Úspěch překvapil i tým tvůrců domu, který pracoval pod vedením Katalánského institutu pro pokrokovou architekturu (IAAC - Institute for Advanced Architecture of Catalonia). Podle slov spoluzakladatele projektu Daniela Ibañeze „se ve srovnání s ostatními domy podařilo vytvořit velmi lidský dům. Chtěli jsme postavit dům pro život a ne jen výkladní skříň plnou technologických výdobytků."
Přesto dům předvedl jednu z významných technologických inovací, a to nejúčinnější flexibilní solární panely, vyrobené spojením španělské a americké technologie. Tato skutečnost přilákala velký zájem ze strany odborných společností a znamenala podstatný průlom při vzájemném propojení architektury a solárních systémů. „Chtěli jsme se odtrhnout od myšlenky, že solární dům je tradiční dům se solárními panely na vrchu stavby a velkým množstvím technologických prvků uvnitř domu. Náš projekt je celo-solární dům, nová generace budov, kterou návštěvníci oprávněně ocenili," říká Ibañez.
Fab Lab House využívá zdroje ze svého okolí (slunce, vodu a vítr) k vytvoření optimálního mikroklimatu pro obyvatelnost prostoru. Kontrolní jednotka je navržena tak, aby poskytovala detailní a aktuální informace o chování domu a pozitivně ovlivňovala jeho interakci s venkovním prostředím. Podle ředitele IAAC Vincenta Guallarta forma domu reaguje na jeho potenciál vyrábět energii. „Zatímco ve 20. stol. následovala funkci, ve 21. bude následovat energie. Moderní stavby musí fungovat stejně jako stromy, které jsou soběstačné a řídí se přírodními principy."
Autorské centrum tohoto projektu IAAC je špičkou ve vzdělávání a výzkumu zaměřeném na rozvoj architektury. Sídlo má v Barceloně a je platformou pro výměnu znalostí mezi fakultami a studenty z více než 25 zemí světa, včetně USA, Číny, Indie, Polska, Itálie, Mexika, Súdánu a jiných. Studenti pracují současně na různých projektech v různých oborech (ekologie, energie, digitálně řízená výroba, nové technologie) a získávají tak dovednosti a znalosti, které mohou efektivně využít v národním nebo celosvětovém měřítku.
Dům je výsledkem společné práce mnoha společností a jednotlivců z celého světa. Základní konstrukce je vyrobena v Německu pomocí velkorozměrového CNC stroje, ostatní prvky domu jako interiér, opláštění a jiné části jsou dílem Fab Lab Barcelona. Na realizaci projektu se podílely další společnosti, jako jsou Centrum pro částice a atomy z Technického institutu v Massachusetts (MIT), Endesa, Schneider Electric, Visor, Roca, Santa and Cole, Vincon a Nani Marquina.
Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek