Stavbou rodinného domu Atrea nás provedli Ing. Petr Marx, technický dozor stavby, Ing. Petr Dusil ze společnosti Atrea – divize DOMY ATREA a Daniel Petříček z realizační formy Domy Petříček.
Těžký skelet jako nosná konstrukce
Dvoupodlažní nepodsklepená dřevostavba je postavena v systému masivního skeletu, zajišťujícího tuhost jak pro svislá, tak pro vodorovná zatížení. Masivní skelet je v tomto případě doplněn systémem lehké dřevěné sloupkové konstrukce vymezující budoucí obálku stavby. Ta je difuzně otevřená. Odkryté detaily konstrukcí rodinného domu Atrea demonstrují principy energeticky úsporné výstavby, respektování konstrukční ochrany dřeva a aplikaci zkušeností s výstavbou ze dřeva.
Konstrukce má požadovanou tuhost ještě před opláštěním deskovými materiály. OSB deska má funkci parobrzdy a zejména funkci vzduchotěsnicí vrstvy. Statika stavby je zcela nezávislá na obvodovém plášti. Nikde v konstrukci neprochází dřevo celou tloušťkou stěny. Masivní nosné prvky a lehké sloupky jsou od sebe odděleny vloženou tuhou tepelnou izolací.
Dispozice domu 5+1
V přízemí rodinného domu s podkrovím je obývací pokoj s kuchyní, pracovna, malá koupelna, WC a technická místnost. V podkroví se nacházejí 3 pokoje, velká koupelna, WC a šatna. Dispozici domu je možno volit zcela libovolně, omezena je pouze dvěma dřevěnými sloupy v ose domu. Dispozice celého domu je variabilní. Příčky se provádějí ze sádrokartonu nebo ze sádrovláknitých desek Fermacell, a to podle předpokládaného zatížení příčky nábytkem.Konstrukce domu vychází z konstrukce domů u nejznámějšího projektu hromadné výstavby pasivních domů v obci Koberovy v Českém ráji. Stavební systém ATREA však od roku 2007, kdy byl soubor pasivních domů v Koberovech dokončen, prošel značným vývojem.
Skelet tohoto domu je charakteristický průběžnými sloupy v ose stavby na celou její výšku, což umožňuje volit variabilní sklon střechy a světlou výšku podkrovního podlaží.
„Výstavba do této fáze, ve které se nyní nacházíme, trvá u tohoto domu asi 1,5 měsíce. Jedním z důvodů je složitější konstrukce tzv. nezávislých stropů,“ doplňuje k nosné konstrukci stavitel Daniel Petříček. „Princip nezávislé konstrukce stropů spočívá v tom, že až na jeden průvlak žádné prvky neprobíhají do obvodové konstrukce, ale jsou upevněny na nosné L profily. Profily se navíc podkládají těsněním, které při šroubovaném nebo hřebíkovaném spoji dotěsní prostup spojovacího prostředku. Obvodová stěna a zejména OSB deska je tak v maximální míře spojitá, nepřerušená prostupujícími konstrukcemi. Tím je zajištěna maximální vzduchotěsnost obvodové konstrukce.“
Difuzně otevřená obálka domu
Dutinu pro tepelnou izolaci vymezují z vnější strany dřevovláknité desky se zámkem a z vnitřní strany OSB desky, které tvoří hlavní vzduchotěsnicí vrstvu. Vnější dřevovláknité desky se kotví ocelovými sponami, OSB desky se připevňují výhradně vruty pro zajištění maximální vzduchotěsnosti. Jednotlivé OSB desky se mezi sebou lepí na pero a drážku a spoje se opatřují těsnící páskou Isocell Airstop.
Petr Marx k dřevovláknité desce dodává: „Deska dostatečně dlouho odolává povětrnosti i bez dokončené fasády. Na tuto desku se natahuje finální tenkovrstvá paropropustná omítka nebo se na ní montuje např. dřevěný obklad. Dřevovláknité desky pro vnější opláštění používáme z důvodu jejich vynikající paropropustnosti.“
Hlavní tepelnou izolaci obvodové stěny tvoří foukaná celulóza.Jednotlivé sekce pro foukání celulózy jsou odděleny difuzně propustnou fólií. Každá sekce se plní tepelnou izolací odděleně postupně odspoda. Tím je zajištěna kvalita „foukání“ a rovnoměrné rozložení tepelné izolace v celé stěně s konstantní požadovanou objemovou hmotností cca 65 kg/m3.
„Foukání tepelné izolace probíhá vždy až po dokončení střechy a po ověření skutečné vlhkosti dřeva. Uzavírání konstrukce s nebezpečně vlhkým dřevem je tak vyloučeno,“ ujišťuje Petr Marx.
Na OSB desky se dále montuje rošt tloušťky 4 cm a na něj sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska. Vzniká tak instalační dutina pro veškeré rozvody. Rošt se provádí buď ze dřeva, nebo z CD profilů, kotví se vruty přes podložku.
Střecha bez klasické parozábrany
Stejně jako ve stěnách, tak ani ve střeše se nenachází klasická parozábrana, ale parobrzda z OSB desek. I ve střeše se provádí tepelná izolace z foukané celulózy. Pro zajištění požadované tloušťky vrstvy tepelné izolace je z krokví svěšen pomocný rošt, na který jsou kotveny OSB desky podobně jako v obvodové stěně. Tloušťka tepelné izolace v šikminách a ve stropě je 40 cm. Skladba střechy je difuzně otevřená, OSB desky mají vyšší difuzní odpor než pojistná hydroizolace.
Výplně otvorů
V domě jsou použita dřevená okna Slavona SC-92 s trojsklem s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, součinitel prostupu tepla skla je Ug=0,5W/m2K, a celého okna Uw=0,7W/m2K. Přímý vstup na terasu a zahradu z hlavního obytného prostoru v přízemí zajišťují francouzská okna. Zajímavý architektonický prvek tvoří úzká vertikální okna osvětlující schodiště, která mají pevné zasklení. Stínění oken zajišťují venkovní žaluzie.
Řešení vnitřního prostředí domu a technickému zařízení se věnujeme v druhém dílu naší reportáže.
Sdílet / hodnotit tento článek