Zásadní vliv na nárůst počtu úsporných staveb má program Nová zelená úsporám, jen loni tento program podpořil výstavbu 800 domů v pasivním standardu. Během let 2009 až 2012 přitom v Česku vyrostlo přes 700 pasivních domů. I ty byly většinou podpořeny z původního programu Zelená úsporám. Dle odhadů Centra pasivního domu 20 % až 30 % domů vzniká bez dotací. V loňském roce bylo připraveno cca 1000 projektů pro pasivní domy a domy blízké pasivním, což tvoří téměř 10 % všech novostaveb rodinných domů.
ESTAV.cz si povídal s Janem Bártou, ředitelem Centra pasivního domu
ESTAV.cz se ptá...
Od mnohých stavebníků stále ještě slyšíme častou otázku, odpovězme na ní znovu: Proč si stavět pasivní dům?
Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...
Proč mám stavět pasivní dům? Podle mne jde o špatný úhel pohledu. Otázka by spíše měla znít: Proč bych neměl stavět pasivní dům? Pasivní dům využívá materiály, prvky a vědomosti, které jsou nejmodernější a současně běžně dostupné a za normální cenu.
Proč by měl investor dostat dům, který svým konceptem a realizací je zastaralý? Která automobilka vyrábí stejná auta jako před deseti lety? Vyvíjí se automobilový průmysl, a stejně tak se vyvíjí i stavebnictví. Bohužel setrvačnost a konzervativnost ve stavebnictví je velmi velká. V případě pasivních domů se také neomezujme na novostavby, koncept je žádoucí uplatnit i při rekonstrukcích.
ESTAV.cz se ptá...
To, že se pasivní domy projektují, bude znamenat také to, že se jako pasivní skutečně postaví? Projektanti a architekti pasivní domy umí, ale umí je i tak skutečně postavit všechny firmy, které se vydávají za stavitele PD?
Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...
Vlastní provedení je především otázkou kázně na stavbě, dodržování projektové dokumentace a kontroly ze strany investora. Důrazně doporučuji využít služeb technického dozoru stavebníka, nejen při vlastní stavbě, ale i při zpracování projektové dokumentace. Nicméně dozor stavebníka by měl být u každé stavby, nejen u pasivních a energeticky úsporných domů, protože kvalita provádění je u nás velmi špatná.
Díky dobré projektové přípravě lze na stavbě škody do značné míry eliminovat, pokud bude stavba podle projektu skutečně prováděna. Největší škodu většinou způsobí improvizace v případě, že není např. vyřešen konkrétní detail, je vyřešený špatně nebo na stavbě není projektová dokumentace k dispozici (případně „se neví o tom, že tam nějaké papíry, podle kterých se má stavět, jsou“). Díky projektové dokumentaci je poté i snazší řešení případných sporů.
ESTAV.cz se ptá...
Jak tedy poznat správného projektanta a stavební firmu pro stavbu pasivního domu?
Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...
Při výběru stavební firmy by investor měl důkladně vybírat: prozkoumat reference, zkušenosti, i pro výběr přizvat TDS. Vodítkem může být i členství v Centru pasivního domu – členem se může stát pouze firma, která prokáže zkušenosti.
ESTAV.cz se ptá...
Jak uživatel může poznat, že dům je skutečně ve výsledku pasivní? Existuje nějaké objektivní ověření kvality domu?
Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...
Na úrovni projektové dokumentace musí dům splňovat kritéria pasivního domu (dle mezinárodní metodiky PHPP), případně musí splňovat podmínky programu Zelená úsporám. Obojí se prokazuje výpočtem.
Při vlastní stavbě je třeba kontrolovat kvalitu a to, jestli všechny použité materiály, prvky a detaily jsou v souladu s projektovou dokumentací. Pokud jsou nějaké odchylky, měly by být odůvodněné (např. změna tepelné izolace za jinou se stejnými nebo lepšími parametry).
Externí kontrolou kvality je test neprůvzdušnosti (Blowerdoor test), kterým se ověří vzduchotěsnost stavby (a tím pádem většinou i kvalita provedení detailů).
ESTAV.cz se ptá...
U některých projektů je jejich "pasivita" dosti diskutabilní. Mnozí skeptici tvrdí, že záleží "jak se to spočítá, a když to někde nevychází, upraví se vstupní či jiné parametry."
Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, odpovídá ...
Pasivní dům není pouze o splnění číselných parametrů, ale především o dosažení kvalitního výsledku. Pokud někdo dosahuje „pasivity“ pouze na papíře, nesvědčí to o jeho profesionální zodpovědnosti, protože lže svým klientům a ti ve výsledku dostanou špatný dům, který se tváří jako kvalitní. Skutečně pasivní domy, které jsou navrženy správně pomocí PHPP, mají podle dlouhodobých zkušeností velmi podobnou spotřebu tepla na papíře i ve skutečnosti. V případě „ohnutého“ výpočtu to ale může být výrazný rozdíl.
Sdílet / hodnotit tento článek