Pozemek – to je oč tu běží
Parcelu pro tento dům koupili majitelé jako zahradu se starou chatou a ruinou domu. Poté co chata dosloužila, rozhodli se vybudovat zde větší rekreační objekt pro celou rodinu s možností celoročního obývání.
Majitelka a architektka v jedné osobě kladla velký důraz na celoroční pozorování parcely a přizpůsobení domu právě místním podmínkám. Pozemek je na okraji osady v blízkosti pole, vystaven silnému západnímu větru. Na jihozápadní straně parcely roste vznešený stoletý dub, který se majitelé rozhodli také respektovat. To všechno ovlivnilo uvažování o umístění domu a jeho tvarosloví s ohledem na dopad slunečních paprsků. Tvorba projektu byla proto více jak roční proces.
„Nakonec jsme se rozhodli dům umístit na západní stranu pozemku, do místa původní ruiny domu, podobně umístněné jsou i další staré domy v naší osadě, a západní návětrná strana domu tvoří neprodyšná záda objektu i zahradě,“ říká architektka Kaprálová.
Další záležitostí co ovlivnilo vzhled a konstrukci domu byla vysoká hladina spodní vody. „Chtěli jsme dřevostavbu. A kvůli spodní vodě ale i kvůli tomu, že dřevostavbě to více sluší, jsme vyzdvihli celý dům na nožičky,“ dodává architektka.
Obří dřevěný členovec pod vzrostlým dubem
„Jsme demokratická rodina, proto si každý člen rodiny mohl klást požadavky, jak by nový dům měl vypadat. Přáním mého čtyřletého syna bylo, aby dům vypadal jako velký členovec, to bylo tedy další zadání, kterému jsme se potřebovali přizpůsobit,“ uvedla Gabriela Kaprálová.
Architektonické řešení domu je tedy dvoupodlažní dřevostavba, vyzdvižená na nožičkách. Dvě pultové střechy s obráceným sklonem se stýkají v jednom úžlabí, což dodává domu velmi netradiční vzhled a dělení vnitřního prostoru. Tvar střechy poskytuje také možnost maximálního dopadu slunečních paprsků na zahradu a respektuje korunu vzrostlého dubu.
Pohledové opláštění fasády i střechy tvoří modřínová prkna. Ta byla povrchově upravena opálením a kartáčováním. To dodává fasádě zajímavý estetický efekt. To co z dálky vypadá jako monotónní šeď, se mění, čím se více k domu blížíte. Z blízka zjišťujete, že barva přechází až do hnědých a okrových odstínů s kresbou dřeva.
Dům jako otevřený prostor
Dispozice domu je dvoupodlažní otevřený prostor. Hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelním koutem, krbovými kamny přechází přes pódium využívané jako odpočinkový prostor do schodiště a otevřená patra využitelná jako ložnice či příležitostné pracovny. Jediná uzavřená část dispozice je v „krabičce“ ukrývající technická zařízení, hygienické zázemí a úložné prostory. Celý dům je rozšířen i o venkovní pobytový prostor terasy. Terasu je možno stínit velkými posuvnými okenicemi. Z interiéru je prostor obložen modřínovými prkny. Pro vyvážení velkých dřevěných ploch stropů i stěn je interiér vybaven kovovou kuchyní, ocelovým schodištěm a zábradlím.
Celou přednášku architektky o domě, jak vypadá a jak se stavěl, můžete shlédnout na videu.
Sdílet / hodnotit tento článek