REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nízkoenergetická dřevostavba navržená dle přání majitelů

Dvoupodlažní dřevostavba v nízkoenergetickém standardu v České Třebové slouží majitelům jako bydlení na důchod s bezbariérovým přístupem v prvním nadzemním podlaží a s pokojem pro děti a vnoučata v patře.

Renomovaný architekt Aleš Brotánek ve svém návrhu maximálně zohlednil historický odkaz místa i četná přání a představy majitelů. Půdorys rodinného domu koresponduje s tvarem pozemku, řeší optimální využití plochy, včetně maximalizace jižní fasády ve správné orientaci domu ke světovým stranám. Forma stavby reaguje na blízkost řeky a na již zmíněný historický odkaz sídla měkkými liniemi. Dům je citlivě propojen se zahradou a okolní přírodou. Je důstojnou dominantou staré historické usedlosti, kde postupně dochází k rekonstrukci původních staveb.

V návrhu se rodinný dům dělí na vytápěnou obytnou dvoupodlažní část a na nevytápěné prostory se zádveřím a sklady u západní fasády. Na jižní a severní straně se nacházejí částečně krytá terasa a praktické přístřešky. Nízkoenergetická dřevostavba byla založena nad terénem na základové pilíře, čímž odpadly důvody protiradonové izolace a hydroizolace. Konstrukční systém střech a podlah tvoří dřevěné horizontální „I“nosníky, které propojují stěnové sloupky obvodových stěn, fošinkový systém (Two-by-four) s tepelnou izolací z foukané celulózy.

Konstrukce jsou difúzně otevřené s vnitřní parobrzdou z OSB desek na vnějším líci opláštěné difúzně otevřenými dřevovláknitými deskami. Celý objekt je větrán rovnotlakou větrací jednotkou se zpětným získáváním tepla. Výměnu vzduchu řídí čidla CO2. V domě najdeme nezávislý teplovodní systém s odděleným větráním od topení, který má kromě jiného také výhodu individuálního nastavení teplot v každé místnosti podle potřeb uživatelů. V každé místnosti jsou teplovodní panely a systém s ekvitermní regulací. Jako zdroj tepla z obnovitelných zdrojů slouží krbová kamna na dřevo a elektroohřev z vlastního fotovoltaického zdroje.

Původní dominanta rodinné usedlosti se proměnila na víceužitkový dům s relaxačním posezením a zimní zahradou. Byly odbourány staticky nevyhovující přístavby, zůstaly základní klenuté stavby se sedlovou střechou, která bude podle plánů majitelů rezervní plochou na instalaci fotovoltaiky, tak jak postupně narůstají její technické možnosti a ekonomická výhodnost. Pana Drašnara nadchla novinka FV ve tvaru taškové krytiny. Do komplexu budov patří také garáž a dílna a společně s domkem tvoří kvalitní bariéru od poměrně frekventované ulice.

Technické parametry budovy

Poloha: Pardubický kraj, Česká Třebová
Podlahová plocha: 155 m²
Užitná plocha dle PHPP (Passive House Planning Package): 128 m²
Obestavěný prostor: 738 m²
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 18,96 kWh/(m²a)
Měrná potřeba tepla na vytápění: 28,9 kWh/(m²a)
Celková potřeba primární energie dle PHPP: 68,2 kWh/(m²a)

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Michal Trpák, Petr Tuček

Dům pro sochaře a jeho rodinu překvapí křivkami

Rodinný dům se sochařským ateliérem v Hodějovicích u Českých Budějovic je pevně spjatý s Michalem Trpákem, který se podílel na jeho návrhu. Již samotná forma je originální skulpturou vyjadřující autorův zájem o organickou architekturu.

Zdroj: ABateliér

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Rodinný dům v Chodouni u Berouna lze popsat jako nápaditou přízemní dřevostavbu s prostornou terasou, kde z jihozápadu cloní letní sluneční žár vinná réva. Ta by měla podle slov architekta Aleše Brotánka od jara do podzimu chránit terasu a jihozápadní roh domu před přímým slunečním žárem, který réva vždy do podzimu…

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

Rodinný dům Zilvar je netradiční jméno pro netradiční dřevostavbu. Její umístění na pozemku a architekturu utvářely především místní podmínky – vzrostlý dub, oslunění pozemku, převládající směr větru. Tento objekt z modřínového dřeva získal čestné uznání v kategorii rodinný dům soutěže Grand Prix architektů 2014.…

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská herna.

Rodinný dům v zelené stráni nad Vltavou

Rodinný dům v zelené stráni nad Vltavou

Než se tento dům v zelené stráni začal tvořit na papíře, byly největšími podněty k jeho tvorbě právě přání investora. A ta byla jednoznačná: Bydlení v zeleni, využití výhledu a zachování soukromí a intimity rodiny.

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd…

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu…

Do nitra pasivní dřevostavby

Do nitra pasivní dřevostavby

Redakční návštěva pasivního domu, který Vám právě představujeme, proběhla netradičně nadvakrát, a to ve fázi dokončené nosné konstrukce, kdy jsme zastihli montáž vnější obálky stavby, a ve fázi měření vzduchotěsnosti domu v provozním stavu po jeho dokončení. Obě návštěvy odhalily to podstatné – důmyslné konstrukční…

REKLAMA