REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

Rodinný dům Zilvar je netradiční jméno pro netradiční dřevostavbu. Její umístění na pozemku a architekturu utvářely především místní podmínky – vzrostlý dub, oslunění pozemku, převládající směr větru. Tento objekt z modřínového dřeva získal čestné uznání v kategorii rodinný dům soutěže Grand Prix architektů 2014. Navrhla ho architektka Gabriela Kaprálová z ateliéru ASGK design.

Pozemek – to je oč tu běží

Parcelu pro tento dům koupili majitelé jako zahradu se starou chatou a ruinou domu. Poté co chata dosloužila, rozhodli se vybudovat zde větší rekreační objekt pro celou rodinu s možností celoročního obývání.

Majitelka a architektka v jedné osobě kladla velký důraz na celoroční pozorování parcely a přizpůsobení domu právě místním podmínkám. Pozemek je na okraji osady v blízkosti pole, vystaven silnému západnímu větru. Na jihozápadní straně parcely roste vznešený stoletý dub, který se majitelé rozhodli také respektovat. To všechno ovlivnilo uvažování o umístění domu a jeho tvarosloví s ohledem na dopad slunečních paprsků. Tvorba projektu byla proto více jak roční proces.

„Nakonec jsme se rozhodli dům umístit na západní stranu pozemku, do místa původní ruiny domu, podobně umístněné jsou i další staré domy v naší osadě, a západní návětrná strana domu tvoří neprodyšná záda objektu i zahradě,“ říká architektka Kaprálová.

Další záležitostí co ovlivnilo vzhled a konstrukci domu byla vysoká hladina spodní vody. „Chtěli jsme dřevostavbu. A kvůli spodní vodě ale i kvůli tomu, že dřevostavbě to více sluší, jsme vyzdvihli celý dům na nožičky,“ dodává architektka.

Obří dřevěný členovec pod vzrostlým dubem

„Jsme demokratická rodina, proto si každý člen rodiny mohl klást požadavky, jak by nový dům měl vypadat. Přáním mého čtyřletého syna bylo, aby dům vypadal jako velký členovec, to bylo tedy další zadání, kterému jsme se potřebovali přizpůsobit,“ uvedla Gabriela Kaprálová.

Architektonické řešení domu je tedy dvoupodlažní dřevostavba, vyzdvižená na nožičkách. Dvě pultové střechy s obráceným sklonem se stýkají v jednom úžlabí, což dodává domu velmi netradiční vzhled a dělení vnitřního prostoru. Tvar střechy poskytuje také možnost maximálního dopadu slunečních paprsků na zahradu a respektuje korunu vzrostlého dubu.

Pohledové opláštění fasády i střechy tvoří modřínová prkna. Ta byla povrchově upravena opálením a kartáčováním. To dodává fasádě zajímavý estetický efekt. To co z dálky vypadá jako monotónní šeď, se mění, čím se více k domu blížíte. Z blízka zjišťujete, že barva přechází až do hnědých a okrových odstínů s kresbou dřeva.

Dům jako otevřený prostor

Dispozice domu je dvoupodlažní otevřený prostor. Hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelním koutem, krbovými kamny přechází přes pódium využívané jako odpočinkový prostor do schodiště a otevřená patra využitelná jako ložnice či příležitostné pracovny. Jediná uzavřená část dispozice je v „krabičce“ ukrývající technická zařízení, hygienické zázemí a úložné prostory. Celý dům je rozšířen i o venkovní pobytový prostor terasy. Terasu je možno stínit velkými posuvnými okenicemi. Z interiéru je prostor obložen modřínovými prkny. Pro vyvážení velkých dřevěných ploch stropů i stěn je interiér vybaven kovovou kuchyní, ocelovým schodištěm a zábradlím.

Celou přednášku architektky o domě, jak vypadá a jak se stavěl, můžete shlédnout na videu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  John van Groenedaal

Energeticky neutrální dům kryje fasáda z opalovaného dřeva

Racionální řešení, obnovitelné zdroje, udržitelnost. Rodinný dům, řešený jako dřevostavba, vyrůstal na jednoduchých principech. Ty mu ve výsledku zprostředkovaly energeticky neutrální provoz, a také velmi efektní podobu. Prkna na fasádě jsou ohořelá.

Foto: Sirokai Levente

Černý plášť chrání dům mezi ořešáky. Vlnitou mají fasádu i střechu

Stojí nedaleko od hlavního města, přesto na vesnici. Architekti citlivě umístili dům pro mladou rodinu do ořešákového sadu. Hlavní výraz budově dává materiál, který použili na střechu i na stěny. Neotřelá řešení, které zde realizovali architekti, vynesla domu hned dvě národně významná ocenění. Cenu Media Architecture…

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

Dřevo a dřevostavby

Dřevo a dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Díky jeho výhodným vlastnostem se stalo důležitým produktem nejen pro výstavbu obydlí, ale i dopravních, hospodářských či pomocných konstrukcí. Dřevo se používá na různé typy stavebních konstrukcí nejen rodinných domů a drobných staveb. Ve světě nalezneme i velké…

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Mimo experimentálních svépomocných staveb ze slaměných balíků slámu a dřevo jako základní materiál začínají využívat i některé průmyslově vyráběné stavební prvky

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd…

Do nitra pasivní dřevostavby

Do nitra pasivní dřevostavby

Redakční návštěva pasivního domu, který Vám právě představujeme, proběhla netradičně nadvakrát, a to ve fázi dokončené nosné konstrukce, kdy jsme zastihli montáž vnější obálky stavby, a ve fázi měření vzduchotěsnosti domu v provozním stavu po jeho dokončení. Obě návštěvy odhalily to podstatné – důmyslné konstrukční…

Dřevostavba rodinného domu z panelů

Dřevostavba rodinného domu z panelů

Podívejte se na stavbu rodinného domu z panelů vyráběných v závodě. Hlavní nosné prvky panelů jsou ze dřeva. Panely jsou vybaveny veškerými instalacemi, okny a zateplovacím systémem. Montáž hrubé stavby rodinného domu trvá touto technologií dva dny.

REKLAMA