Celkem bylo v ČR na konci loňského roku 5,69 milionu m2 moderních průmyslových a skladových ploch k pronájmu. Vyplývá to ze studie společnosti Jones Lang LaSalle (JLL) Czech Republic.
V Praze je 2x více skladových a průmyslových nemovitostí nejvyšší třídy, než jich bylo před 10 lety v celé ČR
- Praha: cca asi 40 % (2,26 milionu m2)
- Plzeňský kraj cca 15,5 % (téměř polovina ze 17 nových projektů ze 4. čtvrtletí 2015 je právě v tomto regionu)
- jižní Morava cca 15 %.
Největším projektem dokončeným v loňském roce je budova Amazonu v průmyslovém parku Prague Airport Park I.
„Velmi si ceníme, že můžeme spolupracovat s tak významnou globální firmou, jakou je Amazon, na projektu největší samostatně stojící průmyslové nemovitosti určené k pronájmu, která byla v České republice od roku 1989 postavena. Strategická poloha našeho logistického parku v těsném sousedství pražského letiště Václava Havla spolu s naší vynikající péčí o zákazníka se ukázaly být velmi atraktivní kombinací. Jsem přesvědčený o tom, že distribuční centrum přispěje k úspěchům Amazonu,“ řekl generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko Pavel Sovička při zahájení výstavby Prague Airport Park I a dodal: „Fakt, že se Amazon rozhodl investovat právě v Panattoni Parku Prague Airport potvrzuje klíčové postavení tohoto parku mezi projekty v České republice.“
Rozloha průmyslového parku Prague Airport Park I: 133.000 m2
Nejnižší podíl neobsazených průmyslových a skladových ploch od krize
Podíl neobsazených průmyslových a skladových ploch se na konci 2015 snížil meziročně o 3,2 procentního bodu na 5,1 %, což je nejnižší hodnota od předkrizového období.
"Poptávka v současnosti dramaticky převyšuje nabídku. Pokud bude tato situace pokračovat, budeme svědky dalšího snižování neobsazenosti. Největší podíl poptávek, více než jedna pětina, přišel od společností v automobilovém průmyslu," uvedl vedoucí industriálního oddělení Jones Lang LaSalle Harry Bannatyne.
Nárůst avizovali průmysloví developeři již na začátku roku 2015
Podle studie developerských společností Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika se v Česku plánovalo na začátku roku 2015 postavit o 7,6 % více průmyslových hal a logistických parků než v roce 2014, kdy firmy dokončily 354.100 m2 ploch.
Budoucí vývoj sektoru však bude podle komerční ředitelky Panattoni Europe Kláry Fritsch záležet hlavně na vývoji české, respektive evropské ekonomiky. "Poptávku po průmyslových nemovitostech u nás na jedné straně táhne automobilový průmysl a na něj navázaná logistika, na straně druhé pak retail a e-commerce. Čili poptávka po nemovitostech bude záviset na ochotě spotřebitelů utrácet; roli může sehrát i geopolitická situace," podotkla Fritsch.
Sdílet / hodnotit tento článek