Podle ředitelů developerských firem by průmyslovému developmentu v ČR v roce 2018 nejvíce pomohlo zkrácení lhůt pro vydávání stavebních povolení. Největší brzdou je naopak aktuální znění stavebního zákona a EIA.
Očekává se další zastavění zelených ploch
Nové průmyslové projekty budou nejčastěji vznikat na „zelené louce“. Tento trend potvrzuje 60 % ředitelů developerských společností. 50 % nemovitosti bude stavěno na míru ve městech, případně budou prováděny asanace a rekonstrukce stávajících provozů (obojí po 50 procentech).
Podle ředitelů developerských firem bude pro nové projekty průmyslového developmentu v příštích dvou letech nejzajímavějším především Ústecký kraj (70 %) a hlavní město Praha (60 %). S mírným odstupem pak následuje ještě Plzeňský kraj (50 %). Minimální zájem je naopak o průmyslovou výstavbu v Pardubickém kraji, Zlínském kraji a na Vysočině.
„Klíčovými faktory, které by podpořily rozvoj trhu s průmyslovými nemovitostmi, jsou transparentní a jasná legislativa spolu s méně komplikovanými povolovacími procesy. Pozitivnímu rozvoji tohoto sektoru by rovněž prospěla větší osvěta veřejnosti, k čemu průmyslové budovy slouží a proč jsou pro prosperující ekonomiku důležité,“ říká Jan Palek, country manager Czech Republic & Slovakia, Goodman.
Podobný názor má David Plzák, development manager, Segro CR s.r.o.: „Bylo by velmi žádoucí umožnit další rozvoj průmyslových nemovitostí zjednodušením procesu vyjímání pozemků ze ZPF. Poptávka po nové výstavbě je velmi silná, bylo by škoda ji nevyužít pro rozvoj dalšího podnikání v ČR.“
Viliam Záthurecký, ředitel společnosti Leis, a.s. dále dodává: „Především urychlení procesu schvalování dálnice do Vídně, kvalitní územní plán, urychlené stavební řízení, rozvoj znalostního managementu pro řízení projektů.“
Chytré a zelené? - jen některé
- 30 % developerských společností navrhuje v nových projektech obklopit průmyslové budovy zelení v rámci tzv. zeleného developmentu.
- 30 % společností pociťuje poptávku po tzv. 'chytrých továrnách' souvisejících s Průmyslem 4.0.
- Alespoň částečný zájem o takový typ průmyslových nemovitostí pak má další pětina (20 procent) zákazníků.
„I když celá řada investorů v současnosti již optimalizuje své výrobní procesy a technologie, popř. vyžaduje vyšší sofistikovanost procesní části a její provázanost se samotnou stavbou, je možno říci, že poptávka po 'chytrých továrnách' zatím není obecně příliš aktuální. Nicméně, toto bude nezvratný trend pro budoucnost,“ říká Jan Lidral, marketing manager Central Europe, Takenaka Europe Gmb.
V Chebu vzniká jeden z největších průmyslových parků ve střední Evropě
Výše uvedené skutečnosti vyplývají ze Studie developerských společností Q4/2017, která bude publikována již brzy na: ceec.eu
Sdílet / hodnotit tento článek