárce.

Foto autor: Veronika Fulierová

Jak můžeme doma využít starý textil? Oživte s ním interiér!

Techniku, zvanou patchwork, která využívá zbytky starého textilu, popsala Lucia Šedivá:

Obnosené či nepotrebné oblečenie a zvyšky látok sa však dajú využiť aj ďalším spôsobom. Zhodnotiť zbyky textílií a starých odevov umožňuje textilná technika patchwork, ktorej korene siahajú až do ôsmeho storočia n. l. Touto metódou je možné vytvoriť nielen úplne nové kusy oblečenia, ale aj krásne a originálne deky, vankúše, závesy alebo batohy. No hlavne vďaka nej nájde ďalšie využitie množstvo látok odsúdených na vyhodenie. Patchwork totiž pracuje s malými rôznofarebnými kúskami textílií, ktoré sa zošívajú do väčších celkov, čím vytvárajú geometrické vzory a vo výsledku úplne novú tkaninu, z ktorej je možné ušiť takmer čokoľvek.

Od svojho vzniku prešiel patchwork určitým vývojom, pôvodnú ručnú prácu už nahradili šijacie stroje a toto „zošívanie záplat“ povýšilo až na samostatnú umeleckú techniku. No napriek tomu zostáva stále obľúbenou technikou aj v domácich podmienkach, kedy sa z malých farebných štvorčekov šijú nádherné pestrofarebné deky či prehozy. Zužitkovať sa tak dá množstvo textilu, ktorý sa nám doma hromadí, a ktorého sa občas vzdávame len ťažko: staré oblečenie po deťoch, obľúbené šaty, ktoré už vyšli z módy alebo rôzne iné kúsky, ktoré pre nás majú určitú sentimentálnu hodnotu. Vďaka patchworku sa tieto kúsky môžu opäť premeniť na niečo nové a funkčné.

[1] http://www.diakoniebroumov.cz/
[2] http://www.recyklace-textilu.cz/
[3] http://www.sue-ryder.cz

Ing. Milan Havel

Pracuje téměř 15 let v ekologické organizaci Arnika, kde se dlouhodobě věnuje problematice odpadů, problematice chemického znečištění a ekoporadenství. Podílí se na realizaci českých i mezinárodních projektů zaměřených na tuto oblast. V posledních letech se zaměřuje především na předcházení vzniku odpadů. Jeho heslem je: "Nejlepší odpad je žádný odpad".

Mgr. Lucia Šedivá

Web editorka, pisateľka článkov, lektorka tvorivých dielní, blogerka. Vyštudovala Masmediálnu komunikáciu v Trnave, a kým v práci sa zaoberá najmä tvorbou textov, v nepracovnom čase pracuje na DIY projektoch, fotografuje, zaujíma sa o svet /interiérového/ dizajnu a netradičných šperkov, hľadá jedinečnosť, neotrelosť a skrytú krásu a význam už nefunkčných vecí. Renovuje, vyrába a potom /nielen/ o tom píše svoj blog Vrecenapadov.sk.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Recyklace odpadů

  1. Poplatek za komunální odpad může obec vyžadovat, i když v ní nemáte trvalé bydliště
  2. Z čeho se skládá domovní odpad?
  3. Jakým způsobem máme doma třídit odpad
  4. Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?
  5. Jak třídíme papír a jak se dále využívá?
  6. Jak třídíme sklo a jak se dále využívá?
  7. Jak třídíme kov a jak se dále využívá?
  8. Nápojové kartony: Recyklují se i do podoby stavebního materiálu
  9. Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?
  10. Olej z kuchyně do kanalizace nepatří, ucpává ji a škodí čistírnám. Kam s ním?
  11. Jak třídíme textil a jak se dále využívá?
  12. Jak třídíme elektroodpad?
  13. Stavební odpad: Z čeho se skládá a kam s ním?
  14. Azbest: Kam s nebezpečným stavebním odpadem?
  15. Co se starými pneumatikami? Lze je přidat do betonu nebo jako zvukovou izolaci? Jejich využití zkoumají vědci

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

V druhé polovině dvacátého století došlo k obrovskému vzestupu použití plastů . Plasty se staly fenoménem naší doby. Jsou všude, plastové tašky a plastové obaly jsou toho příkladem. Rostoucí spotřeba plastů má svá negativa. Plasty zamořují krajinu, oceány, jejich rozklad na skládkách trvá v lepším případě i několik…

Jakým způsobem máme doma třídit odpad

Jakým způsobem máme doma třídit odpad

Každý z nás produkuje odpady a to v zásadě každý den. Nejlepší by samozřejmě bylo, aby nevznikaly, ale protože to není možné, je nutné s nimi správně zacházet. To znamená, třídit je a nakládat s nimi podle toho, jak stanovuje vyhláška obce, ve které žijeme.

Dizajn z odpadu: druhý život vecí

Dizajn z odpadu: druhý život vecí

Dizajn z odpadu? Aj to môže vzniknúť, ak o veciach, ktoré nám už prestali slúžiť, začneme premýšľať ako o „novom“ materiále. Ako o veci, ktorá nepatrí do koša, ale ponúka nové možnosti využitia.

Žárovky patří do elektroodpadu aneb 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu

Žárovky patří do elektroodpadu aneb 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu

To, že Čechům záleží na životním prostředí, vykazují jak průzkumy, tak i neustále se zvyšující počet třídičů odpadu. I když dvě třetiny obyvatel třídí, ať už v domácnosti, nebo v práci, často se dopouštějí zažitých chyb, kterými znehodnocují své úsilí. O jaké přešlapy se nejčastěji jedná?

REKLAMA